Memet Özer'in Pabucunu Dama Attıran Refika Birgül Kimdir? - Son Dakika

Memet Özer'in Pabucunu Dama Attıran Refika Birgül Kimdir?

Ünlü TV şefi Refika Birgül, FOX TV'de "Refika ile Öze Dönüş" programıyla ekranlara dönüyor. Ünlü şefin haftada 6 gün yayın yapacak olmasının aynı kanalda yayın yapan Memet Özer'i kızdırdığı konuşuluyor. Peki Refika Birgül kimdir?

Memet Özer'in Pabucunu Dama Attıran Refika Birgül Kimdir?, System.String[]

Televizyonların sevilen şeflerinden olan Refika Birgül, FOX TV'de başlayacak olan programı "Refika ile Öze Dönüş" ile yemekseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Hafta içi her gün yayınlanacak programın pazar günü de yayınlanacağı öğrenildi. Aynı kanalda "Memet Özer'le Mutfakta" ile programını hazırlayan Memet Özer'in bu duruma kızdığı konuşuluyor. Peki Memet Özer'in pabucunu dama attıran Refika Birgül kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir?

PROGRAM 6 OCAK'TA BAŞLIYOR

Refika Birgül'ün hazırlayıp sunacağı "Refika ile Öze Dönüş" programı hafta içi her gün ve pazar günleri olmak üzere haftanın 6 günü yayında olacak. Program, 6 Ocak'tan itibaren 11.15'te izleyicisiyle buluşacak. Programın ilk konuğu Candan Erçetin olacak.

REFİKA BİRGÜL KİMDİR?

Refika Birgül, 19 Mayıs 1980'de İstanbul'da dünyaya geldi. Annesi Kıbrıslı, babası Nevşehir'lli olan Birgül, doktor bir ailenin çocuğu olarak doğdu. İlköğrenimine Yeşilköy'de bulunan Hamdullah Suphi Tanrıöver İlköğretim Okulu'nda devam eden Birgül, lise eğitimini Robert Koleji'nde tamamladı. Lise yıllarında siyah beyaz fotoğrafçılığa merak salan Refika Birgül, matematik ve fiziği birleştirerek bir dans projesi hazırladı. Birgül, lisans eğitimini Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde tamamladı. Daha sonra Londra,ya giden Birgül, da London Business School'da liderlik eğitimi aldı.

YAVUZ TURGUL'UN REKLAM AJANSINDA ÇALIŞTI

Üniversiteye devam ederken Yavuz Turgul'a ait olan Medina Turgul reklam ajansındaçalışan Birgül, reklamcı olmak isteyerek okulu bırakmaya karar verdi. Refika Birgül, 1999 Marmara Depremi yaşandıktan sonra bu kararından vazgeçti. VoIP ( voice over internet protocol) alanında kendi işini kurmaya yönelen Birgül, üniversiteden mezun olduktan sonra, İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (IKSV) organizasyon bölümünde görev aldı. Daha sonra Özel Doğan Hastanesi'nde çalışan Refika Birgül, üst düzey yönetici ve genel müdür olarak çalıştı.

TÜRK KAHVESİ YAPARAK MUTFAĞA GİRDİ

Refika Birgül'ün mutfağa girişi ailesine bol köpüklü Türk kahvesi yapmasıyla başladı. Akdeniz mutfağı ve İç Anadolu mutfağına ait yemekleri ailesinden öğrenen Birgül, Londra'ya akrabalarını görmek için gittiğinde damak zevki daha da gelişti. Farklı yemekler arayan Birgül, yemeklerde bir algoritma aradı.

YILIN EN İYİ YEMEK PROGRAMI

Kuzguncuk'ta yaşayan Refika Birgül, kitap çıkardıktan sonra bir atölyeye ihtiyaç duydu. Rum mimar Simotas'ın eseri olan ve 30 yıldır kapısına kilit vurmuş bir binayı atölyeye çevirdi. 2011'de "Arçelik'le Mucize Lezzetler" programını hazırlayan Birgül, Mucize Lezzetler; Anadolu Halk Mutfağı Derneği tarafından "En İyi Görsel Medya" alanında ödüle layık görüldü.

Refika Birgül, Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degutasyon Kulübü tarafından "Yılın En İyi Yemek Programı" ödülünün sahibi oldu. 2013 yılında ise Time Out İstanbul Yeme İçme Ödülleri'nde "En İyi Tv Şefi" alanında ödül aldı. 2013 yılında Bahar Kitapcı ile Refika'dan markasını kuran Refika Birgül, internet üzerinden el emeği ürünlerin satışını yapıyor.

KİTAPLARI

2010 yılında Refika'nın Mutfağı/Cooking New Istanbul Style hem İngilizce hem de Türkçe olarak yayınlandı. Kitap, basımından 1,5 ay sonra tükendi. 2013'te ' 'Nar'lı Tarifler'', 2015'te ''Refika'dan Hızlı Tarifler'', 2016'da ''Fissler ile Düdüklü'nün Sihirleri'' kitaplarını okuyucuyla buluşturdu.

YORUMLAR

Son Dakika

5 aylık kızına "Şişman" dediği söylenen Tülin Şahin'in çocuğunun babası sessizliğini bozdu Liverpool ve Barcelona, milli futbolcu Çağlar Söyüncü'nün transferi için mücadele ediyor Yüzde 89'luk kesim parti kurması durumunda Muharrem İnce'ye oy vermeyecek Mustafa Sandal, Emina Jahovic'le fotoğrafını önce paylaştı sonra sildi Turkcell, Çin Kalkınma Bankası ile 500 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı Altın fiyatlarının artması bunu da yaptırdı! Gelin ve damada rende ve süzgeç taktılar Türkiye'nin NAVTEX kararından sonra Yunan Ulusal Güvenlik Konseyi "Acil" koduyla toplanıyor Son Dakika: Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu'ndaki rakibi PAOK oldu Son Dakika: Salı günü tüm Türkiye'de koronavirüs denetimi olacak! Vali, kaymakam ve muhtarlar da katılacak Galatasaray'ın eski yıldızı Felipe Melo'nun final öncesinde yaptığı motivasyon konuşması gündeme damga vurdu Melisa Şenolsun, Umut Evirgen'in evinden çıkarken görüntülendi Beyrut patlamasının en küçük kurbanı 3 yaşındaki Naggear Galatasaray, Kamil Jozwiak için 2 milyon euroluk teklif yaptı Hırsızı durdurmak isterken canından oluyordu, o anlar saniye saniye kamerada! Kuzey Kore Lideri Kim'i çamurlu arazi aracıyla karşılarında gören köylüler ne yapacaklarını bilemedi