Son Dakika Haberleri: İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Trump'ın Kararı Müslümanlara Karşı Alınmış Küstahça Bir Karar

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Trump'ın Kararı Müslümanlara Karşı Alınmış Küstahça Bir Karar

13 ay önce

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İstanbul'da toplanacak İİT Zirvesine katılmak için Türkiye'ye gelirken yaptığı açıklamada "Trump'ın kararı Müslümanlara karşı alınmış küstahça bir karar" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimiyle yarın İstanbul'da toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne katılmak için Türkiye'ye doğru hareket etti.

"ABD VE İSRAİL'İN KARARI YANLIŞ VE YASA DIŞI"

Ruhani, Tahran'dan ayrılmadan önce Mehrabad Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak ilan edilmesine yönelik ABD ve İsrail'in aldığı kararın yanlış ve yasadışı olduğunu söyledi.

"MÜSLÜMANLARA KARŞI ALINMIŞ KÜSTAHÇA BİR KARAR"

Ruhani, "ABD Cumhurbaşkanı'nın kararı Müslümanlara karşı alınmış küstahça bir karardı. Kudüs, bir ulusa ya da coğrafi bölgeye ait değildir. Bu topraklar dünyadaki tüm Müslümanlar saygı gösterdiği bir yer " dedi.

"KUDÜS'ÜN TÜM İSLAM ALEMİNİN MESELESİ OLDUĞUNU SÖYLEYECEĞİZ"

Türkiye ziyaretini, İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine yaptığını söyleyen Ruhani, "İstanbul'daki zirvede Kudüs meselesinin tüm İslam aleminin meselesi olduğunu söyleyeceğiz. Bugün dayanışma ve vahdetten başka bir yolumuz yok" ifadelerini kullandı.

"HEP BİRLİKTE ABD'NİN YANLIŞ KARARINA KARŞI ÇIKMALIYIZ"

Alınan kararın bölgede yeni bir gerilimin başlangıcı olacağı uyarısında bulunan Ruhani, "Hep birlikte ABD'nin yanlış kararına karşı çıkmalıyız ve bunun gerçekleşemeyeceğini belirtmeliyiz. Müslümanlar, gayri meşru bu harekete karşı sessiz kalıp tepki göstermezse daha nice kötü planlanmış emellerle karşı karşıya kalır" diye konuştu.
Tarlasını Süren Çiftçi, Tesadüfen Tarihi Su Tünellerini Buldu Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2'nci 100 Günlük Eylem Planı'nı Açıkladı

Kılıçdaroğlu'nun, Ekrem İmamoğlu İle Verdiği Poz "Adaylık Yarışı Bitti" Şeklinde Yorumlandı