RTÜK, Yayın İhlalleri Nedeniyle Kanallara Cezalar Verdi - Son Dakika
Güncel

RTÜK, Yayın İhlalleri Nedeniyle Kanallara Cezalar Verdi

RTÜK, Yayın İhlalleri Nedeniyle Kanallara Cezalar Verdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FOX TV, Star, Show TV, Tele1, Halk TV, KRT ve Flash Haber'e yayın ihlalleri nedeniyle üst sınırdan idari para cezası verdi. RTÜK, haftalık olağan toplantısında izleme raporları görüşülerek, çeşitli kanallara çeşitli nedenlerle cezalar uygulandı. Cezalar, kadına yönelik şiddet sahneleri, gayri ahlaki diyaloglar, yayınlanmaması gereken görüntülerin yayınlanması gibi ihlaller nedeniyle verildi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, artan dizi film ihlalleri nedeniyle daha sıkı denetimler yapacaklarını ve yaptırım gücünü ön planda tutacaklarını belirtti.

17.11.2023 16:47  Güncelleme: 17:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FOX TV, Star, Show TV, Tele1, Halk TV, KRT ve Flash Haber'e yayın ihlalleri nedeniyle üst sınırdan idari para cezası verdi.

RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, bugün gerçekleştirilen haftalık olağan toplantıda izleme raporları görüşüldü.

Yayımlanan bir dizide kadına yönelik şiddet sahneleri yer alması nedeniyle FOX TV hakkında idari para cezası kararı alındı.

İzleyicilerden çokça şikayet alan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın da incelenmesi için müracaatta bulunduğu bir yapıma ilişkin de çocuk karakterlerin arasında geçen diyalogların "gayri ahlaki olarak izleyicilere aktarıldığı" gerekçesiyle yayıncı Star'a üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uygulandı.

Bir gündüz kuşağı programında bir cinayetin ele alınması sırasında "yayınlanmaması gereken görüntülerin ekrana yansıtılması ve olaya ilişkin yapılan perdesiz konuşmalar" için de Show TV'ye üst sınırdan idari para cezası verildi.

Tele1 ve Halk TV'nin cezaları

Toplantıda, Tele1'deki bir programın üç ayrı bölümünde yayıncılık ilkelerinin sıralandığı 6112 sayılı Kanunun ihlal edildiği gerekçesiyle yayıncı kuruluşa çeşitli oranlarda üst sınırdan idari para cezası müeyyideleri uygulandı.

Halk TV'de yayınlanan bir yapımda da uzun yıllardır kararlı bir biçimde terörle mücadele eden Türkiye Cumhuriyeti Devletinin "bazı terör örgütlerini kolladığı" şeklindeki açıklamalar nedeniyle de yayıncı kanal hakkında üst sınırdan idari para cezası yaptırımı kararı alındı.

Sinan Ateş cinayetinin ele alındığı bir başka programda, 6112 sayılı Kanun'da geçen "Suçlu olduğu yargı kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez veya suçluymuş gibi gösterilemez; yargıya intikal eden konularda yargılama süresince, haber niteliği dışında yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkiler nitelikte olamaz." hükmü ihlal edildiği gerekçesiyle Halk TV'ye üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uygulandı.

KRT'ye "Cumhurbaşkanına iftira" cezası

KRT'de programcı Zafer Arapkirli'nin açıklamalarıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına "aleni olarak iftira attığı ve hakaret ettiği" gerekçesiyle kanala üst sınırdan idari para cezası verildi.

Flash Haber kanalındaki bir programda sunucunun "Milleti hırsızlığa özendiriyorsunuz. Samimi söylüyorum bakın. 'Çal' diyorsunuz ya. 'Bizim gibi yap.' diyorsunuz. Herkes böyle değil ama. Herkes böyle değil. Herkes yetim hakkına el uzatmıyor. Herkes beytülmala el uzatmıyor. Allah'tan korkuyor, kuldan utanıyor." şeklindeki "mesnetsiz sözleri" de yayıncılık ilkesinin ihlali sayıldı.

Yayıncı kuruluşa üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uygulandı.

"Yanlış yapanın gözünün yaşına bakılmayacak"

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Üst Kurul toplantısında alınan kararlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, özellikle dizi filmlerle ilgili kurumların ve vatandaş bildirimlerinin arttığına dikkati çekti.

Şahin, ilgili kurumların, vatandaşların talep ve beklentileri doğrultusunda dramatik yapımları titizlikle incelediklerini bildirdi.

Milli ve manevi değerlere aykırı, kadın ve çocuk istismarı içeren, şiddetin normalleştirildiği dizilere artık tahammüllerinin kalmadığını ifade eden Şahin, RTÜK olarak diziler konusunda yaptırımı geri planda tutmaktan vazgeçtiklerini belirtti.

