Putin ve Lukaşenko Moskova'da bir araya geldi - Son Dakika

Putin ve Lukaşenko Moskova'da bir araya geldi

09.09.2021 21:55
Putin ve Lukaşenko Moskova'da bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya geldi. İki lider görüşmede, Rusya ve Belarus arasındaki "Birlik Devlet" projesini ele aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya geldi. Yıllardır iki ülke arasında görüşmeleri sürdürülen "Birlik Devlet" konusunun ele alındığı görüşmede, her iki liderde bu konuda daha fazla adım atılması ve bu çerçevede iki ülke arasındaki anlaşmaların arttırılması yönünde fikir belirtti.

Son günlerde kolluk kuvvetlerine bir kerelik ikramiye verilmesi üzerine yapılan eleştirilere atıfta bulunan Putin, "Öncelikle belirtmek isterim ki, bugün üzerinde anlaşacağımızı umduğum şey ülkelerimizde mevcut herhangi bir siyasi durumla veya Rusya'daki parlamento seçimleriyle bağlantılı değildir" ifadelerini kullandı.

Putin, Birlik Devlet projesiyle birlikte her iki ülkenin ekonomisine daha fazla değer katılacağını savunarak, "Aynı zamanda, ekonomilerimizin rekabet gücünü artırmak için çabalarımızı yoğunlaştırmaya ayrıca krizlerden çıkmak ve güvenli hareket etmek için sağladığı avantajlardan maksimum düzeyde verim almayı amaçlıyor" ifadelerini kullandı. Birlik Devlet görüşmelerimi değerlendiren Putin, "Bana öyle geliyor ki doğru yoldayız, bu konuyu tartışacağız" dedi.

Lukaşenko ise, Birlik Devlet projesinin ülkelerin egemenliğine zarar verecek bir proje olmadığını belirterek, her iki ülke vatandaşlarının tek millet olduğunu ve aynı kültürü yaşadıklarını ifade etti.

Rusya ve Belarus Birlik Devleti Yüksek Devlet Konseyi Toplantısı'nda 28 maddenin ekim ayı sonlarına kadar kabul edilmesini beklediklerini aktaran Lukaşenko, "28 madde görüşülecek. İş birliğimizin temel konuları bunlar. Hükümet temsilcilerinin yarın değerlendirmelerde bulunacak. Sizinle planladığımız gibi olursa ekim ayı sonlarına doğru bu programları hayata geçirmiş olacağız. Üç yılı aşkın bir süre önce bu işe başladık. Hükümetlere bazı görevler verdik ve umarım bu görevler başarılı olmuştur" dedi.

(Erhan Altıparmak/İHA)

Putin ve Lukaşenko Moskova'da bir araya geldi

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Putin ve Lukaşenko Moskova'da bir araya geldi - Son Dakika


Son Dakika

Zam öncesi akaryakıt almak isteyen vatandaşlar fırsatçılarla karşılaştı 09:54 Zam öncesi akaryakıt almak isteyen vatandaşlar fırsatçılarla karşılaştı Mustafa Sarıgül'den açıklama: Biden'dan para alan muhalefet partisini ifşa edeceğim 09:20 Mustafa Sarıgül'den açıklama: Biden'dan para alan muhalefet partisini ifşa edeceğim Didem Soydan, ayrılık sonrası paylaştığı siyah elbisesiyle beğeni topladı 09:06 Didem Soydan, ayrılık sonrası paylaştığı siyah elbisesiyle beğeni topladı
Zümrüt Apartmanı faciasında 132 saat sonra burnu bile kanamadan kurtulmuştu, balkondan düşerek yaşamını yitirdi 08:08 Zümrüt Apartmanı faciasında 132 saat sonra burnu bile kanamadan kurtulmuştu, balkondan düşerek yaşamını yitirdi Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Çok yakında vaka sayıları düşecek 07:35 Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Çok yakında vaka sayıları düşecek Belediye personeli, onlarca köpeği diri diri gömdü 00:43 Belediye personeli, onlarca köpeği diri diri gömdü
Şebnem Şirin'in boğazını keserek öldüren katil zanlısı suç makinesi çıktı 22:27 Şebnem Şirin'in boğazını keserek öldüren katil zanlısı suç makinesi çıktı Sadakatsiz'in Derin'i Melis Sezen makyajsız yakalandı! Görenler gözlerine inanamadı 21:26 Sadakatsiz'in Derin'i Melis Sezen makyajsız yakalandı! Görenler gözlerine inanamadı
Advertisement