Son Dakika Haberleri: Rusya'dan 'nükleer sızıntı' iddiasının öne sürüldüğü denizaltıyla ilgili açıklama: Gizli bilgi

Rusya'dan 'nükleer sızıntı' iddiasının öne sürüldüğü denizaltıyla ilgili açıklama: Gizli bilgi

3 ay önce

14 denizcinin yanarak öldüğü ve nükleer sızıntı söylentilerinin yayıldığı denizaltı kazası hakkında açıklama yayımlayan Kremlin, "gizli bilgi" gerekçesiyle olayla ilgili bilgi paylaşmayacağını duyurdu.

Rusya bir denizaltıda çıkan ve 14 kişinin ölümüne sebep olan yangın hakkında detayların halk ile paylaşılmayacağını çünkü gizli bilgiler içerdiğini duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, 1 Temmuz'da 14 kişinin hayatını kaybettiği denizaltı yangınının ayrıntılarının gizli bilgileri içermesi nedeniyle açıklanmayacağını söyledi.

Peskov, "Bu bilgi devlet sırları kategorisine ait ve açıklanmayacak" dedi. Peskov, Devlet Başkanı Putin'e derhal bilgi verildiğini ileterek, "Bu tür bir bilginin kamuya açıklanmaması tamamen normaldir ve bu Rusya Federasyonu yasaları dahilindedir" dedi. Yerel basında çıkan haberlerde, geminin gizli ve nükleer enerjili bir mini denizaltı olduğu bildirildi.

PUTİN: ORDUMUZ İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olayın ardından 'Rusya Nehirleri' adlı foruma katılımını iptal etti ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştü.

Şoygu denizaltı aracının içinde bulunan denizcilerin yangın sırasında salınan gazlardan zehirlenerek hayatlarını kaybettiği bilgisini verdi. Şoygu'ya göre, ölenler arasında yedi birinci seviye kaptan ve iki 'Rusya Kahramanı' unvanlı denizci vardı. "Hayatlarını kaybedenlerin ailelerine en içten başsağlığı dileklerimi sunuyorum" diyen Putin, Savunma Bakanı Şoygu'ya yangının nedenlerini ortaya çıkarmak üzere aracın çekildiği Severomorsk'a gitme talimatı verdi. Rus lider "Bu ordumuz için büyük bir kayıp" dedi.

Rusya'nın denizaltı filosunda en son kaza 2008 sonbaharında meydana gelmişti. Rusya modern tarihinin en büyük denizaltı faciası ise 12 Ağustos 2000'de Barents Denizi'ndeki bir eğitim sırasında Kursk denizaltısının batması olmuştu. Kursk, Severomorsk'tan 137 kilometre uzaklıkta batmış ve 118 denizci hayatını kaybetmişti.

Rusya'dan 'nükleer sızıntı' iddiasının öne sürüldüğü denizaltıyla ilgili açıklama: Gizli bilgi
Haber Yayın Tarihi: 03.07.2019 12:49 Arkasından tuvalet kağıdı sarkan kadının videosu olay oldu
"Nasıl çektirmek istersiniz?" sorusunu duyunca fotoğrafçıyı kurşuna dizdi ABD Başkanı Donald Trump: Erdoğan ile arkadaş olduk