Rus turistler, tatil için Çin yerine Türkiye'yi tercih etmeye başladı - Son Dakika

Rus turistler, tatil için Çin yerine Türkiye'yi tercih etmeye başladı

24 gün önce

Çin'in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, dolaylı yoldan Türk ekonomisine katkı sağlayacak. Rusya Tur Operatörleri Birliği, salgın nedeniyle Çin'e yapılan seyahat planlarının iptal edildiğini ve Türkiye'yi tercih edeceklerini söyledi.

Rus turistlerin, koronavirüs salgını nedeniyle tatil planlarında Çin yerine Türkiye ve İtalya gibi ülkeleri tercih etmeye başladığı bildirildi. Rusya Tur Operatörleri Birliği'nden (ATOR) yapılan açıklamada, Rusya'da vatandaşların Çin'de yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle bu ülkedeki tatil planlarında değişikliğe gittiği belirtildi.

Türkiye ve İtalya gibi ülkelerin, Rus vatandaşlarının Çin yerine en çok tercih ettiği tatil noktalarından olduğuna işaret edilen açıklamada, Tayland, Vietnam, Küba ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de (BAE) tercih edilen diğer ülkeler arasında yer aldığı bildirildi.

Rus tur operatörleri, Çin'deki Hainan adalarına yönelik tur satışlarını 25 Ocak'ta durdurmuştu. Öte yandan, BAE Sağlık Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, ülkede ilk kez yeni tip koronavirüs vakasının tespit edildiği belirtilmişti.

TÜRKİYE'DEN KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Koronavirüs salgının başladığı ülke olan Çin'de yaşayan Türk vatandaşları, tahliye edilecek. Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, "Birkaç gün içinde 32 vatandaşımızı aileleriyle Çin'den tahliye edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Büyükelçi, herhangi bir vatandaşımıza koronavirüsün bulaşmadığını belirterek, Çin'den Türkiye'ye tahliye edilecek vatandaşların karantinaya alınacağını duyurdu.

İNGİLİZLER DE KORONAVİRÜSE KARŞI ÖNLEM ALIYOR

Öte yandan İngiliz hava yolları British Airways (BA), yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle Çin'e tüm uçuşlarını durdurma kararı aldı.

Şirketten yapılan açıklamada, "İngiltere Dışişleri Bakanlığının seyahat uyarısının ardından derhal geçerli olmak üzere Çin ana karası ile karşılıklı tüm uçuşları askıya aldık." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, karar nedeniyle BA müşterilerinden özür dilenerek, "Müşterilerimizin ve mürettebatın güvenliği daima önceliğimizdir. Gelecek günlerde Çin'e ya da Çin'den seyahat edecek yolcular, BA.com adresinde daha fazla bilgi edinebilir." değerlendirmesi yer aldı.

CAN KAYBI 132'YE YÜKSELDİ

Çin'de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı 132'ye, salgından etkilenen kişi sayısı 5 bin 974'e yükseldi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, Tibet Özerk Bölgesi dışında ülke geneline yayılan 2019-nCoV salgını nedeniyle 132 kişi hayatını kaybetti, virüsten etkilenen sayısı bin 239'nun durumu ağır olmak üzere 5 bin 974'e çıktı.

Bununla birlikte virüsten etkilendiği şüpheli olan kişi sayısı 9 bin 239'a yükselirken, virüsten etkilenen kişilerle herhangi bir şekilde temasa geçmesi nedeniyle müşahede altına alınanlar 59 bin 990'a çıktı. Bugüne kadar iyileşerek taburcu edilen enfektelerin sayısı ise 103 oldu.

Rus turistler, tatil için Çin yerine Türkiye'yi tercih etmeye başladı
Son Dakika: Türk vatandaşları koronavirüs salgınıyla boğuşan Çin'den tahliye edilecek

Koronavirüse sebep gösterilen yarasa çorbasıyla ilgili gerçek başka çıktı

Tüm dünyayı korkutan koronavirüs salgınında can kaybı 132'ye yükseldi

Sağlık Bakanı Koca: Koronavirüs vakasına rastlanmadı

Koronavirüs nedeniyle Olimpiyat Elemeleri'ndeki bazı maçlar Avustralya'ya alındı

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2020 11:02 Kaynak: AASon Dakika

Dernek çalışanlarının geliştirdiği soba, görenleri hayrete düşürdü
Bağdat Caddesi'nde kaza: Sürücü saatler sonra teslim oldu Yüz nakilli Recep Sert ile eşi Esma Sert, 6 yıllık evliliklerini noktalıyor