Rıfat Ilgaz 106'ncı Doğum Gününde Maltepe'de Anıldı - Son Dakika

Rıfat Ilgaz 106'ncı Doğum Gününde Maltepe'de Anıldı

29.05.2017 10:25
Rıfat Ilgaz 106'ncı Doğum Gününde Maltepe'de Anıldı, System.String[]

Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden Rıfat Ilgaz, 106’ncı doğum gününde Maltepe Belediyesinin ev sahipliği yaptığı etkinlikle anıldı.

Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden Rıfat Ilgaz, 106'ncı doğum gününde Maltepe Belediyesinin ev sahipliği yaptığı etkinlikle anıldı.

Usta şair ve yazar için Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde düzenlenen anma programının açılışı, film gösterimi ile yapıldı. Kısa filmde Rıfat Ilgaz'ın yaşamı ve Yeşilçam'ın unutulmaz klasikleri arasına giren Hababam Sınıfı eseriyle ilgili vatandaşlarla yapılan röportajlara yer verildi. Anma programında ünlü yazar, oğlu Aydın Ilgaz tarafından sevenlerine anlatıldı. Rıfat Ilgaz'ın 7 Mayıs 1911'de Kastamonu'nun Cide ilçesinde doğduğunu ifade eden Aydın Ilgaz, babasını memleketinde ve Türkiye'nin farklı şehirlerinde düzenlenen programlar ile andıklarını söyledi.

Eğitimci kimliğine dikkat çekti

Edebiyatın birçok türünde yapıtı bulunan babasının eğitimci kimliğine dikkat çeken Aydın Ilgaz, "Babam yazdığı bir şiirinde, 'Hayatta iki işi yaptım. Çocukları okutmak ve yazdığımı çocuklara okutmak' demişti. 'Kötü öğretmen, öğrenci, veli yoktur, kötü eğitim sistemi vardır' derdi. Hababam Sınıfı'ndaki gibi gördüğümüz her şey neşeli, mutlu değildi" şeklinde konuştu.

Rıfat Ilgaz'a, Karagümrük Ortaokulunda öğretmenlik yaparken 1944 yılında yazdığı, maddi olanaksızlıklar nedeniyle okuluna gidemeyen öğrencilerinin öykülerine yer verdiği 'Sınıf' isimli şiir kitabı nedeniyle altı ay hapis cezası verildiğini hatırlatan Aydın Ilgaz, şunları söyledi:

"Babamın 25 gün sonra yayınlanan bu kitabı yasaklandı. Bir öğretmenin okulundaki öğrencilerinden söz ederek yola çıktığı kitabında, 19 şiirinden 11 şiiri öğrencileriyle ilgili olmasına karşılık babam maalesef altı ay hapishaneye konuldu. Hapishane diyemeyeceğim, hapisten de öte dik duran bir tabut içine konularak, 18 gün orada tutuldu. Düşmesin diye de belinden duvara kelepçelediler. Yaptığı tek şey sınıftaki çocuklarından söz etmesiydi."

Kitapları hediye edildi

Aydın Ilgaz daha sonra, anma programına katılanların, usta yazarın yaşamına dair merak ettikleri soruları yanıtladı. Programın bitiminde usta yazarın "Hababam Sınıfı", " Karadeniz'in Kıyıcığından", "Sarı Yazma", "Hababam Sınıfı Uyanıyor", "Hababam Sınıfı Baskında", " Üsküdar'da Sabah Oldu", "Yıldız Karayel" isimli kitapları okurlarına hediye edildi. - İSTANBUL

Rıfat Ilgaz 106'ncı Doğum Gününde Maltepe'de Anıldı
Rıfat Ilgaz 106'ncı Doğum Gününde Maltepe'de Anıldı
Rıfat Ilgaz 106'ncı Doğum Gününde Maltepe'de Anıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Rıfat Ilgaz 106'ncı Doğum Gününde Maltepe'de Anıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Bir süredir ekranlardan uzak kalan Hülya Avşar, yeni projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran adım! Yunanistan'ın F-35 talebine ABD'den olumlu yanıt geldi ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı