Ruanda soykırımından aranan eski bakanın 20 yıl önce öldüğü ortaya çıktı - Son Dakika

Ruanda soykırımından aranan eski bakanın 20 yıl önce öldüğü ortaya çıktı

Ruanda soykırımı sorumluları içinde en çok aranan isimlerin başında gelen eski Savunma Bakanı Augustin Bizimana'nın yıllar önce öldüğü anlaşıldı.

Ruanda soykırımından aranan eski bakanın 20 yıl önce öldüğü ortaya çıktı, System.String[]

Ruanda soykırımı sorumluları içinde en çok aranan isimlerin başında gelen eski Savunma Bakanı Augustin Bizimana'nın yıllar önce öldüğü anlaşıldı.

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizmasından yapılan yazılı açıklamada, Kongo Cumhuriyeti'ndeki bir mezarlıktaki ceset kalıntılarından alınan örneklerin Bizimmana'ya ait olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Bizimmana'nın yaklaşık 20 yıl önce Kongo'nun Pointe Noire bölgesinde öldüğüne inanıldığı kaydedilen açıklamada, bu sonucun çok kapsamlı bir soruşturma neticesinde elde edildiği vurgulandı.

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde kurulan Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTR), 1998'de, soykırım sırasında Savunma Bakanı olarak görev yapan Bizimmana'yı soykırım, tecavüz ve işkence gibi 13 farklı suçla yargıladı.

Bizimmana, aynı zamanda eski Başbakan Agathe Uwilingiyimana ve 10 BM barış gücü askerinin ölümünden de sorumlu tutuluyor.

Ruanda soykırımının finansörü olduğu belirtilen Felicien Kabuga da geçen hafta Fransa'da yakalanmıştı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Kabuga'yı Ruanda soykırımında yüz binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutuyor.

Temmuz 1994'te İsviçre'ye sığınan ve bu ülkeden sınır dışı edildikten sonra Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne giden Kabuga, Temmuz 1997'de ve 2003'te Kenya'nın başkenti Nairobi'de düzenlenen polis operasyonlarından kaçmayı başarmıştı.


Son Dakika

Şef Arda Türkmen, kendisinden 15 yaş küçük fenomen Melodi Erbirliler ile aşk yaşamaya başladı Acun Ilıcalı, uyarılara gülerek cevap veren Yunus Emre'ye sert çıktı: Böyle bir yarışmacıyı yarışmada görmek istemiyorum Acun Ilıcalı, doğum gününü kendisinden 30 yaş küçük olan sevgilisiyle kutladı 2 ay sonra ekrana dönen Müge Anlı'nın stüdyosuna mesafeli sarılma düzeneği kuruldu 3,5 aylık hamile olan oyuncu Ceyda Ateş'in kızı olacak Evlat acısı yaşayan Ebru Şallı, İstanbul'dan uzaklaşmaya karar verdi 48 yaşındaki oyuncu Caprice Bourret, kusursuz vücuduyla güneşlenirken yakalandı Dolandırıcılıkla suçlanan Kylie Jenner, menajerliğini yapan annesini işten kovdu İngiltere'de karantinadan çıkan Kraliçe Elizabeth 72 gün sonra ilk kez görüntülendi Nusret'in kardeşi Özgür Gökçe, deniz içerisinde yaptığı şovla sınırları zorladı ABD'deki protestolara katılan ünlü şarkıcı, plastik mermiyle vuruldu Pınar Altuğ, eşi Yağmur Atacan'la olan fotoğrafını paylaştı: Hep baş başa verelim biz seninle Gönüllüler takımından Cemal Can, dokunulmazlık oyununda sakatlandı Acun Ilıcalı, uyarılarına gülerek karşılık veren Yunus Emre'yi oyundan ihraç etti Kenan Doğulu'nun yeni yaşını "Beceremediğimiz evlilik olsun" diyerek kutlayan Beren Saat'e tepki yağdı: Seviyor musun sövüyor musun belli değil