Son Dakika Haberleri: Rum Ekonomisi Zorda, Elektrik İdaresinin Yakıt Alacak Parası Kalmadı

Rum Ekonomisi Zorda, Elektrik İdaresinin Yakıt Alacak Parası Kalmadı

8 yıl önce

Rum banklarının teminatlarının artık yurt dışındaki işletmeler tarafından kabul edilmediği, bu nedenle Güney Kıbrıs'taki büyük işletmelerin büyük sorunlarla karşı karşıya olduğu bildirildi.

Rum Ekonomisi Zorda, Elektrik İdaresinin Yakıt Alacak Parası Kalmadı, System.String[]

Rum banklarının teminatlarının artık yurt dışındaki işletmeler tarafından kabul edilmediği, bu nedenle Güney Kıbrıs'taki büyük işletmelerin büyük sorunlarla karşı karşıya olduğu bildirildi. Bu durum karşısında diğer Rum kurumları da etkilendi. Rum Elektrik İdaresi'nin yakıt alacak parası kalmadı.


Rum Alithia gazetesi "Kıbrıs Bankalarının Teminatları Reddediliyor... Rum Elektrik Kurumu (AİK) Yakıt Alamadı-Araba, Elektrik Malzemeleri ve Diğer Ticari Ürün İthalatçılarından Artık Nakit Para ve Kapora İsteniyor" başlıklarıyla manşetten aktardığı haberde, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Rum ekonomisinin notunu peş peşe düşürmeleri nedeniyle bankaların verdiği teminatların artık kabul görmediğini ve bunun sonucu olarak da büyük işletmelerin ekonomik açıdan büyük problemlerle karşı karşıya kaldığını yazdı.


Gazete, uzun zamandan beri devam eden bu sorunun son dönemlerde daha da hissedilir hale geldiğine işaret ederek, durumun oldukça endişe verici olduğunu kaydetti. Özellikle Asya ülkelerinden araba, elektrik malzemeleri ve diğer ticari ürünleri ithal eden şirketlerin, Asya'daki işletmelerin artık Rum bankalarının verdiği teminatları reddetmesi ve siparişlerin tamamlanabilmesi için yabancı bankalardan alınacak kredi mektubu veya nakit kapora talebinde bulunduğunu yazan gazete, özellikle Elektrik İdaresi (AİK)'in bu konuda problem yaşadığını ve yakıt alamadığını belirtti.


Haberde, AİK'in bu duruma çözüm aradığı ve şu ana kadar yakıtını düşük teklifli ihale usulüyle elde ettiği belirtildi.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 03:14 Kaynak: CHANetanyahu'nun oğlu, İstanbul paylaşımıyla sosyal medyanın gündemine oturdu
Avukatının bürosundaki görüntü, talihsiz genci ceza almaktan kurtardı Talihsiz koca, karısının söylediklerine dayanamayıp kalp krizi geçirdi