Romanlar İçin "Milli Model" - Son Dakika

Romanlar İçin "Milli Model"

26.01.2018 13:13
Romanlar İçin

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Roman açılımına ilişkin, "SİROMA Projesi'nin geldiği noktayı, artılarını, eksilerini konuşuyoruz.

CİHAN DEMİRCİ - Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Roman açılımına ilişkin, "SİROMA Projesi'nin geldiği noktayı, artılarını, eksilerini konuşuyoruz. Biz kendi modelimizin bulunması gerektiği derdinde ve çabasındayız. Romanlar için milli bir model uygulanacak." dedi.

Erdem, bir program için geldiği Edirne'de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzun zamandır Romanlar için çeşitli alanlarda çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009'da Başbakanlığı döneminde "Roman Açılımı" kapsamında çalışmaları başlattığını anımsatan Erdem, "Devlet açısından kapsamlı çalışmaların başlaması sağlanmıştı. Kalkınma planları ile ilgili özellikle Roman çocukların, eğitimi, sosyalleşmesi, bu noktadaki dezavantajlı durumları dikkatle ele alındı ve 2016 ve 2021 yılları için de kalkınma projeksiyonu yayımlandı." diye konuştu.

Romanlar adına birçok proje yapıldığını ve bunlardan birinin de SİROMA Projesi (Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu) olduğunu hatırlatan Erdem, şunları kaydetti:

"SİROMA Projesi'nin geldiği noktayı, artılarını, eksilerini konuşuyoruz. Biz kendi modelimizin bulunması gerektiği derdinde ve çabasındayız. Romanlar için milli bir model uygulanacak. Çünkü ilgili federasyonlar, Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı, Bakanımızı ve bizi ziyaretlerinde, yereldeki sorunları bahsettiklerinde yukarıdan bakıldığı gibi olmadığı görülüyor. O zaman biz bu modelde federasyonları ve dernekleri de işin içine katarak, öğrencilerin takibinden, mesleki eğitime yönlendirilmeleri, çıraklık eğitimi ve her alanda takipleri açısından ortak bir proje yürütelim arzusundayız.

Türkiye'nin her yerinde Roman kardeşlerimiz var ama biz model olsun diye Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'ndeki il müdürlerimiz özel bir çalışma yapsınlar istedik. Trakya Üniversitesi Romanlar ile ilgili konularda en hassas üniversitelerden biri, Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü ve çalışmaları var. Buradaki hocaların da birikimiyle yeni bir model, milli bir model çalışması başlattık."

"Hiçbir dezavantajlı grup kalmasın istiyoruz"

Roman öğrencin özellikle eğitim dışı kalmamasını amaçladıklarını dile getiren Erdem, "Roman çocuklarımızın, eğitim aksaklıkları ve devam problemlerini biliyoruz. Bu alana özel bir çalışma gerektiği kanaatindeyiz ve bu anlamda toplantılar yapıyoruz." dedi.

Valiler ve il müdürlerinin Roman çocukların eğitimine ilişkin hassas olduğunu ve bu yönde çalışmalar da yaptığını anımsatan Erdem, şöyle devam etti:

"Yeni bir bakışla, federasyonları, dernekleri, sivil toplumu da katarak Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde veya bu bölgede daha hassas bir takiple, spesifik çalışmayla eğitime katılma oranını nasıl artırabiliriz yönünde çalışmalarımız ağırlık kazanacak. Romanlarla ilgili sivil toplum kuruluşlarının da takibi her zaman olacaktır. Romanlar ile ilgili Cumhurbaşkanımız ve hükümet hassas. Hiçbir dezavantajlı grup kalmasın istiyoruz. Zaten bizim değerlerimiz de inancımız da bunu gerektiriyor. Bir insanı kurtaran alemi kurtarır. Biz bir yavrumuzu kurtarır geleceğe iyi hazırlarsak, geleceğin de iyi olacağını düşünüyoruz."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Romanlar İçin 'Milli Model' - Son Dakika


Son Dakika

İsrail'de Pfizer/BioNTech aşısı yaptıran 13 kişi yüz felci geçirdi Kontrolden çıkan tır petrol istasyonuna daldı! Şoförün manevrası faciayı önledi Talisca'nın Çin'den ayrılmak istemesinde sevgilisiyle arasının bozulması etkili oldu Kamelyayı kıran gençlere belediyeden sitem: Kırılan sadece kamelya olmadı, kalbimizi de kırdınız Dini nikahlı çift boğazları kesilmiş halde bulunmuştu! Korkunç cinayette sır perdesi aralandı Ailevi sorunlar nedeniyle tartıştığı ağabeyini av tüfeğiyle öldürdü Kadir Şeker'in öldürdüğü Özgür Duran'ın ailesinin avukatı: Gizli tanığın ifadesiyle dosya bambaşka bir hal alacak 2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor