Ramazan'da İftarın Vazgeçilmezi: Meyan Şerbeti - Son Dakika

Ramazan'da İftarın Vazgeçilmezi: Meyan Şerbeti

25.05.2018 14:12
Ramazan'da İftarın Vazgeçilmezi: Meyan Şerbeti, System.String[]

Türkiye'nin en sıcak kentlerinden Şanlıurfa'da, serinlemek amacıyla tüketilen meyan şerbeti ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi arasında yer alıyor.

Türkiye'nin en sıcak kentlerinden Şanlıurfa'da, serinlemek amacıyla tüketilen meyan şerbeti ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi arasında yer alıyor.

Böbrek ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği, idrar söktürücü özelliği bulunduğu belirtilen meyan şerbeti, bunaltıcı sıcaklarda vatandaşların tercih ettiği en önemli içecekler arasında bulunuyor.

Hava sıcaklığının 32 dereceyi aştığı Şanlıurfa'da Ramazan ayı ile birlikte tüketimi daha da artan meyan şerbeti, iftar sofralarının vazgeçilmez içeceği durumunda.

Sarayönü Caddesi'nde yaklaşık 60 yıldır meyan şerbeti satan ve ürününü Türk Patent Enstitüsüne tescil ettiren Abdullah Culha'nın müşterileri, iftar öncesi dükkanın önünde kuyruğa giriyor.

Meyan şerbeti ustası Sedat Culha, babasının özel bir tarifle yaptığı meyan şerbetini yaklaşık 60 yıldır sattıklarını söyledi.

Ramazan ayında yoğun çalıştıklarını ifade eden Culha, "Meyan şerbeti Şanlıurfalıların vazgeçilmez içeceğidir. Bunu küçük büyük herkes içer. Bunun yanında birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Ramazan ayında diğer aylara göre satışlarımız 50 kattan fazla artıyor." dedi.

Kent sakinlerinden Ahmet Kaya da küçüklüğünden beri yöresel içecek olan şerbeti içtiğini belirterek, "Ramazan ayındayız, bir de hava sıcak, iftarda meyan şerbetiyle serinliyoruz. Her gün içmeye gayret ediyorum." diye konuştu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Ramazan'da İftarın Vazgeçilmezi: Meyan Şerbeti - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Cenk Tosun'dan transfer açıklaması: Everton'dan ayrılmayı düşünmüyorum Birleşik Arap Emirlikleri'nde 144 katlı gökdelen patlayıcılarla yıkıldı Aydın semalarında esrarengiz cisim! İki gündür mahalleli korku içinde Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı Dünyanın en zengin 10 kişisinden 7'si teknoloji işi yapıyor Şeyma Subaşı ile ayrılan Guido Senia, eski sevgilisine geri döndü ABD'de başkan seçilen Joe Biden Beyaz Saray'a "first kedi" getirecek FETÖ'nün sözde imamının evindeki taburenin altından 40 bin dolar çıktı