Son Dakika Haberleri: Reina Katliamının Planlayıcısı DEAŞ'lı Terörist Özbeki Suriye'de Öldürüldü

Reina Katliamının Planlayıcısı DEAŞ'lı Terörist Özbeki Suriye'de Öldürüldü

10 ay önce

ABD, Reina katliamını planlayan DEAŞ'lı terörist Özbeki'nin Suriye'de öldürüldüğünü duyurdu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, İstanbul Ortaköy'de bulunan gece klubü Reina'ya yönelik yılbaşı gecesi yapılan katliamı planlayanlardan DEAŞ militanı Abdurrahman Özbeki'yi karadan yapılan bir baskınla Suriye'de öldürdüklerini duyurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan CENTCOM Sözcüsü Albay John Thomas, Özbeki'nin DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi'ye yakın olduğunu, terör örgütünün dış saldırıları, yabancı savaşçı ve finans kaynaklarından sorumlu liderlerinden biri olduğunu söyledi.

"PARA VE SAVAŞÇI AKIŞINI YÖNETEN LİDERLERNDEN BİRİYDİ"

Thomas şunları kaydetti:

"6 Nisan'da ABD kuvvetlerinin Suriye'de DEAŞ yöneticisi Abdurrahman Özbeki'nin öldürmek üzere yaptığı bir baskında Özbeki'nin öldürüldüğünü teyit ettik. Özbeki DEAŞ'ın sözde halifesi Ebubekir El Bağdadi'ye yakın isimlerden biriydi. DEAŞ'ın yabancı para ve savaşçı akışını yöneten liderlerden biriydi. DEAŞ'ın dış operasyonlarında da önemli rol oynayanlardan biriydi. Yılbaşı gecesinde 39 masum sivilin hayatını kaybettiği yüksek profilli İstanbul gece kulübü saldırısını planlamıştı."

NE OLMUŞTU?

İstanbul Ortaköy'de bulunan eğlence mekanı Reina'ya yılbaşı gecesi bir saldırgan tarafından uzun namlulu silahla düzenlenen saldırıda 1 polis şehit olmuş, 25'i yabancı uyruklu 39 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıda 65 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı DEAŞ üstlenmiş ve Özbek asıllı saldırgan Abdülgadir Masharipov saldırıdan 17 gün sonra İstanbul Esenyurt'ta yakalanmıştı.Bizim Hikaye'de Barış ve Filiz Dudak Dudağa! Cemil Kahrolacak İrem Derici, Eski Kocasının Barışma Sinyallerini Karşılıksız Bırakmadı
ABD'den Küstah Afrin Çağrısı: Türkiye'yi Böyle Bir Adım Atmamaya Çağırıyoruz