Rus senatör Kosaçev: Muhsin Fahrizade suikasti Orta Doğu'da büyük bir savaşın 'kıvılcımı' olabilir - Son Dakika

Rus senatör Kosaçev: Muhsin Fahrizade suikasti Orta Doğu'da büyük bir savaşın 'kıvılcımı' olabilir

29.11.2020 10:49

Rus senatör Konstantin Kosaçev, İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinin Orta Doğu'da büyük bir savaşın başlamasına neden olabileceğini söyledi. Kosaçev, "Bunlar sonuçları kestirilemeyen, ancak kesinlikle olumsuz olan tehlikeli oyunlar. İran yönetiminin bunda bir suçu yok" dedi.

Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinin Orta Doğu'da büyük bir savaşın başlamasına neden olabileceğini belirtti.

"BİRÇOK ŞEY İRAN'IN TUTUMUNA BAĞLI"

Kosaçev, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu cinayetin arkasında kim olursa olsun, kesinlikle İran'ın sert tepki vermesini ve bölgedeki durumu istikrarsızlaştırmayı amaçlayan bir terörist saldırı olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle, şu anda birçok şey elbette, İran'ın bu cinayetle ilgili soruşturmasının objektifliğine, tepkisine ve uluslararası toplumun tutumuna bağlı" ifadelerini kullandı.

Rus senatör Kosaçev: Muhsin Fahrizade suikasti Ortadoğu'da büyük bir savaşın 'kıvılcımı' olabilir
Rus senatör Konstantin Kosaçev

ABD basınında çıkan USS Nimitz ve beraberindeki savaş gemileri grubuna Basra Körfezi'ne geri dönme emri verildiği haberini hatırlatan Kosaçev, bu emrin Fahrizade suikastının hemen öncesinde verildiğine dikkat çekerek, ABD Merkez Komutanlığı'nın geçen hafta "saldırganlığı caydırmak ve güvenlik ve istikrarı sağlamak için" F-16 filosunun Almanya'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne nakledileceğini duyurduğunu kaydetti.

"SONUÇLARI KESTİRİLEMEYEN TEHLİKELİ OYUNLAR OYNANIYOR"

Tahran'ın bu saldırıyı düzenleyenlerin aksine uygar bir yol izlediğine vurgu yapan Kosaçev, şöyle devam etti:

"Tüm bunlar, İranlı önemli bir nükleer mühendisin ölümü gibi bir 'kıvılcıma' ihtiyaç duyulan, büyük ölçekli bir savaşın hazırlığına tanıklık ediyor. Bunlar, sonuçları kestirilemeyen, ancak kesinlikle olumsuz olan tehlikeli oyunlar. İran yönetiminin bunda bir suçu yok."

Rus senatör Kosaçev: Muhsin Fahrizade suikasti Ortadoğu'da büyük bir savaşın 'kıvılcımı' olabilir
Terör saldırısında hayatını kaybeden Muhsin Fahrizade.

NE OLMUŞTU?

İran'ın nükleer programının mimarlarından Muhsin Fahrizade, Tahran'a bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen terör saldırısında ağır yaralanarak hastaneye kaldırılmış fakat tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. İran, nükleer programının mimarlarından Muhsin Fahrizade'ye yönelik suikastın failinin İsrail olduğunu iddia etmişti.

TÜRKİYE SALDIRIYI KINAMIŞTI

Dışişleri Bakanlığı, Tahran'da uğradığı silahlı saldırı sonucu İranlı bilim adamı Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesini kınamıştı. Açıklamada, "İranlı bilim adamı Muhsin Fahrizade'nin Tahran'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduk. Bu menfur cinayeti kınıyor, İran Hükümeti ile merhumun ailesine başsağlığı diliyoruz." ifadesi kullanılmıştı.

Rus senatör Kosaçev: Muhsin Fahrizade suikasti Orta Doğu'da büyük bir savaşın 'kıvılcımı' olabilir

Son Dakika Dünya Rus senatör Kosaçev: Muhsin Fahrizade suikasti Orta Doğu'da büyük bir savaşın 'kıvılcımı' olabilir - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Döner paketleyen çalışanların skandal görüntülerine tepki yağdı! Bakanlık harekete geçti Fenerbahçe'de sakatlanan Tisserand, Sivasspor maçını tamamlayamadı Tartıştığı babaannesini öldüren genç, polise teslim oldu Golcü futbolcu penaltıda hata yapmadı! Fenerbahçe, deplasmanda eşitliği yakaladı Yeşilçam'ın emektar ismi Oktay Yavuz, 78 yaşında hayatını kaybetti Otomobilin far bölümlerine ve yakıt deposuna gizlenmiş 4 kuzu ele geçirildi Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu Bulgaristan'daki taşkın Edirne'ye su maymunlarını getirdi