Rus Ürünlerine Karşı, Tedbir Paketi Devreye Girdi - Son Dakika

Rus Ürünlerine Karşı, Tedbir Paketi Devreye Girdi

01.09.2008 12:36
Rus Ürünlerine Karşı, Tedbir Paketi Devreye Girdi, System.String[]

Rusya'nın Yaklaşık Bir Aydır Türk İhraç Ürünlerine Uyguladığı Engellemelere Karşı, Türkiye de Mütekabiliyet Esasına Göre, Rus Ürünlerine Yönelik Tedbir Paketini Uygulamaya Koydu.

Rusya'nın yaklaşık bir aydır Türk ihraç ürünlerine uyguladığı engellemelere karşı, Türkiye de mütekabiliyet esasına göre, Rus ürünlerine yönelik tedbir paketini uygulamaya koydu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Rusya'nın bir iç genelge yayımlayarak, Türkiye'den ithal edilen mallara, tarife dışı engel uygulamasına Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına ve diğer uluslararası anlaşmalara aykırı olduğu gerekçesi ile karşı çıkarken, Türkiye'de kendi tedbir paketini devreye soktu.

Tedbir paketi kapsamında Türkiye, bugün gümrüklere gelen ürünlerin belge esası ile değil, fiziki kontrol esası ile kontrolden geçirilmesini içeren, ''kırmızı hat'' uygulamasını başlattı.

Gümrük süreçlerinde sarı, kırmızı ve yeşil olmak üzere üç farklı kontrol yapılıyor. Yeşil ''kontrolsüz geçiş'', sarı ''döküman kontrolü'' anlamına gelirken, kırmızı hat kontrolü ise fiziki kontrolü içeriyor.

Kırmızı hat uygulaması ile Rus mallarının Türkiye girişinde de süre uzayacak. Türkiye'nin kademeli olarak başka önlemleri de hayata geçireceği belirtiliyor.

Rusya, yaklaşık 1,3 trilyon dolara ulaşan GSYİH'sı ile dünyanın 10. büyük ekonomisi konumunda bulunurken, dünyanın en büyük doğal gaz ve ikinci petrol üreticisi konumunda bulunuyor. Özellikle enerji fiyatlarında yaşanan artışlarla birlikte değerlendirildiğinde, orta vadede Rusya'nın en büyük ilk beş dünya ekonomisi içine girmesi bekleniyor.

Makroekonomik göstergelerdeki olumlu gelişmelere karşın, Rus ekonomisinin başta enerji kaynakları olmak üzere büyük ölçüde hammadde üretimi ve ihracatına bağlı olması, ekonomide ciddi yapısal zaafları da beraberinde getirdiği belirtiliyor.

Türkiye, geçen yıl Rusya'ya 4,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken, ihracatta 321,8 milyon dolar ile otomobil, 181,1 milyon dolar ile turunçgiller (taze ve kurutulmuş), 172,5 milyon dolar ile domates (taze ve soğutulmuş), 164,2 milyon dolar ile sentetik iplik ve dokumalar, 161,7 milyon dolar ile mücevher yer aldı.

Rusya'dan geçen yıl 23,5 milyar dolar ithalat gerçekleştiren Türkiye, 6,7 milyar dolarlık doğal gaz, 4,9 milyar dolarlık ham petrol, 4,4 milyar dolarlık petrol yağı ve bitümenli minerallerden elde edilen yağ ithal etti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Rus Ürünlerine Karşı, Tedbir Paketi Devreye Girdi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Türkiye'den Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki: Şiddetle kınıyoruz Metro raylarına atlayan çıplak adam, elektrik çarpması sonucu öldü Volkan Demirel'in eşi Zeynep, oyun havası eşliğinde spor yaptı Maddi sıkıntılar yaşayan Serdar Ortaç: Arabayı kardeşim aldı, benzini kız arkadaşım ödüyor Takdir toplayan hareket! Belediye başkanı, eline kürek alıp vatandaşın kapısındaki karı küredi Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı Dini nikahlı çift boğazları kesilmiş halde bulunmuştu! Korkunç cinayette sır perdesi aralandı Minibüs şoförü "Son param üzülerek harcıyorum" yazılı 20 TL'nin sahibini arıyor