Robert Altman'ın Filmleri Ankara'da - Son Dakika

Robert Altman'ın Filmleri Ankara'da

15.02.2012 23:12
Robert Altman'ın Filmleri Ankara'da, System.String[]

Sinemanın En Yenilikçi İsimlerinden Robert Altman'ın Filmleri Ankara'da

Amerikalı ünlü yönetmen Robert Altman, (1925 –2006) filmleriyle, 23. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin toplu gösterim bölümünün konuğu olacak.

Altman, 55 yıllık sinema yaşamı boyunca, tarzından taviz vermemiş, Hollywood'a kulak asmamış ve bir kez bile kendi seçmediği bir projeye imza atmamıştı. "Onlar ayakkabı satıyor, ben eldiven yapıyorum" diye özetlediği bu duruşu, onu Amerikan bağımsız sinemasının babası haline getirdi.

70'li yılların başında ABD'nin geleneksel değerlerini eleştirel bir biçimde tartışan "Yeni Hollywood" sinemasının en tanınmış temsilcilerinden biri olan Altman, kalabalık kadrolu, bol karakterli ve kameranın durmadan hareket ettiği filmleriyle tanındı. Savaş karşıtı filmlerin en büyüklerinden biri olan, siyasi komedi 'Cephede Eğlence' (M*A*S*H) ile bütün dünyada ünlenen usta yönetmen, daha sonra 'Uzun Elveda', 'Bizim Gibi Hırsızlar', 'Nashville', 'Üç Kadın', 'Bir Düğün', 'Aşk Delisi', 'Vincent&Theo', 'Oyuncu', 'Sosyeteden İnsan Manzaraları', 'Hazır Giyim', 'Kansas City', 'Dr T ve Kadınları', 'Gosford Park' gibi filmleriyle belleklerde yer etti.

Hollywood sinemasına tamah etmemesine rağmen, Hollywood yıldızlarının neredeyse çoğuyla çalışmış bir yönetmen olan Altman, bu haliyle sinema tarihinde benzersiz bir yere sahiptir. Oyuncular onunla çalışmaktan büyük keyif almışlar, böylece, 'Altman Ailesi' denilen bir kadro ortaya çıkmıştır: Shelley Duvall, Elliott Gould, Donald Sutherland, Sissy Spacek, Keith Carradine, Julie Christie, Warren Beatty, Tim Robbins, Lily Tomlin, Tom Waits, Michael Murphy, Paul Newman, Vittorio Gassman, Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Helen Mirren, Meryl Streep ve diğerleri gibi.

Altman 'Amerikan Rüyası'nı yerdiği filmleriyle yalnızca sinemanın en yenilikçi isimlerinden biri olmadı, aynı zamanda 20. yüzyıl Amerika'sını betimlediği filmleriyle usta bir hikayeci de oldu.

Sinema yazarı Kerem Akça'nın da vurguladığı gibi ''70'ler Amerikan sinemasının Avrupa'daki modern sinema atılımının eğilimlerini benimseyen belki de en belirgin ismi Robert Altman. 40 yıllık kariyerinde dönemlerin önemli siyasi ve sosyal olaylarını es geçmeyen alt metinleri, Hollywood'un özdeşleşme geleneğini yıkan ana karaktersiz üslubu, yalnızlığı ve yabancılaşmayı öne çıkaran yönetmenliği ve genelde sessiz, dingin ve soğukkanlı dünyasıyla, bağımsız sinemanın en önemli temsilcilerinden birine dönüşmüştür. Hem de 70'lerin büyük bölümünde stüdyoların içinde çalışarak...''

'İletişimsizliğin' sinemasını yapan Altman'ın bizlere apayrı bir dünyanın kapılarını açan 7 filmi Ankara'ya konuk olacak.

Bizim Gibi Hırsızlar/ Thieves Like Us, Robert Altman, 1974

Brewster McCloud, Robert Altman, 1970

Cephede Eğlence/ M*A*S*H, Robert Altman, 1970

Hayal ve Görüntü/ Images, Robert Altman, 1972

McCabe ve Bayan Miller/ McCabe & Mrs. Miller, Robert Altman, 1971

Üç Kadın/ 3 Women, Robert Altman, 1977

Vincent & Theo, Robert Altman, 1990

Robert Altman'ın Filmleri Ankara'da

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Robert Altman'ın Filmleri Ankara'da - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İşkenceci kocasını öldüren Melek İpek'in tutukluluğu için yapılan itiraz reddedildi İstanbul Bahçelievler'de akılalmaz olay! Belediye ekipleri bir vatandaşın yanlışlıkla çöpe attığı altınları arıyor İsrail'de haham korona aşısıyla ilgili sözleri tartışma yarattı: Yaptırırsanız eşcinsel olursunuz Yaşlı kadına terlik fırlatıp dalga geçen bakıcı kamerada Anlaşmaya vardılar, Marius Sumudica Süper Lig'e geri dönüyor Sokak köpeklerinin saldırısından kaçmak isteyen kadın çareyi denize atlamakta buldu Avladıkları yaban keçisini döner yapıp yerken yakalanan kaçak avcılara 33 bin TL ceza Stachowiak'a alacakları ödenmediği gerekçesiyle Denizlispor'a transfer yasağı geldi