Son Dakika Haberleri: Rektörden Afgan ve Doğu Türkistanlı Öğrencilere Ev Ziyareti! Yer Sofrasında Türkistan Pilavı Yediler

Rektörden Afgan ve Doğu Türkistanlı Öğrencilere Ev Ziyareti! Yer Sofrasında Türkistan Pilavı Yediler

2 yıl önce

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, kendisini davet eden Afgan ve Türkistanlı öğrencilerin evine giderek yer sofrasında Türkistan pilavı yedi.

Rektörden Afgan ve Doğu Türkistanlı Öğrencilere Ev Ziyareti! Yer Sofrasında Türkistan Pilavı Yediler, System.String[]

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, davet üzerine evlerinde ziyaret ettiği üniversitede eğitim gören Afgan ve Doğu Türkistanlı öğrencilerin ikram ettiği Türkistan pilavından yedi.

ÖĞRENCİLERİN DAVETİNİ KIRMADI

Öğrencilerin davetini kırmayan Aydın, Kuzeykent Mahallesi'ndeki evlerine ziyarette bulundu.

Aydın, ziyarette, öğrencilerden Türkiye'de her alanda Türkçe konuşmalarını istedi.

Öğrencilerin Türkçe konuşarak Türkiye'deki eğitimlerinde başarıyı yakalayacaklarını ifade eden Aydın, şunları söyledi:

"KÜ'de eğitimine devam eden Doğu Türkistanlı ve Afgan gençlerimizle beraberiz. Bir apartman dairesinde ikamet ediyorlar. Bize ikramda bulundular. Akşam yemeğinde beraber Türkistan pilavı yedik. Kendilerine misafir olmak bizi memnun etti. İkramları çok güzel. Gençlerimiz gibi kardeş ülkelerimizin gençlerini de üniversitemize bekliyoruz. Üniversitemizde 2 bin 200 Türk vatandaşı olmayan öğrencimiz var. Bu akşam dertleşmek, beraber olmak için buradayız."

''ZOR ŞARTLAR ALTINDA TÜRKİYE'YE GELDİK''

KÜ İşletme Bölümü 2. sınıf öğrencisi Doğu Türkistanlı Abudusaimi Abuduwajıtı ise Çin'in baskısı altında çok zor şartlar altında Türkiye'ye geldiğini belirtti.

KÜ'nün kendilerine çok büyük yardımda bulunduğunu kaydeden Abuduwajıtı, "Kastamonu halkının sıcaklığını ve yardımseverliğini çok memnuniyetle karşılıyoruz. İyi bir eğitim alarak milletimiz ve dinimiz için iyi şeyler yapmak istiyoruz." diye konuştu.

''SOFRAMIZDA YEMEK YEDİLER ÇOK MUTLUYUZ''

Afgan Abdullah Hamidi de Aydın'ın ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "Şimdiye kadar hiçbir rektör bizim evimize gelmemişti. Bizim soframızda yemek yediler. Çok mutluyuz. Gelecekteki hedeflerimizi belirlemede bize yardımcı oluyorlar." dedi.

Afgan Rahim Hajızada ise Rektör Aydın ile yemek yemekten çok mutlu olduğunu kaydetti.

Ziyarete KÜ Tıp Fakültesi Sekreteri Sabahattin Çebi de katıldı.

Haber Yayın Tarihi: 26.01.2018 01:41 Kaynak: AAKarısına boşanma davası açan kocaya koruma kararı! Jean Claude Van Damme'ın Türkiye gelir gelmez ilk isteği şaşırttı Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın cezaevindeki son halinin fotoğrafını yayınladı