Robot Teknolojisinde Devrim Yaşanıyor: Yumuşak Robotlar Geliyor - Son Dakika

Robot Teknolojisinde Devrim Yaşanıyor: Yumuşak Robotlar Geliyor

Robot teknolojisinde devrim diyebileceğimiz bazı gelişmeler yaşanıyor. Son dönemlerde büyük çaplı robotlardan küçük akışkan modellere doğru geçmeye başladık ve bu teknolojiyi son derece hızlı ilerliyor.

Robot Teknolojisinde Devrim Yaşanıyor: Yumuşak Robotlar Geliyor, System.String[]

Robot teknolojisinde devrim diyebileceğimiz bazı gelişmeler yaşanıyor. Son dönemlerde büyük çaplı robotlardan küçük akışkan modellere doğru geçmeye başladık ve bu teknolojiyi son derece hızlı ilerliyor. Bakalım bilim insanları ne tür değişimlere yol açtı.


Büyük robotlarla yapılabilecekler genellikle sınırlıdır. Daha çok kargo ve taşımacılık alanlarında kullanılabilen büyük robotlara karşı, küçük robotlar her zaman için çok daha avantajlı olmuştur. Ancak küçük robotları sıvı iletkenlere ihtiyaç duyması nedeniyle hareketleri pek hızlı değil. Bilim insanları uzun bir süredir robotların hareket kabiliyetleri üzerine çalışıyordu.


Küçük robotların sıvı kabiliyetleri artırılıyor


Bilim insanları tarafından uzun süredir devam ettirilen çalışmalar sonucunda, küçük robotlar için kullanılan sıvı elastik girdilerin sonlara doğru daha hareketli olması sağlandı. Böylece küçük robotlar eskisine göre çok daha hızlı bir şekilde hareket edebiliyor.


Küçük robotların çalışma alanları bir hayli geniş. Özellikle de ulaşılması zor olan alanlara çok rahat bir şekilde geçebilen küçük robotlar cerrahi işlemlerden denizaltı çalışmalarına kadar her yerde kullanılabiliyor. Henüz çalışma alanı olarak keşfedilmemiş bir çok yer bulunuyor.


Çalışmanın baş yazarı ve SEAS'ta Uygulamalı Mekanik Profesörü olan Katia Bertoldi, "Aktüatör, yürüyebilen, zıplayabilen ve yüzebilen yumuşak robotlar elde etmek için tamamen yumuşak bir robotik sisteme entegre edilebilen bir yapı taşı. Aktüatörümüzü bu tasarımlara dahil ederek, robotların keşfedilmemiş manzaralarda güvenle gezinebilmesini sağlayabiliriz" ifadelerine yer verdi.


Yeni geliştirilen bu teknoloji ile ilgili detaylı anlatımın yer aldığı videoyu aşağıya bıraktık. Videoyu izledikten sonra yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz.

Kaynak: Tamindir


Son Dakika

Beyazıt Öztürk'ten "Beyaz Show" hayranlarına müjdeli haber: Yeniden başlamak istiyorum Sevgilisinin evlenmekten vazgeçtiği televizyon sunucusu intihar etti Kendisini uyaran Acun Ilıcalı'ya gülerek cevap veren Yunus Emre, hatasından dolayı herkesten özür diledi Rihanna, kendi markasının yeni koleksiyonu için iç çamaşırlarıyla cesur pozlar verdi Ünlü oyuncu Ezgi Mola, eylül ayında evleniyor Sevgilisiyle yürüyüşe çıkan ünlü şarkıcı, fileli taytıyla dikkat çekti Aslışah Alkoçlar'dan ablası Neslişah Düzyatan'a sitem: Virüs var diye beni eve almıyor Evliyken Ece Erken'le aşk yaşayan iş adamı Şafak Mahmutyazıcıoğlu, eşinden boşandı Fatih Ürek, eski dostu Demet Akalın'ı hayatından çıkardı: İlgi alanımda değil Oyuncu Gamze Topuz, köpeklerine çivili kemik atıldığını görünce şikayetçi oldu Maske takma zorunluluğuna uymayan Bennu Gerede: Yasaksa ceza kessinler Komedyen Cem Yılmaz, bahçesinin içini gözetleyenleri mahkemeye veriyor Sosyal medya fenomeni Selin Ciğerci, ikiz annesi olmaya hazırlanıyor Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in başrol oynadığı Sen Çal Kapımı dizisinin ilk fragmanı yayınlandı Ezhel'den rapçileri hedef alarak şarkı çıkaran Norm Ender'e sert çıktı: Bize söverek para kazandı