Rusya, Estonya'nın Moskova Büyükelçisi'nin ülkeyi terk etmesini istedi (2) - Son Dakika

Rusya, Estonya'nın Moskova Büyükelçisi'nin ülkeyi terk etmesini istedi (2)

23.01.2023 18:25

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Estonya'nın Moskova Büyükelçisi Margus Laidre'nin ülkeyi terk etmesini istedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Estonya'nın Moskova Büyükelçisi Margus Laidre'nin ülkeyi terk etmesini istedi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Estonya'nın, Rusya'nın Tallin Büyükelçiliğindeki çalışan sayısını azaltması yönünde karar aldığı anımsatıldı.

Bu kararın "dostça olmayan" adım olduğu belirtilen açıklamada, bunun üzerine Estonya'nın Moskova Büyükelçisi Laidre'nin Bakanlığa çağrıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Rus tarafı, yanıt olarak her iki ülkedeki diplomatik temsilciliği maslahatgüzar seviyesine indirme yönünde karar aldı. Büyükelçi'ye Estonya hükümetinin eylemleri nedeniyle protesto notası verildi. Estonya'nın Moskova Büyükelçisi'nin 7 Şubat 2023 tarihine kadar Rusya Federasyonu'nu terk etmesi gerekiyor. Rusya ile Estonya arasındaki ilişkilerde böyle bir durumun gelişmesiyle ilgili tüm sorumluluk Estonya tarafına ait. Estonya yönetiminin düşmanca adımlarına ileride de tepki vermeye devam edeceğiz."

Estonya Dışişleri Bakanlığı, 11 Ocak'ta, Rusya'dan ülkede bulunan diplomatik personel sayısını 1 Şubat'a kadar 8 kişiye indirmesini talep etmişti.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Polonya Başbakanı, Çin Devlet Başkanı'nın Rusya ziyaretinin 'endişe verici' olduğunu söyledi Polonya Başbakanı, Çin Devlet Başkanı'nın Rusya ziyaretinin 'endişe verici' olduğunu söyledi Xi Resmi Ziyaretinin Ardından Ülkesine Dönmek İçin Rusya'dan Ayrıldı Xi Resmi Ziyaretinin Ardından Ülkesine Dönmek İçin Rusya'dan Ayrıldı Beyaz Saray: Şi ile Putin'in görüşmesi savaşın yakın zamanda biteceğine dair umut vermedi Beyaz Saray: Şi ile Putin'in görüşmesi savaşın yakın zamanda biteceğine dair umut vermedi

Son Dakika Güncel Rusya, Estonya'nın Moskova Büyükelçisi'nin ülkeyi terk etmesini istedi (2) - Son Dakika


Advertisement