Rusya lideri Putin imzayı attı! Herson ve Zaporijya'yı resmen tanıdı - Son Dakika

Rusya lideri Putin imzayı attı! Herson ve Zaporijya'yı resmen tanıdı

30.09.2022 01:02

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyayı ayağa kaldıracak kararnameyi imzaladı. Rus ordusunun Ukrayna'da ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını resmen tanıdı.

Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rus ayrılıkçılar tarafından düzenlenen referandum başta ABD ve Avrupa olmak üzere dünyadaki birçok ülkenin tepkisini çekti. Önceki gün sonuçlanan referandumlardan evet çıkması büyük bir yankı uyandırırken ABD Başkanı Joe Biden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "ABD, hiçbir zaman egemen Ukrayna toprakları üzerinde Rusya'nın iddialarını kabul etmeyecektir" dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den ise bu sözlere karşı hamle gibi adım geldi.

BAĞIMSIZLIK KARARLARINI ONAYLADI

Putin, Rusya'ya katılmak isteyen Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzaladı. Putin'in hamlesinden sonra tüm gözler ABD ve Ukrayna cephesine çevrildi. İki ülkenin kısa süre içerisinde Putin'in bu hamlesiyle ilgili yeni adımlar atması bekleniyor.

BÖLGEDE NELER YAŞANMIŞTI?

Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimlerin Rusya'ya katılmak için düzenlediği referandumlar Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya'ya bağlanmak için 23-27 Eylül'de referandum düzenlenmiş, bölgelerdeki sözde seçim komisyonlarının kesin olmayan verilerine göre referandumlardan 'Rusya'ya bağlanma' kararı çıkmıştı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Rusların yetimhanelerindeki Ukraynalı çocukları kaçırdığı iddiası Rusların yetimhanelerindeki Ukraynalı çocukları kaçırdığı iddiası Putin'den dünyaya gövde gösterisi! Yıkılan köprüden 2 ay sonra araba sürerek geçti Putin'den dünyaya gövde gösterisi! Yıkılan köprüden 2 ay sonra araba sürerek geçti Almanya Başbakanı Scholz, Putin'in ülkesini kaygan yokuşa soktuğunu söyledi Almanya Başbakanı Scholz, Putin'in ülkesini kaygan yokuşa soktuğunu söyledi

Son Dakika Güncel Rusya lideri Putin imzayı attı! Herson ve Zaporijya'yı resmen tanıdı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement