Romanlar Dertlerini Dergiyle Dillendirecek - Son Dakika

Romanlar Dertlerini Dergiyle Dillendirecek

12.01.2012 11:35
Romanlar Dertlerini Dergiyle Dillendirecek, System.String[]

İzmir'de dört yıl önce çıkardıkları 'Hoşgörü' adlı dergiyi maddi imkansızlıklardan kaynaklı sürdüremeyen Romanlar, bu kez de 'Rom- Ca' ile seslerini duyurmaya çalışacak.

İzmir'de dört yıl önce çıkardıkları 'Hoşgörü' adlı dergiyi maddi imkansızlıklardan kaynaklı sürdüremeyen Romanlar, bu kez de 'Rom- Ca' ile seslerini duyurmaya çalışacak.

Roman vatandaşların entegrasyondan kentsel dönüşüme, sosyal politikalardan eğitime kadar pek çok sorununun dile getirileceği 'Rom- Ca' dergisi yayın hayatına başlıyor. 'Kültürel ve Sosyal Politika Dergisi' olarak çıkacak dergi Romanların yaşadığı sıkıntılara tercüman olurken, tüm kesimlere sahiplenme çağrısı yapacak.

'YOKSULLUĞUMUZU İFADE EDECEK'

Derginin basımını gerçekleştiren Kahramanlar Arkadaş Matbaası'nda son kontrolleri yapan İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, 2008 yılında da 'Hoşgörü' adlı bir dergi çıkardıklarını, ancak üçüncü sayıyı maddi yetersizliklerden dolayı çıkaramadıklarını hatırlattı. Bu kez ikinci bir dergi heyecanında olduklarını vurgulayan Cıstır, "Çift taraflı entegrasyonu hedefleyen, hem Romanlara bir öğretici koyacak, hem de siyaset mekanizmasına toplumun değişik kesimlerine hitap edecek, yoksulluğumuzu ve yaşadığımız ayrımcılığı ifade edecek ve bin yıldır bu coğrafyada yaşadığımızı kanıtlarıyla beraber ortaya koyacak bir dergi hazırladık" dedi.

'DÜNYA ROMANLARLA YÜZLEŞECEK'

Romanlarla ilgili çalışmalar yapan akademisyenlerin de dergiye destek verdiğini kaydeden Cıstır, ilk sayıda 'Romanlar ve Anayasa' konusuyla ilgili olarak TBMM Anayasa Komisyonu üyelerinden de görüş aldıklarını dile getirdi. Cıstır, "Sosyal politikalarla ilgili önermelerimizin olduğu dergide sadece Türkiye değil dünyaya da seslendiğimizi ifade etmek istiyorum. Dünya Romanlarla yüzleşecek. İlk sayı 5 bin basacak" diye konuştu. Kapak fotoğraflarında ise "Sizlerle eşit olmak istiyoruz" diyerek tüm kesimlere seslendiklerini vurgulayan Cıstır, uzun soluklu bir dergi olması için dayanışmadan öte sahiplenme beklediklerini de sözlerine ekledi. - İzmir

Romanlar Dertlerini Dergiyle Dillendirecek
Romanlar Dertlerini Dergiyle Dillendirecek

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Romanlar Dertlerini Dergiyle Dillendirecek - Son Dakika


Son Dakika

Alkol alıp yaşlı annesinin evini yaktı, kenarda durup film izler gibi yangını izledi Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Medipol Başakşehir, Şampiyonlar Ligi'ndeki ikinci maçında PSG'ye boyun eğdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de