Son Dakika Haberleri: Rusya'da Azeri ve Türk Diasporasından Fransa Protestosu

Rusya'da Azeri ve Türk Diasporasından Fransa Protestosu

8 yıl önce

Rusya'nın kuzey başkenti St.

Rusya'da Azeri ve Türk Diasporasından Fransa Protestosu, System.String[]

Rusya'nın kuzey başkenti St. Petersburg'da Fransa Milli Meclisi'nin 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini onaylaması ile ilgili gösteri düzenlendi. Azeri ve Türk diasporasının Fransa'nın St. Petersburg Başkonsolosluğu önünde düzenlediği gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.


22 Aralık'ta Fransa meclisinden geçen yasaya dünya üzerinde tepkiler devam ediyor. Fransa'nın kabul ettiği yasayı protesto etmek amacıyla toplanan yüze yakın gösterici St. Petersburg'un Fransız Başkonsolosluğu önünde bir araya geldi. Ellerinde Fransa ve Ermenistan'a tepki içeren pankartlar taşıyan grup, sık sık Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan aleyhine sloganlar attı.


Uluslararası Azerbaycan Diasporası, St. Petersburg Azerbaycan Diasporası, Türk, Özbek, Türkmen ve Kazak diaspora temsilcilerinin destek verdiği grup konsolosluğun önünde basın açıklaması yaptı.


Azerbaycan diasporası adına açıklama yapan Uluslararası Azerbaycan Diasporası Kuzey-batı bölgesi başkanı İdris Gahramanov, Fransa Parlamentosunun çıkardığı yasanın öncelikle ifade özgürlüğüne karşı bir hareket olduğunu söyledi. Sarkozy'nin Ermenilerin Azeriler'e yaptığı katliamları görmesi gerektiğinin altını çizen Gahramonov, "Bizler bu aşamadan sonra Yukarı Karabağ sorununun çözümü için kurulan Minsk Grubu'ndan Fransa'nın ayrılmasını istiyoruz" çağrısı yaptı.


Rus, Türk ve diğer dostlarla birlikte Fransa'nın aldığı kararı kınamak için toplandıklarını ifade eden Gahramanov, "Biz özgürlüğümüzü savunmak için buradayız. Biz Türk kardeşlerimizle olan güçlü bağlarımızı savunmak için buradayız. Türk kardeşlerimizi buradan selamlıyoruz" dedi.


Yaptıkları basın açıklamasından sonra bir süre Sarkozy ve Sarkisyan aleyhine slogan atan grup, Fransa Cumhubaşkanı Sarkozy'ye iletilmek üzere bir mektubu Fransa konsolosluğuna verdi. İzinli gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 11:38 Kaynak: CHAEvlerine gelen temizlikçiden şüphelenip odaya kamera koydular, hayatlarının şokunu yaşadılar
Siyanür intiharlarının tartışıldığı programda stüdyoyu buz kesen çıkış: Ahmet, kaşınma Adnan Oktar'ın 20 yıl önceki sorgu görüntüleri dava dosyasına girdi