Son Dakika Haberleri: Rusya, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sessizliğini bozdu: Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz

Rusya, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sessizliğini bozdu: Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz

10 gün önce

"Barış Pınarı Harekatı" ile ilgili, "Çatışmaya dahil olmayacağız." diyen Rusya sessizliğini bozdu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov operasyonla ilgili "Türkiye'nin sınır güvenliği konusundaki endişelerini anlıyoruz" dedi.

Rusya, Türkiye'nin Suriye'ye başlattığı Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili sessizliğini bozdu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Türkiye'nin sınır güvenliğiyle ilgili endişelerini anlıyoruz. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki operasyonu, ABD'nin bu bölgede attığı adımların sonucu" şeklinde konuştu.

"ANKARA'NIN KAYGILARINI ANLIYORUZ"

Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Toplantısı için Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gazetecilerin Türkiye'nin Suriye'de düzenlediği operasyona ilişkin soruları yanıtladı.

Ankara'nın kaygılarını anladıklarını ancak bunların Şam'ın çıkarları gözetilerek giderilmesi gerektiğini kaydeden Lavrov, "Suriye krizinin en başından beri sürekli olarak Türkiye'nin sınırlarının güvenliğiyle ilgili kaygılarını anladığımızı belirttik. Aynı zamanda bu kaygıların Şam ve Ankara arasındaki 1998 tarihli Adana Anlaşması kapsamında giderilmesi gerektiğinin birçok kez altını çizdik. Türkiye ile Suriye arasında diyalog başlatmaya çalışacağız. Bunun iki tarafın da çıkarına olduğunu öngörmek için dayanaklarımız var" dedi.

"ADANA ANLAŞMASI'NI ABD VE KOALİSYON ZORA SOKTU"

Lavrov, Türkiye-Suriye sınırındaki terör eylemlerinin bastırılması için müşterek çabaların sarf edilmesini öngören Adana Anlaşması'nın etkili biçimde uygulanmasının ABD ve uluslararası koalisyonun Fırat'ın doğusundaki eylemleri nedeniyle zora girdiğini vurguladı.

"ABD'Yİ KÜRT KARTINI OYNAMAMASI KONUSUNDA YILLARDIR UYARIYORUZ"

Lavrov, "Biz yıllardır ABD'nin o bölgede Kürtleri Arap aşiretleriyle karşı karşıya getirmeye çalışarak yaptığı son derece tehlikeli bu deney hakkında uyarıda bulunuyoruz. Kürt kartının oynanmaması konusunda çağrı yaptık, zira büyük Kürt toplulukların yaşadığı bölge ülkelerindeki meslektaşlarımız bunun çok kötü bir sonla bitebileceği konusunda bizleri uyardı" diye konuştu.

Rusya, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sessizliğini bozdu: Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz
Milli Savunma Bakanlığı harekatın bilançosunu açıkladı: 181 hedefi ateş altına alındı

Barış Pınarı Harekatı'nda kara operasyonu başladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Harekat planlandığı şekilde devam etmektedir

Topçu atışlarıyla vurulan Tel Abyad görüntülendi: Bölgede sessizlik hakim

Hacı Bayram Cami'nde Barış Pınarı Harekatı için Fetih Suresi okundu

Komandoların karadan giriş yaptığı Resulayn'dan çatışma sesleri yükseliyor

Haber Yayın Tarihi: 10.10.2019 01:03 Fenerbahçeli futbolculardan Mehmetçik'e destek
Suriye'deki Aşiretler'den Türkiye'ye çağrı: Münbiç ilçesinin kurtarılmasını istiyoruz Teröristlerden, Türkiye-Pakistan tatbikatı üzerinden alçak propaganda Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı