Rus Yazar Tolstoy, Nobel Ödülünü Reddetmiş - Son Dakika

Rus Yazar Tolstoy, Nobel Ödülünü Reddetmiş

09.10.2013 11:10
Rus Yazar Tolstoy, Nobel Ödülünü Reddetmiş, System.String[]

Dünyaca ünlü Rus yazar Lev Tolstoy'un (1828-1910) Nobel Edebiyat Ödülü'nü reddettiği ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü Rus yazar Lev Tolstoy'un (1828-1910) Nobel Edebiyat Ödülü'nü reddettiği ortaya çıktı. Tolstoy'un Nobel ödülü ile gelen paranın hayırdan ziyade kötülük getireceğine inandığı iddia ediliyor. Tolstoy'un eserlerinin yeterince "idealistik" bulunmadığı gerekçesiyle ödül verilmediği belirtilmişti.

Rus basını, Tolstoy'un Nobel Edebiyat Ödülü'nü istemediğini yazdı. Habere göre, 7 Ekim 1906'da Rusya Bilimler Akademisi yazarı ödüle aday gösterince Tolstoy olaya müdahale etti. Tolstoy, arkadaşı Fin yazar Arvid Yarnefelt'e yazdığı mektubunda, ödülün kendisine verilmemesi için elinden gelen her şeyi yapmasını rica etti. Rus yazar, "Eğer bana bu ödül verirlerse, bu durumda ödülden vazgeçmem hiç hoş olmayacak." dedi.

Yarnefelt'in Tolstoy'un ricasını yerine getirerek ödülü İtalyan yazar Giosue Carducci'ye verdiği illeri sürülüyor. Buna çok sevinen Tolstoy'un, "Bu kararım beni paraları nasıl harcayacağım ile ilgili bir çok zorluktan kurtardı. Bana göre paralar her zaman olduğu gibi ancak ve ancak kötülük getiriyor. İkincisi ise tanımadığım, ama derin saygı duyduğum çok sayıda insanın üzüntü mesajını almak bana büyük onur ve memnuniyet verdi." dedi.

Soylu bir ailenin çocuğu olarak 1828'te dünyaya gelen Rus yazar, 1851'de Kafkaslarda askeri eğitime başladı. Kırım Savaşı'na katıldı ve yaşadıklarını "Sivastopol Hikayeleri" olarak kaleme aldı. "Çocukluk", "Kozaklar", "Hacı Murat" ve başka eserleri yazdı. Daha sonra başta Avrupa olmak üzere yurtdışı gezilerine çıktı. Memleketine döndü ve doğduğu Yasnaya Polyana'da köy okulu açarak kendini halk eğitimine atadı. Sofya ile evlenen Tolstoy'un on üç çocuğu oldu. 1863 yılında "Savaş ve Barış" eserini yazmaya başladı ve altı yılda tamamladı. 1873'te bir diğer klasik eseri "Anna Karenina"yı kaleme almaya başladı ve üç yılda bitirebildi.

Tolstoy'un İslam'a büyük saygısı vardı. Tolstoy eşiyle son yıllarında geçinemiyordu ve yaşadığı geçimsizliğe restini çekti. Herkesten küserek doğup büyüdüğü Yasnaya Polyana'daki evini terk etti. 20 Kasım 1910'da Bulgaristan'a gitmeye çalışırken zatürreye yakalandı ve Lipetsk bölgesinde küçük bir tren garında hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Yasnaya Polyana'daki çiftliğinde toprağa verildi.

Rus Yazar Tolstoy, Nobel Ödülünü Reddetmiş
Rus Yazar Tolstoy, Nobel Ödülünü Reddetmiş
Rus Yazar Tolstoy, Nobel Ödülünü Reddetmiş

Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Rus Yazar Tolstoy, Nobel Ödülünü Reddetmiş - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Galatasaray taraftar grubu ultrAslan, Fatih Terim konusunda geri adım attı 00:08 Galatasaray taraftar grubu ultrAslan, Fatih Terim konusunda geri adım attı Mehmet Ali Erbil'in kendisini aldattığı iddiaları sorulan Tuğba Coşkun deliye döndü 23:00 Mehmet Ali Erbil'in kendisini aldattığı iddiaları sorulan Tuğba Coşkun deliye döndü Canlı yayında gerginlik! Sezgin Baran Korkmaz hakaret etti, İsmail Saymaz hemen müdahale etti 22:20 Canlı yayında gerginlik! Sezgin Baran Korkmaz hakaret etti, İsmail Saymaz hemen müdahale etti
Veyis Ateş ile Sezgin Baran Korkmaz canlı yayında karşı karşıya geldi: Veyis Ateş beni aradı ve 10 milyon euro talep etti 20:46 Veyis Ateş ile Sezgin Baran Korkmaz canlı yayında karşı karşıya geldi: Veyis Ateş beni aradı ve 10 milyon euro talep etti Cumhurbaşkanlığına aday olacağı konuşulan İmamoğlu'ndan gövde gösterisi! İki farklı ilde iki ayrı miting yaptı 18:06 Cumhurbaşkanlığına aday olacağı konuşulan İmamoğlu'ndan gövde gösterisi! İki farklı ilde iki ayrı miting yaptı 75 yıl ceza aldı hakime sitem etti! Yeraltı dünyasının ünlü ismi Hadi Özcan: Pişman olursunuz 17:21 75 yıl ceza aldı hakime sitem etti! Yeraltı dünyasının ünlü ismi Hadi Özcan: Pişman olursunuz
Metin Külünk'ten hakkındaki iddialarla ilgili ilk açıklama: Kişilik haklarıma saygı duyun 15:42 Metin Külünk'ten hakkındaki iddialarla ilgili ilk açıklama: Kişilik haklarıma saygı duyun Gündeme bomba gibi düşen iddia: Ebru Gündeş'i arayan Kaan Yıldırım, Hadise'den ayrıldı 14:48 Gündeme bomba gibi düşen iddia: Ebru Gündeş'i arayan Kaan Yıldırım, Hadise'den ayrıldı
Advertisement