Roma'da 7 bin kişi farklı inançların ibadet mekanlarının önünde koşacak - Son Dakika
BBC

Roma'da 7 bin kişi farklı inançların ibadet mekanlarının önünde koşacak

22.09.2019 13:24
Roma'da 7 bin kişi farklı inançların ibadet mekanlarının önünde koşacak, System.String[]

İtalya'nın başkenti Roma'da bugün dinler arası barış ve dayanışma mesajı vermek amacıyla "Barış Yolu" adlı bir yarı-maraton düzenlendi.

İtalya'nın başkenti Roma'da bugün dinler arası barış ve dayanışma mesajı vermek amacıyla "Barış Yolu" adlı bir yarı-maraton düzenlendi.

Roma Belediyesi ve Vatikan'ın öncülüğünde organize edilen yarı maratonun güzergahı, farklı dini inançlara ait 5 ibadet mekanının önünden geçecek biçimde çizildi. Katolik Kilisesi'nin merkezi Vatikan'daki San Pietro Bazilikası önünde başlayan ve sona eren maratonun etapları arasında, Roma Cami ve Büyük Roma Sinagogu'nun yanı sıra Ortodoks ve Protestan kiliseleri de yer aldı.

50 ülkeden bir kısmı profesyonel, bir kısmı amatör olmak üzere 7 bin kadar koşucunun katıldığı yarı maratonu erkeklerde 34 yaşındaki Kenyalı atlet Joel Maina Mwangi, kadınlarda 42 yaşındaki Fas asıllı İtalyan atlet Fatna Maraoui kazandı.

Latince Via Pacis (Barış Yolu) adı verilen yarı-maraton bu yıl 3. kez yapıldı. Etkinliğin tanıtımında, "Via Pacis Roma Yarı Maratonu'nun başlıca ilham kaynakları: Barış, entegrasyon, birliktelik, dayanışma" denildi.

Koşunun madalyası, 150. doğum yıl dönümü nedeniyle Mahatma Gandhi'ye ithaf edildi.

Roma Belediye Başkanı Virginai Raggi, bu etkinlikle "Gandhi'nin şiddetten uzak durma mesajını yaymayı" ve "spor vasıtasıyla saygı ve dayanışma gibi değerlerin gösterilmesini ve dinler arası diyaloğa katkı sağlanmasını" amaçladıklarını söyledi.

Raggi, barış koşusunun dünyada başka örneği bulunmadığını belirtti ve "Spor, Roma'nın güzelliğiyle birleşince müthiş bir iletişim aracı haline geliyor: Birleştiriyor, bağları güçlendiriyor, halklar ve insanlar arasında dostluğu, farklılıklar içinde eşitliği yüceltiyor" dedi.

Bu sabah koşunun start'ını veren Belediye Başkanı Raggi sosyal medyada yazdığı mesajında, "Via Pacis Roma Yarı Maratonu her türlü bariyeri, farklılığı ve sınırları aşarak evrensel bir barış, diyalog ve katılım mesajı veren bir spor ve dayanışma etkinliği" ifadelerini kullandı.

Etkinliğin mimarlarından Vatikan'ın Kültür Bakanlığı'na eşdeğer Papalık Kültür Konseyi Başkanı Kardinal Gianfranco Ravasi de, "İçinde bulunduğumuz tarihi türbülanslarla dolu bu dönemde Via Pacis somut bir iş birliği ve diyalog modeli haline geldi" dedi.

Roma'da 7 bin kişi farklı inançların ibadet mekanlarının önünde koşacak

Son Dakika Dünya Roma'da 7 bin kişi farklı inançların ibadet mekanlarının önünde koşacak - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Malatya'da boş arsada çanta içinde bir bebeğin cansız bedeni bulundu Ankara'da öldürdüğü eski nişanlısının cesedini Sakarya TEM Otoyolu'na attı 6 aylık hamile kadın, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi Eşini tüfekle vuran kocanın "Haberim yokmuş gibi çek kanka" sözleri pes dedirtti Koronavirüs aşısını bulan Pfizer'in CEO'sundan bomba itiraf: Aşıdan sonra virüsün bulaştırıp bulamayacağından emin değiliz Son Dakika! Soylu'dan, Kılıçdaroğlu'nun "Takip ediliyorum" açıklamasına yanıt: Tamamen gündemi değiştirme çabası ve iftiradır Sokağa çıkma kısıtlaması Adanalıların kebap aşkına engel olamıyor Oyuncu Selahattin Taşdöğen, metrobüsteki güvenlik görevlileriyle tartışıp karakolluk oldu