Rusya'da polis, muhalefetin hafta sonu konferansını bastı; 200 kişiyi gözaltına aldı - Son Dakika
BBC

Rusya'da polis, muhalefetin hafta sonu konferansını bastı; 200 kişiyi gözaltına aldı

13.03.2021 23:23

Rusya'da polis, ülkenin dört bir yanından muhalif siyasetçilerin katılımıyla gerçekleştirilen bir konferansı basıp 200 kişiyi gözaltına aldı.

Rusya'da polis, ülkenin dört bir yanından muhalif siyasetçilerin katılımıyla gerçekleştirilen bir konferansı basıp 200 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında güçlü muhalif siyasetçiler de bulunuyor.

Polis tarafından yapılan açıklamada, Moskova'da bir otelde gerçekleştirilen konferansta koronavirüs kısıtlamalarının ihlal edildiği ve organizasyonun 'sakıncalı' bir örgüt tarafından düzenlendiği belirtildi.

Eylül ayında gerçekleşecek seçimler öncesinde ülkenin çeşitli yerlerinden belediye meclis üyeleri de dahil olmak üzere muhalefetin temsilcileri bu toplantı için bir araya geldi.

Katılımcıların polis araçlarına bindirilirkenki görüntüleri televizyon yayınlarına da yansıdı.

Polis, "katılımcıların büyük kısmının koronavirüs önlemlerine karşı maske takmadıklarını" söyledi.

Ayrıca söz konusu "sakıncalı" örgütün ise "Açık Rusya" olduğu aktarıldı.

Yukos enerji şirketlerinin sahibi eski bir oligark ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in siyasi rakiplerinden Mihail Hodorkovski tarafından kurulan Açık Rusya, Kremlin tarafından 'sakıncalı' olarak tanımlanan gruplar arasında yer alıyor.


Rusya'da polis, muhalefetin hafta sonu konferansını bastı; 200 kişiyi gözaltına aldı'Özgürlük gümüş tepside sunulmadı'

Konferansa katılan muhalif isimlerden Andrey Pivovarov, konferansın Birleşik Demokratlar olarak bilinen bir grup tarafından organize edildiğini söyledi.

Piyovarov, baskının bir tür yıldırma politikası olduğunu da sözlerine ekledi.

Konferanstaki bir diğer muhalif isim olan Ilya Yashin ise Facebook'ta yaptığı paylaşımda, "Kimse bize gümüş tepside özgürlük sunmadı. Rusya özgür olacak" ifadelerini kullandı.

'Seçimde rekabet istemiyorlar'

Ocak ayında ise Vladimir Putin'in karşısındaki en güçlü muhalif siyasetçi olan Aleksey Navalni de tutuklanmıştı.

Navalni zehirlenmesinin ardından tedavisi için gittiği Almanya'da, Rus polisine bilgi vermeyerek şartlı tahliye koşullarını ihlal etmekle suçlandı.

Navalni'nin ekibi ise gözaltılara ilişkin yaptığı açıklamada, yetkililerin seçimlerde rekabet istemediklerini belirtti.

Gözaltına alınan kişilerin kısa süre içerisinde para cezasına çarptırılarak serbest kalması bekleniyor.

BBC'nin Moskova muhabiri Sarah Rainsford ise gözaltıların, yetkililerin muhalifleri "Rusya karşıtı" olarak tanımlayıp "Batılı güçlerle birlikteler" şeklinde verdiği mesajın bir parçası olduğu yorumunu yaptı.

Rusya'da polis, muhalefetin hafta sonu konferansını bastı; 200 kişiyi gözaltına aldı
Rusya'da polis, muhalefetin hafta sonu konferansını bastı; 200 kişiyi gözaltına aldı

Son Dakika Dünya Rusya'da polis, muhalefetin hafta sonu konferansını bastı; 200 kişiyi gözaltına aldı - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR
500

Son Dakika

Oyuncu Leyla Lidya Tuğutlu'dan siyah bikiniyle yaza veda pozu 00:18 Oyuncu Leyla Lidya Tuğutlu'dan siyah bikiniyle yaza veda pozu Galatasaray'a gol attıktan sonra gözyaşlarına boğulan Emrah Başsan, o anları anlattı 23:25 Galatasaray'a gol attıktan sonra gözyaşlarına boğulan Emrah Başsan, o anları anlattı Bu defa büyülemedi! Ters ışıkta kalan Demet Özdemir şoke etti 23:03 Bu defa büyülemedi! Ters ışıkta kalan Demet Özdemir şoke etti
Son Dakika: Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitimle ilgili kararlılık mesajı çıktı 21:44 Son Dakika: Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitimle ilgili kararlılık mesajı çıktı Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? Bakan Varank merak edilen konuya açıklık getirdi 18:59 Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? Bakan Varank merak edilen konuya açıklık getirdi Hakimin tutuklama kararını duyunca çıldırdı! Kendini 2. kattaki duruşma salonundan aşağı attı 17:19 Hakimin tutuklama kararını duyunca çıldırdı! Kendini 2. kattaki duruşma salonundan aşağı attı
Vatandaş sosyal medyadan tepki gösterdi! Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti 15 euro olarak açıklandı 15:31 Vatandaş sosyal medyadan tepki gösterdi! Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti 15 euro olarak açıklandı Yasemin Bozkurt'tan sonra Gülben Ergen itirafı: Bana en büyük yalanı Gülben Ergen söyledi ben de gerçeği ortaya çıkardım 15:23 Yasemin Bozkurt'tan sonra Gülben Ergen itirafı: Bana en büyük yalanı Gülben Ergen söyledi ben de gerçeği ortaya çıkardım
Advertisement