RTÜK'te Başkanlık Seçimi - Son Dakika

RTÜK'te Başkanlık Seçimi

22.07.2015 16:39
RTÜK'te Başkanlık Seçimi, System.String[]

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) görev süresi dolan Davut Dursun'un yerine bugün gerçekleştirilen başkanlık seçiminin ilk iki turunda sonuç alınamadı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) görev süresi dolan Davut Dursun'un yerine bugün gerçekleştirilen başkanlık seçiminin ilk iki turunda sonuç alınamadı.

MHP kontenjanından seçilen Esat Çıplak, AK Parti kontenjanından seçilen İlhan Yerlikaya ve HDP kontenjanından seçilen Ersin Öngel'in başkan adayı olduğu seçimde iki turda da hiçbir isim yeterli çoğunluğu sağlayamadı. Kurulun başkanlık seçimi için 29 Temmuz'da tekrar toplanacağı bildirildi.

RTÜK başkanı seçilebilmek için 9 üyeden 5'inin oyunu almak gerekiyor.

- Öztunç adaylıktan çekildi

RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, başkanlık seçiminin ilk iki turunda sonuç alınamamasının ardından adaylıktan çekildiğini açıkladı.

RTÜK binasından ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Öztunç, amaçlarının 7 Haziran seçimlerinden sonra RTÜK'te bir kan değişimini sağlamak ve yeni bir yönetim anlayışı getirmek olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Ben de aday olduğumu söylemiştim ama tüm çabalarımıza, çalışmalarımıza rağmen gördüğümüz durum, bir uzlaşının olamayacağı idi. Bu uzlaşının olamadığını görünce koltuk sevdalısı, meraklısı değiliz. Bir fedakarlık yapmak gerekiyor. Bu fedakarlığı yapmak da bize düştü. Ben CHP kontenjanını kullanıyorum. Bu durum karşısında aday olmadım. Aday olmayarak daha farklı bir sonucun çıkması için arkadaşlarımıza başarılar diledik. Çıkan tablo ortada. Biz bundan sonraki süreci takip etmeye devam edeceğiz. Ama burada net bir şey, kan değişiminin yaşanması, eski hataların yapılmaması ve yepyeni bir yönetimin gelmesi gerekiyor. Bu uğurda bize düşen görev neyse yaptık, yarın yine yaparız."

Ali Öztunç, bir gazetecinin başkanlık seçiminin "AK Parti'li, MHP'li ve HDP'li üyeler arasında yapıldığını" söylemesi üzerine, "Burada partiler olarak değerlendirmemek gerekiyor. Çünkü, siyasi partiler yarışmıyor burada. Kontenjanı kullanan üyeler" diye konuştu.

Başkanlık seçimi için "4, 4, 1" şeklinde bir sonuç çıktığının ve 3'üncü turda nasıl bir gelişme beklediğinin sorulması üzerine Öztunç, "3'üncü tur yapılmadı. Göreceğiz, haftaya bakacağız" yanıtını verdi.

Ali Öztunç, RTÜK başkanlığı için bir uzlaşı gerektiğine de işaret ederek, "TBMM başkanlığı seçimlerinde yaşananlar burada da yaşanmasın diye ben üzerime düşeni yaptım ve adaylıktan çekildim, aday olmadım, başvurumu yapmadım. Arkadaşlarımızın yarışında bu tablo ortaya çıktı" değerlendirmesinde bulundu.

Görev süresi 14 Temmuz'da sona eren Davut Dursun, RTÜK başkanlığı görevini 6 yıl yürütmüştü.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel RTÜK'te Başkanlık Seçimi - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan'la görüşen Saadet Partili Asiltürk'ün ittifak açıklamalarına Karamollaoğlu'ndan yanıt: İnşallah çatlaklar olmaz Son Dakika: Başakşehir'i 2-1 mağlup eden Trabzonspor Süper Kupa'yı müzesine götürdü Karısının cüretkar paylaşımlarına dayanamayan adam önce eşini sonra kendisini öldürdü Dünyaca ünlü yıldız Halsey, Türk senarist Alev Aydın'dan hamile kaldı Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme İşsizlikten isyan eden ünlü model "Aklımı kaybediyorum" diyerek pencere önünde üstsüz poz verdi