Son Dakika Haberleri: Rusya'dan Türkiye ve Suriye'ye İtidal Çağrısı

Rusya'dan Türkiye ve Suriye'ye İtidal Çağrısı

6 yıl önce

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç Suriye ve Türkiye sınırında tansiyonun yükselmesinden ciddi kaygı duyduklarını söyledi.

Rusya'dan Türkiye ve Suriye'ye İtidal Çağrısı, System.String[]
Rusya  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç  Suriye ve  Türkiye sınırında tansiyonun yükselmesinden ciddi kaygı duyduklarını söyledi.Tarafları itidalli olmaya ve birbirlerinin egemenlik ve toprak bütünlüğü haklarına saygılı olmaya çağıran Lukaşeviç, "Suriye-Türkiye sınırında tansiyonun hızla tırmanmasından kaygı duyuyoruz. Sivil kayıplar nedeni ile de  Türkiye'ye derin başsağlığı diliyoruz. Tırmanan tehlikeli olayla ilgili de objektif ve kapsayıcı bir araştırma yapılmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz." dedi.Gelecekte benzer tehlikeli olayların yaşanmaması için kapsamlı önlemlerin de alınması gerektiğine değinen Rus diplomat, "Biz iki taradı da itidalli olmaya çağırıyoruz. Taraflar birbirlerinin egemenlik ve toprak bütünlüğü haklarına saygı duymalı. Terörün her çeşidi de çökertilmeli…" dedi.Lukaşeviç Suriyeli muhalif güçlere yasa dışı silah sevkiyatının da devam ettiğini öne sürerek, yabancı basın mensuplarının ülkede para karşılığında savaşan gruplar olduğunu söylediklerini aktadı. Rus diplomata göre El Kaide ya da diğer ulusla arası terör örgütleri ile bağlantılı gruplar bölgede muhaliflerin arasında yer alıyor.Lukaşeviç, "Rusya'nın tutumu değişmiyor. Silahlı şiddetin tüm düzeyde sona ermesini ve çözümün de barış yolu ile sağlanması konusunda ısrar ediyoruz." ifadelerini kullandı.RUSYA,  BM'DE KINAMA KARARINA KARŞI ÇIKTIDiğer taraftan  Rusya,  BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye-Türkiye sınırındaki olayları ölçülü değerlendirmesi ve tek taraflı konumdan kaçınılması çağrısında bulundu. Itar-Tass'ın  Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre,  Suriye'yi kınayan tasarının dengeli olmadığı ve bölgede gerilime yol açacağı düşünülüyor.Rusya, top mermisinin henüz nereden atıldığının tespit edilmeden,  Suriye'deki hedeflere atılmasına rağmen hedef şaşırmış olabileceği ile ilgili ihtimaller netleşmeden karar alınmasını olumlu bulmuyor. Moskova'ya göre  BM tasarısında  Türkiye'nin misillemede bulunduğuna değinilmedi.

Barzani Cephesinden İlginç Öneri: Türkiye'ye Bağlanalım ve Türkiye'yi Süper Güç Yapalım Irak Ordusu Erbil Sınırına Dayandı, Barzani Dünyaya Yardım Çağrısı Yaptı: Müdahale Edin
Kadro Bekleyenler Ayaklandı, Ankara Belediyesi Önüne Polisler Dayandı