RTÜK'ten Seçimle İlgili Bilgilendirme Toplantısı - Son Dakika

RTÜK'ten Seçimle İlgili Bilgilendirme Toplantısı

17.03.2015 18:12
RTÜK'ten Seçimle İlgili Bilgilendirme Toplantısı, System.String[]

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, önceki seçim dönemlerinde en çok ihlal oluşan durumlardan birisinin yayınlardaki "tarafsızlık, fırsat eşitliği ve tek yanlı yayın meselesi" olduğunu belirterek, "Adaylar ve partiler arasında belli bir fırsat eşitliğinin yaratılması, tarafsızlığın özellikle dikkate alınması, bilhassa programları sunanların, yani televizyon sunucusunun siyasal partiler ve adaylar arasında taraf tutmaması gerekiyor" dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, önceki seçim dönemlerinde en çok ihlal oluşan durumlardan birisinin yayınlardaki "tarafsızlık, fırsat eşitliği ve tek yanlı yayın meselesi" olduğunu belirterek, "Adaylar ve partiler arasında belli bir fırsat eşitliğinin yaratılması, tarafsızlığın özellikle dikkate alınması, bilhassa programları sunanların, yani televizyon sunucusunun siyasal partiler ve adaylar arasında taraf tutmaması gerekiyor" dedi.

RTÜK tarafından, seçim dönemi yayınlarına ilişkin düzenlenen, "Medya Hizmet Sağlayıcı Kuruluşlarının Seçim Dönemi Yayınları Bilgilendirme Toplantısı", Bilkent Otel'de gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan RTÜK Başkanı Dursun, haziran ayında sona erecek seçim döneminin 10 Mart'ta başladığını, bu çerçevede konuya ilişkin bilgilendirme yapmak amacıyla söz konusu toplantının düzenlendiğini belirtti.

Seçim faaliyetlerinin düzenlenmesi, denetlenmesi ve yürütülmesinin Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) yapıldığını ifade eden Dursun, kendilerinin ise YSK tarafından belirlenen ilkelere göre yayınları izleme, denetlenme ve değerlendirme görevini yerine getirdiklerini dile getirdi.

-Müeyyide kararını YSK veriyor

Dursun, yayınlarla ilgili hazırladıkları raporları daha sonra YSK'ya gönderdiklerini, müeyyide uygulanması yetkisinin sadece YSK'da olduğunu vurguladı.

Şu anda Meclis'te Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen bir torba kanun çalışması olduğunu bildiren Dursun, "YSK'nın seçim dönemi yayınlarıyla ilgili yetkilerinin sonlandırılması ve normal dönemlerde nasıl RTÜK ihlalleri sonuçlandırıyorsa aynı yöntemle seçim dönemlerinde de RTÜK'ün bu yetkisinin devam etmesi yönünde bir torba kanun çalışması var" dedi.

-"Adaylar ve partiler arasında fırsat eşitliği sağlanmalı"

Yayın yasaklarına uygulanacak müeyyidelere ilişkin kanunda, YSK'nın yayın durdurma yani ekranı tamamen karartma yetkisi bulunduğuna da dikkat çeken Dursun, YSK'nın çoğunlukla ihlaller karşısında program durdurma cezası verdiğini belirtti.

Yayınlarda, seçime giren siyasal partiler arasında fırsat eşitliğinin sağlanması, tarafsızlık, serbestlik ve dürüstlük ilkelerine uygunluğun bulunmasının bir zorunluluk olduğunu da ifade eden Dursun, siyasal reklamlardaki ihlallerin ise Türk bayrağı ve dini ibarelerin kullanılmasından dolayı görüldüğünü, bu konuda da ilkelere uyulması gerektiğini vurguladı.

Seçim dönemindeki ihlallerin önemli bir bölümünü oluşturan diğer ihlalin de "kamuoyu araştırmalarının yayınlanması" olduğunun altını çizen Dursun, şunları söyledi:

"Önceki seçimlerden en çok seçim döneminde ihlal oluşturan temel konulardan bir diğeri de tarafsızlık, fırsat eşitliği ve tek yanlı yayın meselesi. Bu sanıldığı kadar kolay uygulanabilecek bir ilke olmamakla beraber, asgari birtakım müşterekler oluşmuş bulunuyor. O sebeple sadece bir siyasi partinin ekranıymış, mikrofonuymuş, yayın organıymış gibi hareket etmenin, tarafsızlık ve tek yönlü yayın yapma ilkesiyle bağdaşmadığını takdir edersiniz. O sebeple her halükarda adaylar ve partiler arasında belli bir fırsat eşitliğinin yaratılması, tarafsızlığın özellikle dikkate alınması, bilhassa programları sunanların yani tv sunucusunun siyasal partiler ve adaylar arasında taraf tutmaması gerekiyor. Elbette programlara çağrılan arkadaşlar kendi siyasi partisinin görüşünü anlatırken tarafsızlık bekleyemeyiz ondan ama tek siyasi partinin adaylarının veya taraflarının çağrılması, tek yönlü sürekli yayın yapılması ihlal oluşturuyor."

Konuşmaların ardından RTÜK Başkan Vekili Hasan Tahsin Fendoğlu'nun oturum başkanlığında "Medya Hizmet Sağlayıcı Kuruluşların Seçim Dönemi Yayınları" konulu oturum düzenlendi. Oturumda, seçim dönemindeki yayınlarda dikkat edilmesi gereken hususlar, yayın ilkeleriyle önceki dönemlerdeki uygulamalar konusunda bilgi verildi.

RTÜK Başkan Yardımcısı İlker Ilgın "YSK'nın Seçim Dönemine İlişkin Kararları, Yayın İhlalleri ve YSK'nın Müeyyideleri", İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Emir Ulucak, "Genel Yayın İlkeleri ve Başlıca İhlalleri" ve İzin ve Tahsisler Daire Başkanı Muhsin Kılıç da "Sayısal Yayıncılık ve İhale Süreci" başlıklı sunum yaptı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel RTÜK'ten Seçimle İlgili Bilgilendirme Toplantısı - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca'dan aşı tepkisi: 65 yaş üstü vatandaşların arasından yüzde 23,6'sı ne yazık ki aşısını yaptırmadı Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca'dan aşı tepkisi: 65 yaş üstü vatandaşların arasından yüzde 23,6'sı ne yazık ki aşısını yaptırmadı İrfan Can'ın yarım kalan 'Kahve' sevincini Mert Hakan tamamladı! İrfan Can'ın yarım kalan 'Kahve' sevincini Mert Hakan tamamladı! Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kader birliği yaptığımız Libya'ya 150 bin doz aşı gönderiyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kader birliği yaptığımız Libya'ya 150 bin doz aşı gönderiyoruz Son Dakika: Rusya'dan Türkiye'ye uçuşları azaltma kararı Son Dakika: Rusya'dan Türkiye'ye uçuşları azaltma kararı Manisa'nın ilk ve tek kadın halk otobüsü şoförü, Kod-29'la işten çıkarıldı Manisa'nın ilk ve tek kadın halk otobüsü şoförü, Kod-29'la işten çıkarıldı Annesini çekiçle öldürdükten sonra evde parti veren sanık, cesedin kokusunu parfümle bastırmış Annesini çekiçle öldürdükten sonra evde parti veren sanık, cesedin kokusunu parfümle bastırmış Ramazan öncesi kaynak suyu almak isteyen vatandaşlar 5 kilometrelik kuyrukta bekledi Ramazan öncesi kaynak suyu almak isteyen vatandaşlar 5 kilometrelik kuyrukta bekledi