Rize'nin Hamamderesi Yerini Timya Vadisi'ne Bırakıyor - Son Dakika

Rize'nin Hamamderesi Yerini Timya Vadisi'ne Bırakıyor

19.02.2012 10:16
Rize'nin Hamamderesi Yerini Timya Vadisi'ne Bırakıyor, System.String[]

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Rize'de kentsel dönüşüm çalışması yapacak.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Rize'de kentsel dönüşüm çalışması yapacak. Rize Belediye Başkanlığı, kentsel dönüşüm yapılacak Hamamderesi'nde vatandaşlarla görüşecek. Sürekli yağmur suları altında kalan Hamamderesi, proje sayesinde yerini 'Timya Vadisi'ne bırakacak. TOKİ, Hamamderesi'nde ilk etapta 866 konut inşa edecek.

Rize, 24 Eylül 2011 tarihinde metrekareye düşen 226 kilogram yağmurla son 72 yılın en fazla yağışını aldı. Derelerin taşması sonucu bir kişi hayatını kaybetti, 3 mesken yıkıldı, 54 mesken kullanılamaz hale geldi, 60'ı hasar gördü. Su baskını sonucu bin 494 esnaf mağdur oldu. Rize'de hemen hemen her yıl sel afeti sonrasında can ve mal kaybı yaşanması, ilde kapsamlı kentsel dönüşümü gündeme getirdi. Rize Belediye Başkanlığı, bu çerçevede TOKİ ile 'Hamam Deresi ve Hayrat Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi' ön protokolünü imzaladı.

Rize Belediyesi Başkanlığı'nca proje alanında kurulan kentsel dönüşüm ofisinde vatandaşlara bilgi verilecek. Vatandaşlarla uzlaşma görüşmeleri ile tapu devirleri eş zamanlı yürütülecek. Hamam Deresi Kentsel Dönüşüm Projesi, Hamam Deresi Mahallesi'ndeki 7,8 hektarlık alanı kapsayacak. Kentsel dönüşüm proje alanında yıkılması planlanan 538 konut bulunuyor. Projeyle bölgedeki fonksiyonunu yitirmiş, çarpık yapılaşmalar tasfiye edilecek. Kentsel dönüşüm ve gelişim alanında çağdaş standartlarda kentsel bir alan oluşturulacak. Proje alanının iki noktasında köprüler ile ulaşım sağlanacak.

Kentsel dönüşüm kapsamında 95, 105, 120, 130, 145, 165 metrekare büyüklüklerinde 866 konut inşa edilecek. Konutların yanı sıra ticaret merkezi, 600 kişi kapasiteli cami, kapalı ve açık otoparklar, yürüyüş yolları, park, oyun ve dinlenme alanları da yapılacak.

Vatandaşlarla uzlaşma görüşmeleri ve tapu devir işlemlerinin yapılmasıyla birlikte TOKİ'nin proje alanında inşaatlara bahar aylarında başlaması hedefleniyor.

Rize'nin Hamamderesi Yerini Timya Vadisi'ne Bırakıyor
Rize'nin Hamamderesi Yerini Timya Vadisi'ne Bırakıyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Rize'nin Hamamderesi Yerini Timya Vadisi'ne Bırakıyor - Son Dakika


Son Dakika

Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve iki polisin şehit edilmesine ilişkin dava ertelendi Ünlü YouTuber canlı yayında bir kadını darbetti! Sosyal medya ayağa kalktı Ermenistan, Türkiye'den ürün alımını yasakladı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret Mahkeme fotoğraftaki 'Buket' detayını delil saydı, tacizci komşu 10 yıl hapis yatacak Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu'na devri resmen onaylandı Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti