Ramazan ayında gıda denetimleri artacak - Son Dakika

Ramazan ayında gıda denetimleri artacak

09.04.2021 10:38
Ramazan ayında gıda denetimleri artacak, System.String[]

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü gıda kontrol ekiplerince Ramazan ayında 81 ilde gıda denetimleri yoğunlaştırılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü gıda kontrol ekiplerince Ramazan ayında 81 ilde gıda denetimleri yoğunlaştırılacak.

Bakanlık, gıda konusunda tüketici sağlığını en üst düzeyde korumak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Korona virüs pandemisi sürecinde 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" gereği gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik birincil üretim aşamasından tüketiciye kadar olan tüm aşamalarda tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla resmi kontroller yürütülüyor. Ramazan ayı boyunca da gıda denetimleri aksatılmadan yürütülecek. Ramazan ayı ile birlikte halkın beslenme alışkanlıklarında oluşacak değişiklikler göz önünde bulundurularak, özellikle tüketimi artacak olan unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi gıda ürünlerini üreten ve satan işletmelerdeki kontrollere ağırlık verilecek.

Başta gıda satış yerleri olmak üzere gıda işletmelerinde oluşacak yoğunluğun neden olabileceği olumsuzlukları asgari seviyeye indirmek için sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, alışveriş mekanına kısıtlı sayıda müşteri alınması, el hijyeni için dezenfektan kullanılması, maske takmayan müşterilerin işletmeye alınmaması ve gerekli her türlü hijyen tedbirinin eksiksiz olarak uygulanması yönünde kontroller yapılacak ve bu konuda gıda işletmeleri bilgilendirilecek.

Ramazan paketleri kontrol edilecek

"Ramazan paketi" adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerine yönelik denetimlerde paket içeriğinde bulunan gıdaların son tüketim tarihi ile etiket bilgileri kontrol edilecek, gerekli hallerde ürünlerden analiz edilmek üzere numune alınacak. Gıda işletmelerince "paket servis" uygulamalarının devam ettiği süreçte özellikle kuryelerin el temizliği, eldiven ve maske kullanımına özen gösterilmesi, kuryeden ya da müşteriden kaynaklı iki yönlü virüs bulaşma riski de dikkate alınarak gerekli önlemlerin alınması için azami şekilde özen gösterilmesi sağlanacak.

Son 3 ayda 356 bin gıda denetimi yapıldı

Diğer taraftan bakanlık tarafından 1 Ocak 2021 tarihinden bugüne kadar ülke genelinde gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde 304 bin 760 denetim, gıda üretim yerlerinde 52 bin 187 denetim olmak üzere toplam 356 bin 947 denetim gerçekleştirildi. Yapılan bu denetimler sonucunda gıda işletmelerine toplam 2 bin 536 yasal işlem ve 23 milyon 897 bin 101 TL'lik idari para cezası uygulandı.

Vatandaşların huzurlu ve sağlıklı bir Ramazan geçirmesi için kamu sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya yönelik çalışmaların artarak devam edeceği belirtildi. Vatandaşların halk sağlığı ve gıda güvenliğini ilgilendiren her türlü ihbar ve şikayetlerini Türkiye'nin her yerinden ALO 174 gıda hattına veya 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp gıda ihbar hattına bildirebileceği kaydedildi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Ramazan ayında gıda denetimleri artacak - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan yerler ve kişiler belli oldu! İşte 43 maddede muafiyet listesi Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan yerler ve kişiler belli oldu! İşte 43 maddede muafiyet listesi İçişleri Bakanlığı'ndan kısmi kapanma genelgesi! Merak edilen tüm detaylar netleşti İçişleri Bakanlığı'ndan kısmi kapanma genelgesi! Merak edilen tüm detaylar netleşti Cübbeli Ahmet'ten düğün eleştirilerine yanıt: Herkesin kandırılma payı var Cübbeli Ahmet'ten düğün eleştirilerine yanıt: Herkesin kandırılma payı var Ramazan'ın ilk orucunu yeşil sahada açtılar Ramazan'ın ilk orucunu yeşil sahada açtılar Gara şehidinin tabancası terör operasyonunda ele geçirildi Gara şehidinin tabancası terör operasyonunda ele geçirildi MHP'li belediye başkanı partisinden istifa etti MHP'li belediye başkanı partisinden istifa etti Feci ölüm! Düşürdüğü cep telefonunu almak isterken canından oldu Feci ölüm! Düşürdüğü cep telefonunu almak isterken canından oldu Köy muhtarından cami minaresinde küfürlü anons! Yetmedi bir de fırça sapıyla dayak attı Köy muhtarından cami minaresinde küfürlü anons! Yetmedi bir de fırça sapıyla dayak attı