Son Dakika Haberleri: Hollywood'un yıldız oyuncusu Richard Gere, Akdeniz'de mahsur kalan göçmenleri ziyaret etti

Hollywood'un yıldız oyuncusu Richard Gere, Akdeniz'de mahsur kalan göçmenleri ziyaret etti

16 gün önce

ABD'li sinema oyuncusu Richard Gere, Akdeniz'de bekleyişi süren İspanyol sivil toplum kuruluşu Proactiva Open Arms'a ait kurtarma gemisindeki göçmenleri ziyaret etti. Göçmenlere gıda yardımında bulunan ünlü oyuncu, yardım çağrısında bulundu.

ABD'li ünlü sinema oyuncusu Richard Gere, Akdeniz'de bekleyişi süren İspanyol sivil toplum kuruluşu (STK) Proactiva Open Arms'a ait kurtarma gemisindeki göçmenleri ziyaret etti.

GÖÇMENLERİ ZİYARET ETTİ

69 yaşındaki Hollywood yıldızı, Akdeniz'de İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında bekleyişini sürdüren İspanyol STK gemisini ziyaretinde göçmenlerle sohbet etti.

İNSANLIK DRAMINA DİKKAT ÇEKTİ

Gemideki göçmenlere tekneyle yiyecek ve yardım malzemesi de götüren Gere, "Buradaki insanlar için en önemli şey serbest bir limana ulaşmak, gemiden inmek, karaya çıkmak ve yeni bir hayata başlamak." dedi. Gere, dünyaya "Open Arms" gemisindeki göçmenlere destek ve yardım çağrısında bulundu.

"DÜZENSİZ GÖÇ SORUNU"

Akdeniz'in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika'dan Avrupa'ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

GÖÇMENLERİ ALMAYA YANAŞMIYORLAR

Söz konusu rotada kurtarma faaliyetlerinde bulunan farklı ülkelerden STK'ler, kurtardıkları göçmenleri "insan hakları ihlalleri" ve "güvenlik" gerekçesiyle Trablus'a götürmüyor. Coğrafi olarak bölgeye en yakın güvenli yer olan İtalya ve Malta'ya göçmenleri taşımak isteyen STK'ler, iki ülkenin bu kişileri almaya yanaşmaması nedeniyle güçlüklerle karşılaşıyor.

Haber Yayın Tarihi: 09.08.2019 07:00 Kaynak: AA

YORUMLAR


Hamilelik kilolarıyla gündeme gelen Fahriye Evcen'in bornozlu fotoğrafına beğeni yağdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Emine Bulut cinayeti sonrası idam açıklaması: Benim kararım nettir Suriyelilerin kılıç, pala, bıçaklı kavgası kameraya yansıdı: 1 ölü, 7 yaralı