Rumlar, Doğalgaz İhaleleri Konusunda "Kararlı" - Son Dakika

Rumlar, Doğalgaz İhaleleri Konusunda "Kararlı"

18.02.2012 13:40
Rumlar, Doğalgaz İhaleleri Konusunda

Dışişleri Bakanlığı'nın, doğalgaz arama ihalesine gösterdiği tepkiye rağmen Rumların bu konuda "kararlı" olduğu bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın, doğalgaz arama ihalesine gösterdiği tepkiye rağmen Rumların bu konuda "kararlı" olduğu bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin kıta sahanlığında yabancı şirketlerin izinsiz petrol/doğal gaz faaliyetlerinde bulunmalarına, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da hiçbir şekilde izin vermeyeceği ve kıta sahanlığındaki hak ve menfaatlerini korumak için gerekli her türlü tedbiri alacağını vurgulamıştı. Bakanlık açıklamasında KKTC'nin bölgedeki haklarının korunması için her türlü desteğin verileceği de belirtilmişti.

Rum Dışişleri Bakanlığı ise bu konuda karşı bir açıklama yaparak; Rum hükümetinin, ileri sürülen Türk "tehditleri" ve Ankara'nın meydana getirmeye çalıştığı iddia edilen gerilim ortamına rağmen; doğalgazla ilgili planlamalarını hayata geçirme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "BM ve AB üye ülkesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti, uluslararası topluma mensup başka herhangi bir devlet gibi, toprağı ve deniz üzerinde; münhasır ekonomik bölgesi/kıta sahanlığı üzerindeki egemenlik hakları da dahil olmak üzere, uluslararası hukuktan doğan bütün egemenlik haklarını kullanmaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti, ayrım gözetilmeden, tüm halkının ekonomik kalkınması ve refahı için; özellikle hidrokarbon yatakları hususunda, doğal zenginliklerinden istifade etme konusunda hareket etmeye kararlıdır."

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Rumlar, Doğalgaz İhaleleri Konusunda 'Kararlı' - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Çinli şirket, dayanıklılıklarını artırmak için çalışanlarına kendi kendilerini tokatlattı İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı