Rusya'da Türk Lokumuna Büyük İlgi - Son Dakika

Rusya'da Türk Lokumuna Büyük İlgi

17.02.2012 18:42
Rusya'da Türk Lokumuna Büyük İlgi, System.String[]

Uuluslararası Moskova Gıda ve Gıda Hammaddeleri Fuarı'na (Prodexpo), çıkarma yapan Türk firmaları, yoğun ilgi ile karşılaşırken, en fazla ilgiyi ise baklava ve lokum standı gördü.

Uuluslararası Moskova Gıda ve Gıda Hammaddeleri Fuarı'na (Prodexpo), çıkarma yapan Türk firmaları, yoğun ilgi ile karşılaşırken, en fazla ilgiyi ise baklava ve lokum standı gördü.

Moskova'da her yıl düzenlenen Prodexpo fuarı bu yıl 13 Şubatta 19. kez kapılarını açarken, fuara 55 farklı ülkeden yaklaşık 2100 firmanın katılımı oldu. Çok sayıda Türk firmasının da katıldığı yiyecek ve içecek fuarının en çok ilgi gördüğü stantlardan birisi baklava ve lokum standı açan Türk firması gördü. Güzellikleri tanınan Rus kadınlar da fiziklerine çok dikkat etmelerine rağmen, baklavaya ve lokumları görür görmez standa uğrayarak ardı ardına lokumları ve baklavaları ağızlarına attı.

18 yıllık iş deneyiminin 7 yılının Rusya'da geçiren baklava ustası Cuma Seçkin, kendilerine ilginin çok olduğunu belirterek, stantlarına tattırmak için koydukları lokum ve baklavalardan fuar boyunca yaklaşık 5 bin kişinin tattığını söyledi. Seçkin, "Rus kadınları ne kadar kalorilerine dikkat etseler de bu güzelliğe ve kaliteye dayanamıyorlar. Türkiye'ye hep gidip geldikleri için bildikleri bir şey. Aslında Ruslara çok yabancı değil" derken, DHA mikrofonuna konuşan Rus güzel Elana ise "Tatlılar mükemmel. Ruslar için çok sıra dışı çeşitler. Rusya'da bu çeşit tatlılar yok" dedi. Tatlıların aşırı kalorisi sorulduğunda ise yanındaki kız arkadaşı ürünlerin natürel olduğunu gördüklerini ve çekinmeden yediklerini belirtti. Hayatlarında ilk defa gördükleri 'Lokum Döner'i ilgi ile izleyen Ruslar, tattıkları lezzet karşısında hayranlıklarını gizleyemediler ve bu ürünleri Rusya'da nasıl temin edeceklerini sordu.

(SS)

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Rusya'da Türk Lokumuna Büyük İlgi - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 25 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 72 can kaybı, 2017 yeni vaka tespit edildi Fatih'te yabancı uyruklu bir grup, otel ve restoranlarda asılı Fransa bayraklarını indirdi Süper Lig'de dev maç başladı! Canlı anlatım Tehditlere boyun eğmeyen Erdoğan, ABD'ye meydan okudu: Yaptırımın ne ise geç kalma yap Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli Belediye başkanının "torpil" iddialarına MEB'den jet yalanlama: Mesnetsiz Rekortmen dalgıç, 23 metre derinlikte boyu büyüklüğünde akya avladı Son Dakika! Erdoğan'dan kendisiyle ilgili skandal paylaşım yapan Hollandalı siyasetçiye tepki: Milletvekili müsveddesi, haddini bil