Son Dakika Haberleri: Rusya'dan ABD'ye Çok Sert Suçlama: DEAŞ'ın Üstünü Örtüyor!

Rusya'dan ABD'ye Çok Sert Suçlama: DEAŞ'ın Üstünü Örtüyor!

7 gün önce

350 DEAŞ'lı teröristin Rakka'dan gizlice tahliye edilmesiyle ilgili konuşan Rusya Savunma Bakanı Şoygu, "ABD, Suriye'de terör örgütü DEAŞ'ın üzerini fiili bir şekilde örtüyor." dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu,  ABD'nin fiilen terör örgütü DEAŞ'ın üstünü örttüğünü belirtirken, "ABD, Ortadoğu'da terörle mücadele ediyormuş gibi davranıyor." dedi.

Şoygu,  ABD Hava Kuvvetleri,  Rusya Hava Kuvvetlerine Ebu Kemal çevresinde engel olmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

"ABD'NİN SURİYE'DEKİ ASKERİ VARLIĞI SÜRECEK"

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis,  Suriye'de siyasi geçişe yönelik  İsviçre'nin  Cenevre kentinde devam eden diplomatik görüşmeler belirli bir diplomatik çözüme ulaşıncaya kadar  ABD'nin  Suriye'deki askeri varlığını sürdüreceğini bildirmişti.

"DEAŞ YOK OLANA KADAR OPERASYONLAR DEVAM EDECEK"

Bakan Mattis,  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) basın ofisinde gazetecilerle bir araya geldi.

DEAŞ'ın "hilafetinin başkenti" olarak ilan ettiği  Rakka'nın düşmesi ile bu terör örgütün  Suriye'de çöküşe doğru gittiği, dolayısıyla  ABD'nin DEAŞ sonrası süreçte  Suriye'deki askeri varlığını devam ettirip ettirmeyeceği yönündeki soruyu yanıtlayan Mattis, sürecin  Cenevre ile birleştirileceğini ve bu görüşmeler çerçevesinde yeni yol haritasının belirleneceğini söyledi.

Mattis, şu ifadeleri kullandı:

"Siyasi uzlaşma ve ilerisi için gideceğimiz yer,  Birleşmiş Milletler koordinasyonunda devam eden  Cenevre sürecidir. Şimdiki hedefimiz; DEAŞ hilafet olarak yok oluncaya kadar operasyonlarımıza devam etmek ve  Cenevre'de diplomatik bir çözüme varıncaya kadar onların geri gelmeyecekleri şekilde pozisyonumuzu korumaktır. Dolayısıyla  Cenevre süreci bir sonuca varmadan  Suriye'den ayrılmayacağız."

"BUNA CEVAP VERMEYE HAZIR DEĞİLİM"

DEAŞ'ın yenilgisinin ölçütünün ne olduğuyla ilgili soruları geçiştiren Mattis, bu örgütün henüz tam bitmediğini ve onların savaşma isteği olduğu sürece  ABD'nin savaşmaya devam edeceğini dile getirdi.

Suriye'de  İran ile  Rusya arasındaki iş birliğinin artıp artmadığına dair bir soruya ise Mattis, "Bu çok iyi bir soru ancak buna cevap vermeye hazır değilim." karşılığını verdi.,

GİZLİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKMIŞTI

BBC'nin özel araştırması, 250 DEAŞ'lı ile ailelerinin, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile terör örgütü  PKK'nın  Suriye kolu YPG öncülüğündeki SDG ortak operasyonuyla  Rakka'dan güvenli bir şekilde tahliye edildiğini ortaya koymuştu.

Başbakan, Rakka'daki ABD-PKK-DEAŞ İttifakına Sert Çıktı: Bu mu Akıllı Politikanız
ABD'nin İpliğini Pazara Çıkaracak Görüntüler Yayınlandı! Teröristleri Kendi Elleriyle Kaçırmışlar
ABD'den Açıklama Geldi, DEAŞ ve PKK Arasındaki Gizli Anlaşma Deşifre Oldu: Saygı Duyuyoruz

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


DAEŞ'ın "Sınır Emiri"yle Yaptığı Korkunç Pazarlık Ortaya Çıktı: Kadın İstemiyoruz Çocukları Getirin ABD Dışişleri Sözcüsünden Erdoğan'a Küstah Cevap: Hep Aynı Şarkı
Dolar ve Euro Güne Rekorla Başladı Avustralya'da Postecoglou İstifa Etti