"Rus Ordusu Asker Bulmakta Zorlanıyor" - Son Dakika

"Rus Ordusu Asker Bulmakta Zorlanıyor"

18.01.2012 17:52

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma güvenlik konseyinin hazırladığı rapora göre Rus ordusunun kadro sıkıntısı çektiği ortaya çıktı.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma güvenlik konseyinin hazırladığı rapora göre Rus ordusunun kadro sıkıntısı çektiği ortaya çıktı. Rapora göre, Ordu bünyesinde istihdam edecek asker bulamazken, askeri kadroların dörtte biri hala boş olarak bekliyor.

Nezavisimaya gazetesinin haberine göre, Rus Kara ve Deniz kuvvetleri askeriyede görevlendirilecek personel sayısında büyük sıkıntı yaşıyor. Resmi rakamlara göre günümüzde Rus ordusunda 220 bin subay, 200 bin sözleşmeli asker görev yaparken, geçtiğimiz yıl askere çağrılan 354 bin 500 askerle birlikte Rus kara ve deniz birliklerinde toplam olarak 774 bin 500 askeri personeli görev yapıyor. Hedef olarak belirlenen 1 milyon rakamının ise hayli gerisinde bulunuluyor.

Güvenlik Konseyinin hazırladığı rapora göre, Rusya Kara Kuvvetleri ve donanması günümüzde toplam olarak bir milyon askeri personele ihtiyaç duyarken, bu rakamın gerçekleşebilmesi için ise bu yıl bahar ayında yapılacak asker alımında en az 300 bin askeri personelin daha orduya katılması gerekiyor.

200 BİN ASKERİN PARASI NEREYE GİDİYOR?

Rapora göre, savunma bakanlığına bütçeden bir milyon asker için bütçe ayrılırken, resmi rakamlara göre bu sayı 200 bin eksik olarak görünüyor. Nezavisimaya gazetesi açıklanan sonuçlardan sonra "200 bin asker için ayrılan para kime ya da nereye gidiyor?" sorusunu yöneltti.

Diğer yandan, geçtiğimiz günlerde Rusya alt meclisi Duma'da, askeri kadroların üçte birinin boş kaldığına dair bir açıklama yapılmıştı. Ayrıca Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov yaptığı açıklamada, ordunun herhangi bir seferberlik anında ancak 700 bin askeri düzenleyebilecek kadar kaynağı olduğunu itiraf etmişti. Makarov ayrıca, askere çağrılacak kimsenin bulunamadığından dolayı da şikayetçi olmuştu.

Bununla birlikte geçtiğimiz dönemde askere çağrılan kişi sayısında düşme yaşanmış bu düşüş, 1990'lı yıllardan itibaren nüfusta yaşanan daralmaya ve günümüz gençliğinin sağlık problemleri yaşamasına bağlanmıştı.

 Rus Ordusu Asker Bulmakta Zorlanıyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya 'Rus Ordusu Asker Bulmakta Zorlanıyor' - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

İzmir'den güzel haberler art arda geldi! 16 yaşındaki İnci depremden 17 saat sonra enkazdan yaralı olarak çıkarıldı Vefalı İzmirliler evlerini ve otellerini depremzedelere açtı Depremin dehşetini ortaya çıkaran apartman! Prof. Dr. Oğuz Çelik, 'bomba kat'a dikkat çekti Ermenistan ordusu, kadın askerleri Dağlık Karabağ cephesine gönderdi İzmir'deki depremde denizde meydana gelen girdap kameralara yansıdı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez" sözleri sosyal medyada gündem oldu Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti İzmir'deki şiddetli depremin ardından enkaz altında kalan bir kişi, mesajla yardım istedi