Rusya'da Azeri ve Türk Diasporasından Fransa Protestosu - Son Dakika

Rusya'da Azeri ve Türk Diasporasından Fransa Protestosu

02.01.2012 11:38
Rusya'da Azeri ve Türk Diasporasından Fransa Protestosu, System.String[]

Rusya'nın kuzey başkenti St.

Rusya'nın kuzey başkenti St. Petersburg'da Fransa Milli Meclisi'nin 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini onaylaması ile ilgili gösteri düzenlendi. Azeri ve Türk diasporasının Fransa'nın St. Petersburg Başkonsolosluğu önünde düzenlediği gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.

22 Aralık'ta Fransa meclisinden geçen yasaya dünya üzerinde tepkiler devam ediyor. Fransa'nın kabul ettiği yasayı protesto etmek amacıyla toplanan yüze yakın gösterici St. Petersburg'un Fransız Başkonsolosluğu önünde bir araya geldi. Ellerinde Fransa ve Ermenistan'a tepki içeren pankartlar taşıyan grup, sık sık Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan aleyhine sloganlar attı.

Uluslararası Azerbaycan Diasporası, St. Petersburg Azerbaycan Diasporası, Türk, Özbek, Türkmen ve Kazak diaspora temsilcilerinin destek verdiği grup konsolosluğun önünde basın açıklaması yaptı.

Azerbaycan diasporası adına açıklama yapan Uluslararası Azerbaycan Diasporası Kuzey-batı bölgesi başkanı İdris Gahramanov, Fransa Parlamentosunun çıkardığı yasanın öncelikle ifade özgürlüğüne karşı bir hareket olduğunu söyledi. Sarkozy'nin Ermenilerin Azeriler'e yaptığı katliamları görmesi gerektiğinin altını çizen Gahramonov, "Bizler bu aşamadan sonra Yukarı Karabağ sorununun çözümü için kurulan Minsk Grubu'ndan Fransa'nın ayrılmasını istiyoruz" çağrısı yaptı.

Rus, Türk ve diğer dostlarla birlikte Fransa'nın aldığı kararı kınamak için toplandıklarını ifade eden Gahramanov, "Biz özgürlüğümüzü savunmak için buradayız. Biz Türk kardeşlerimizle olan güçlü bağlarımızı savunmak için buradayız. Türk kardeşlerimizi buradan selamlıyoruz" dedi.

Yaptıkları basın açıklamasından sonra bir süre Sarkozy ve Sarkisyan aleyhine slogan atan grup, Fransa Cumhubaşkanı Sarkozy'ye iletilmek üzere bir mektubu Fransa konsolosluğuna verdi. İzinli gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.

Rusya'da Azeri ve Türk Diasporasından Fransa Protestosu
Rusya'da Azeri ve Türk Diasporasından Fransa Protestosu
Rusya'da Azeri ve Türk Diasporasından Fransa Protestosu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Rusya'da Azeri ve Türk Diasporasından Fransa Protestosu - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran adım! Yunanistan'ın F-35 talebine ABD'den olumlu yanıt geldi ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı Acun Ilıcalı, yeni platformu Exxen için Tolga Çevik ile anlaştı