Yayıncılık ilkelerini ihlal eden dizileri yayınlayanlara taviz vermeyeceklerini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Çünkü özellikle çocuk ve gençlerimizi olumsuz etkileyen içerikler tahammül sınırlarını çok aştı. Artık daha sıkı denetimler yapacağız. Üzülerek söylüyorum, bilhassa dizi filmlerle alakalı ikili diyalog sürecini tercih etmeden yaptırım gücümüzü ön planda tutacağız. İyi niyetli ikazlarımızın karşılık bulmadığını maalesef gördük. İzleme ve değerlendirme dairemize talimatı verdim. Yanlış yapanın gözünün yaşına bakılmayacak. Yanlışta ısrar eden, şiddeti kanıksatıcı içerikler üreten, milli güvenliği tehdit eden yayınlara asla ve asla izin veremeyiz."

Bundan sonra izleme raporlarını sıklıkla Üst Kurul gündemine taşımakta kararlı olduklarını belirten Şahin, "Her beyanımda dediğim gibi, kırmızı çizgilerimiz açık. Dizi filmlerle ilgili bundan sonra uyarı gereği duymadan yasadan kaynaklanan yaptırım gücümüzü çekinmeden kullanacağız. Dizilerdeki kadın ve çocuk istismarı görüntüleri çizgiyi çok ama çok aştı. Yepyeni bir döneme giriyoruz. Tüm yapımcılarımızın toplumsal hassasiyetlere ve RTÜK kurullarına uygun olarak daha dikkatli olmaları kendi hayırlarına olacaktır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel RTÜK, Yayın İhlalleri Nedeniyle Kanallara Cezalar Verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bahar: Uyanmaya Hazır Mısın? 4. Bölüm
  06:22 Bahar: Uyanmaya Hazır Mısın? 4. Bölüm

  Bahar yeni bir başlangıca adım atmışken aile Umay'ın hastaneye kaldırılma haberiyle sarsılır. Cihan Taşkeski'nin gelişi Evren ve Timur'u karşı karşıya getirir. Bahar, Umay'la arasındaki sorunları düzeltmeye çalışırken Timur'a büyük bir sürpriz beklemektedir. Timur'un açığını yakalayan Bahar, şüphesiyle sınanırken hastane macerasında mücadele etmeye devam eder.

 • TEM Otoyolu'nda Kaza: 5 Kişi Hayatını Kaybetti
  05:47 TEM Otoyolu'nda Kaza: 5 Kişi Hayatını Kaybetti

  TEM Otoyolu Pendik mevkiinde seyir halinde olan bir otomobil, yolun karşısına geçmeye çalışan 4'ü aynı aileden olan 5 kişiye çarptı. Kazada 5 kişi hayatını kaybederken araç sürücüsü ağır yaralandı. Olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Kazaya karışan otomobilin çekicinin yardımıyla yoldan kaldırılmasının ardından trafik normal akışına döndü.

 • Kolombiya'da Clan del Golfo'nun liderlerinden biri gözaltına alındı
  04:52 Kolombiya'da Clan del Golfo'nun liderlerinden biri gözaltına alındı

  Kolombiya'da ülkenin en büyük silahlı gruplarından Clan del Golfo'nun liderlerinden olan 'El Mocho' lakaplı uyuşturucu kaçakçısı Federico Cardona, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Operasyonda, El Mocho ve adamlarıyla birlikte 2 kilo sıvı kokain ve 1 kilodan fazla uyuşturucu madde ele geçirildi. El Mocho'nun ABD'ye iade edilip edilmeyeceği ise önümüzdeki haftalarda netlik kazanacak.

 • Burdur'da Alkollü Sürücünün Kontrolden Çıkan Otomobili Şarampole Devrildi
  04:23 Burdur'da Alkollü Sürücünün Kontrolden Çıkan Otomobili Şarampole Devrildi

  Burdur'da alkollü sürücünün kullandığı otomobilin kontrolden çıkarak şarampole devrildiği kazada 1'i ağır olmak üzere 3 kişi yaralandı. Kazada, araç içerisinde bulunan alkol şişeleri dikkat çekti. Yaralılar, ambulanslarla Burdur Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 • Burdur'da Otomobil Şarampole Devrildi: 3 Yaralı
  04:19 Burdur'da Otomobil Şarampole Devrildi: 3 Yaralı

  Burdur'da Yusuf S. idaresindeki bir otomobil, Isparta-Burdur kara yolu Antalya kavşağı yakınında şarampole devrildi. Kazada yaralanan sürücü Yusuf S. ile otomobilde bulunan Kerem A. ve Ahmet A. Burdur Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılardan Kerem A'nın hayati tehlikesi bulunuyor.

 • Almanya'da Hastaneye Giren Kadın Meşale Yakıp Kendini Odaya Kilitledi
  04:05 Almanya'da Hastaneye Giren Kadın Meşale Yakıp Kendini Odaya Kilitledi

  Almanya'nın Aachen kentinde bulunan Luisen Hastanesine giren 65 yaşındaki bir kadın, meşale yakarak ameliyathane kısmına attıktan sonra kendisini bir hasta odasına kilitledi. Polis, kadını gözaltına aldı ve herhangi bir yaralanma olmadığını açıkladı. Olayın nedeni hakkında ise henüz bir açıklama yapılmadı.


Advertisement