Rio'daki Saldırı Şekli Şüphesini Koruyor - Son Dakika

Rio'daki Saldırı Şekli Şüphesini Koruyor

10.08.2016 19:48
Rio'daki Saldırı Şekli Şüphesini Koruyor, System.String[]

Canan KAYA - RIO DE JANEIRO / DHA2016 Olimpiyat Oyunları'nın düzenlendiği Rio de Janeiro'da basın otobüsüne yapılan saldırının silahla değil, taşla olduğu açıklandı.

Canan KAYA - RIO DE JANEIRO/ DHA

2016 Olimpiyat Oyunları'nın düzenlendiği Rio de Janeiro'da basın otobüsüne yapılan saldırının silahla değil, taşla olduğu açıklandı.

Salı akşamı yerel saatle 19.45'te Deodoro Olimpiyat Kompleksi'nde oynanan hentbol maçı sonrası gazetecileri Barra da Tijuca'daki basın merkezine taşıyan otobüs, Rio'nun ünlü favelası Cidade de Deus-Tanrıkent favelası yakınlarından geçerken saldırıya uğramıştı.

Rio 2016 Güvenlik Müdürü Luiz Fernando Correa, basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Yapılan ilk analizler saldırının taşla yapıldığı yönünde. Saldırının kim tarafından ne amaçla yapıldığı ise araştırma aşamasında" dedi.

Otobüs şoförünün güvenliği sağlamak için bir an önce olay yerinden uzaklaştığını söyleyen Correa, hükümet yetkilileri ile güvenlik önlemlerin artırılması için görüşme halinde olduklarını ifade etti.

Correa ayrıca, saldırının olduğu güzergahta her otobüse bir eskort verilmesinin şimdilik söz konusu olmadığını ancak, yol boyunca polis takviyesinin ve kameraların artırılacağını da sözlerine ekledi.

ARJANTİNLİ GAZETECİ: "PENCEREDEKİ DELİKLER MERMİ İZİNE BENZİYORDU"

Rio 2016 Güvenlik Müdürü Correa, saldırının taşla olduğunu açıkladı ancak, olay anında otobüste olan gazeteciler penceredeki deliklerin mermi izine benzediğini söylüyorlar. Olay anında otobüste olan Arjantin La Nacion gazetesi muhabiri Gaston Saiz, yaşadıklarını gazetesinde şu sözlerle anlattı:

"Deodoro'dan çıktıktan 20 dakika kadar sonra otobüsün sağ tarafına iki kez çok kuvvetli bir şeyin çarptığını hissettik. Otobüste bulunan 11 gazeteci ile birlikte kendimizi yere attık. Benim yakınımdaki Beluruslu gazetecinin sağ eli kanamaya başladı, aynı anda arabanın camları kırıldı. Favelaların olduğu Curiciba bölgesinden çıkmış tam da Transolimpica caddesine giriyorduk olay olduğunda.

Bir fotoğrafçı, şoföre 'neden durdun ilerlemiyorsun' diye bağırmaya başladı. Bir polis, otobüsün önünde durdu ve araca bindi. Polis, saldırının taşla yapıldığını düşünüyordu ancak pencerede açılan delikler, düşük kalibreli silahtan çıkan mermi deliklerine benziyordu. Daha sonra otobüs hareket etti."

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Rio'daki Saldırı Şekli Şüphesini Koruyor - Son Dakika


Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisi için devrede! Tüm yetkililere talimat verdi Yine çukura takılıp düşen Orhan Gencebay, bu kez parmağını kırdı Sağlık Bakanı Koca, haritayla paylaştı! İşte il il aşı olanların sayısı Kuraklık tehlikesi sonrası yeni düzenleme hayata geçti! Binalarda yağmur suyu toplama sistemi artık zorunlu Son Dakika: Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel'in bu sezon forma giymesi için QPR ile anlaştı 'La Casa de Papel' dizisinin Tokyo'su Ursula Corbero, üstsüz pozlarıyla takipçilerini mest etti 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü 5 çocuğunu öldürüp evi ateşe veren kadın canına kıydı, bıraktığı not tüyler ürpertti