Rusya'da Suriye Diplomasisi - Son Dakika

Rusya'da Suriye Diplomasisi

Rusya\'da Suriye Diplomasisi
Son Güncelleme: 31.08.2015 13:25

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi Koordinatörü Hasan Abdel Azim, Muhalif Halk İradesi Partisi lideri Kadri Cemil, Demokratik Birlik Partisi yönetiminden Halid İsa ve bağımsız işadamı Süleyman Nemrut ile görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi Koordinatörü Hasan Abdel Azim, Muhalif Halk İradesi Partisi lideri Kadri Cemil, Demokratik Birlik Partisi yönetiminden Halid İsa ve bağımsız işadamı Süleyman Nemrut ile görüştü.

Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan görüşmede konuşan Lavrov, Suriyeli gruplarla sık sık bir araya geldiklerini belirterek, "Suriye muhalefetinin Moskova'ya gelmesi sadece müzakerelerde bulunma değil, bu ülkede akan kanın durdurulması için ortak çaba anlamına da geliyor" dedi.

Lavrov, ülkesinin Suriye'nin egemenlik, birlik ve toprak bütünlüğünü güçlü şekilde desteklediğine vurgu yaparak, Suriye halkının kendi geleceğine karar verip krizi çözebileceğine olan inancını dile getirdi.

Suriyeli muhalif grupların müzakere için birleşmesinin önemli bir adım olacağını söyleyen Lavrov, mevcut sorunların çözümü adına Esed rejimi ve muhalefet arasında diyalog platformu oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'de terörle mücadele için ortak cephe kurulması teklifini yineledi.

Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi Koordinatörü Hasan Abdel Azim ise ülkedeki muhalif grupların müzakere amacıyla birleşmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Azim, BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın misyonuna destek verdiklerini bildirdi ve Suriye krizinin siyasi çözümü adına ortaya koyduğu çabalardan ötürü Rusya'ya teşekkür etti.

Suriyeli heyet, Moskova temaslarını değerlendirmek üzere yarın basın toplantısı düzenleyecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Rusya'da Suriye Diplomasisi - Son Dakika


Advertisement