Rum Gazetesi Fileleftheros: "Rumlar Ercan Havalimanı'ndan Dolayı 12 Milyon Euro Kaybetti" - Son Dakika

Rum Gazetesi Fileleftheros: "Rumlar Ercan Havalimanı'ndan Dolayı 12 Milyon Euro Kaybetti"

7 yıl önce

KKTC'deki Ercan Havalimanı'ndan seyahat eden yolcu sayısının artış göstermesi nedeniyle Güney Kıbrıs'ın 2012 yılı içerisindeki gelir kaybının 12 milyon Euro olduğu iddia edildi.

Rum Gazetesi Fileleftheros:

KKTC'deki Ercan Havalimanı'ndan seyahat eden yolcu sayısının artış göstermesi nedeniyle Güney Kıbrıs'ın 2012 yılı içerisindeki gelir kaybının 12 milyon Euro olduğu iddia edildi.


Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan Fileleftheros gazetesi Ercan Havalimanı'nı tercih eden yolcu sayısında artış olmasının Güney Kıbrıs'ın gelirlerinin azalmasına neden olduğunu yazdı. Güney Kıbrıs'ın bu nedenden dolayı 2013'teki gelir kaybının ise daha fazla olmasının beklendiğini yazan gazete, Rum Devleti ile havalimanlarını işleten Hermes Airports arasında var olan mevcut anlaşmada, "Rekabet edilebilen yasa dışı Ercan Havalimanı'ndan seyahat eden yolcu sayısı arttıkça Hermes'in devlete olan katkısı da azalacaktır" temelinde bazı öngörüler ve formüllerin bulunduğunu anımsattı.


Gazete söz konusu anlaşmanın 2006 yılında imzalandığını belirtirken ilgili öngörünün, Ercan Havalimanı'ndan seyahat eden 1 milyon yolcu temelinde, Hermes'in her yolcu için devlete vermekle yükümlü olduğu miktarın yaklaşık 30 Euro azalması şekline olduğunu yazdı. Gazete Ercan Havalimanı'ndan seyahat eden yolcu sayısının 2012 yılında "1 milyon" sınırını aşmasına bağlı olarak gelir kaybının 12 milyon Euro olduğunu belirtti. Bu konuda sadece Rum devletinin değil Hermes Airports'un da endişe duyduğunu belirten gazete, Ercan Havalimanından seyahat eden yolcu sayısının artmasının göğüslenmesi hem de anlaşmanın ilgili öngörüsünün yeniden müzakere edilmesi amacıyla ilgili taraflar arasında istişarelerin yapıldığını yazdı. - LEFKOŞA

Haber Yayın Tarihi: 01.03.2013 03:46 Kaynak: İHASon Dakika

Herkes Ali Babacan'ın partisini beklerken yeni yılın ilk partisi kuruldu
Görev başındaki polis, emniyetin tuvaletinde sevgilisiyle uygunsuz halde basıldı Didem Soydan'dan "Seninle cinsel ilişkiye girmeden ölmek istemiyorum" diyen takipçisine cevap

Son Dakika Haberleri