Rektör Çomaklı, İspanya Ziyaretinden İş Birlikleriyle Döndü - Son Dakika

Rektör Çomaklı, İspanya Ziyaretinden İş Birlikleriyle Döndü

21.03.2019 14:23
Rektör Çomaklı, İspanya Ziyaretinden İş Birlikleriyle Döndü, System.String[]

Atatürk Üniversitesi ile Zaragoza Üniversitesi arasında akademik ve kültürel alanlarda ortak çıkar ve amaçları hedefleyen işbirliği protokolunün imzalanması amacıyla İspanya'da giden Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.

Atatürk Üniversitesi ile Zaragoza Üniversitesi arasında akademik ve kültürel alanlarda ortak çıkar ve amaçları hedefleyen işbirliği protokolunün imzalanması amacıyla İspanya'da giden Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, İspanya temaslarının son gününde Aragon Malzeme Bilimi Enstitüsünü (Aragon Materials Science Institute) ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyaret esnasında Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı Aragon Malzeme Bilimi Enstitüsü (ICMA) hakkında bilgi alarak, araştırma laboratuvarlarını ve birimleri inceledi.

Görüşmeler sonucunda Atatürk Üniversitesi ile ICMA arasında ortak bilimsel çalışmaların ve hareketlilik programlarının başlatılması konusunda anlaşma sağlandı.

Zaragoza Üniversitesi Rektörü José Antonio Mayoral, Uluslararasılaşma ve İşbirliğinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Francisco Beltrn ile ICMA Direktörü Prof. Dr. Javier Campo'dan oluşan İspanyol heyet ile birlikte, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile Dış İlişkileri Koordinatörü Prof. Dr. Taşkın Öztaş, bir toplantı yaparak iki kurum arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için anlaşma imzaladılar.

Rektör Çomaklı: "60 Ülkeden Çeşitli Üniversitelerle Doğrudan Temas Halindeyiz"

Rektör Çomaklı, Atatürk Üniversitesi ile ICMA arasındaki var olan verimli ilişkisinin bir devamı olarak, her iki kurum arasında akademik düzeyde yeni işbirliği kanalları oluşturmanın gerekliliğini belirterek, bu amaçla ortak lisansüstü programların açılmasının bir öncelik olabileceğini ifade etti.

Atatürk Üniversitesinin 60 ülkeden çeşitli üniversitelerle iş birliği, ortak proje, akademisyen ve öğrenci değişimi gibi konularda protokollerinin olduğunu söyleyen Rektör Çomaklı, üniversitenin uluslararasılaşma anlamında ileri bir seviyeye geldiğini aktardı.

Zaragoza Üniversitesi Rektörü José Antonio Mayoral, konuşmasında ICMA ile Atatürk Üniversitesi arasında var olan mevcut ilişkinin diğer alanlara da genişletilmesinin öneminden bahsederek, Zaragoza Üniversitesi ile Atatürk Üniversitesi arasındaki ilişkileri geliştirmenin her iki üniversiteye de katkıda bulunacağını belirtti.

Aragon Malzeme Bilimi Enstitüsü (ICMA) Direktörü Prof. Dr. Javier Campo ise ICMA hakkında bilgi vererek, entitünün 1985 yılında Consejo Superior de Investigaciones Cientficas (CSIC) ile Universidad de Zaragoza arasında ortak bir girişim olarak kurulduğunu söyledi.

Temel amacının bilimsel araştırma yaparak teknoloji geliştirilmesine katkıda bulunmak olan ICMA'da 3 farklı kampüste temel bilim ve mühendislik alanlarında uzman 200'den fazla bilim insanı ve 50'den fazla yardımcı personelin görev aldığını ifade eden Campo, sanayi ve teknolojiye dönük çalışmaların hedeflendiği merkezde çalışmaların etki parametresi yüksek olan dergilerde yayınlanması ve ticarileşme potansiyeli yüksek patentlerin alınmasının hedeflendiğini belirtti. - ERZURUM

Rektör Çomaklı, İspanya Ziyaretinden İş Birlikleriyle Döndü
Rektör Çomaklı, İspanya Ziyaretinden İş Birlikleriyle Döndü
Rektör Çomaklı, İspanya Ziyaretinden İş Birlikleriyle Döndü

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Rektör Çomaklı, İspanya Ziyaretinden İş Birlikleriyle Döndü - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: Zengilan şehri bizimdir Kılıçdaroğlu ve İnce, Bekir Coşkun'un cenazesinde yan yana saf tuttu Pişkin katil altınlarını çalıp öldürdüğü kadının cenazesine katılmış! Ağlayarak başsağlığı dilemiş Cepheyi Ermenistan'a dar eden Azerbaycan ordusunun kilit noktası olan üç general dikkat çekti Büyük zafer için tarih verildi: Azerbaycan 10-15 gün sonra toprak bütünlüğünü sağlayacak Nusret'in mekanının önündeki kuyrukla ilgili bomba iddia: Kişi başı 3 bin lira ödeniyor Adana'da polislerin dezenfektan sorduğu taksici, tıraş losyonu gösterdi Şarkıcı Berkay, maske takmayarak koronavirüse meydan okudu