Ruanda soykırımının sorumlularından Edouard Karemera öldü - Son Dakika

Ruanda soykırımının sorumlularından Edouard Karemera öldü

02.09.2020 15:53
Ruanda soykırımının sorumlularından Edouard Karemera öldü, System.String[]

Ruanda'da 1994'te Tutsiler ile ılımlı Hutuların katledilmesinde yönetici rol oynayan ve ömür boyu hapse mahkum edilen dönemin geçici hükümetinin İçişleri Bakanı Edouard Karemera, Senegal'de hayatını kaybetti.

Ruanda'da 1994'te Tutsiler ile ılımlı Hutuların katledilmesinde yönetici rol oynayan ve ömür boyu hapse mahkum edilen dönemin geçici hükümetinin İçişleri Bakanı Edouard Karemera, Senegal'de hayatını kaybetti.

Yerel basında çıkan ve mahkumun avukatlarına dayandırılan haberlere göre, 69 yaşındaki Karemera, pazartesi günü doğal nedenlerle başkent Dakar yakınlarındaki Sebikotane cezaevinde yaşamını yitirdi.

Tanzanya'nın Arusha kentinde Birleşmiş Milletler nezdinde kurulan Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTR) tarafından yargılanan Karemera, 1994'te Tutsiler ile ılımlı Hutuların katledilmesinde yönetici rol oynadığı gerekçesiyle 2011'de ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Karemera, soykırımda rolleri olduğu gerekçesiyle yargılanan ve aralarında kendisi gibi ömür boyu hapse mahkum edilen Mathieu Ngirumpatse'nin de olduğu 3 kişiyle, 2017 Aralık'ta Senegal'in başkenti Dakar yakınlarındaki Sebikotane cezaevine nakledilmişti.

Ruanda'da 1994'te Hutular, dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ruanda soykırımının sorumlularından Edouard Karemera öldü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İzmir'e girişler bir sonraki duyuruya kadar kapatıldı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, İzmir'deki tsunaminin nedenini anlatıp uyardı: Bütün Körfez tehlike altında Son Dakika: İzmir'in ardından Kuşadası 5.1 ile sallandı İzmir'in Bayraklı ilçesinde 4 kişi daha enkaz altından çıkarıldı Kandilli Rasathanesi'nden İzmir'deki depremin ardından uyarı: Tsunami tehlikesi devam ediyor Prof. Dr. Ahmet Ercan: Depremde 35 atom bombası gücünde enerji boşalması yaşandı İzmir'de meydana gelen depremde viyadük yıkıldı Ümit Davala: Eşimin koronavirüs test sonucu pozitif çıktı