Rusya: Türkiye ve Abd, Suriye'de Uçuşa Yasak Bölge Oluşturacak - Son Dakika

Rusya: Türkiye ve Abd, Suriye'de Uçuşa Yasak Bölge Oluşturacak

12.01.2012 15:52
Rusya: Türkiye ve Abd, Suriye'de Uçuşa Yasak Bölge Oluşturacak, System.String[]

Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev, bir kısım NATO ve körfez ülkelerinin Suriye'ye askeri müdahale yapacakları konusunda bilgi aldıklarını kaydetti.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev, bir kısım NATO ve körfez ülkelerinin Suriye'ye askeri müdahale yapacakları konusunda bilgi aldıklarını kaydetti. İstihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) eski başkanlığını da yapan Patruşev, İnterfax'a yaptığı değerlendirmede Türkiye ve ABD'nin Suriye'li isyancıları korumak amacıyla "uçuşa yasak bölge"nin farklı versiyonları üzerinde çalıştıklarını iddia etti.

Libya senaryosunda olduğu gibi bir kısım NATO ülkeleri ve Körfez ülkelerinin Suriye'ye dolaylı askeri müdahale yerine doğrudan askeri müdahale planladıklarını yönünde bir kısım bilgi aldıklarını kaydeden Patruşev, "Şimdi Fransa, İngiltere ya da İtalya ana saldırı gücünü oluşturmayacak. Suriye ile yakın zamana kadar çok iyi ilişkileri olan Türkiye etkin olabilir. Büyük hırsları olan Türkiye, İran'ın da rakibi" değerlendirmesinde bulundu. Patruşev'e göre Suriye sadece muhalefete yönelik baskıcı uygulamaları nedeni ile değil, İran'la olan yakın ilişkileri nedeni ile de cezalandırılacak.

İran'a herhangi bir saldırı olup olmayacağı ile ilgili soruyu cevaplayan Patruşev, "Maalesef İran'ın çevresinde oluşan gerilim hafiflemiş değil. ABD, İran'da kendine bağlı bir yönetim istiyor. Orada rejim değişikliği için tüm yollar kullanılacak. Ekonomik blokajın ardından muhalefete sağlanan destekle 'renkli devrim' istiyorlar" cevabını verdi.

İran'a yönelik petrol ambargosunun Avrupa Birliği tarafından da uygulamaya konulmasının borç krizi içindeki Avrupa'nın daha az petrol arzı ile sosyal sorunların artma riski olduğu hatırlatması yapan Patruşev, "Rusya açısından Avrupa'nın zayıflamaması ve modern dünyanın merkezi olarak kalması gerekiyor" dedi.

ABD'de Barack Obama'nın, Rusya'da Vladimir Putin'in iktidara gelmesi durumunda Rusya-ABD ilişkilerinin gelişeceği öngörüsünde bulunan Patruşev, bir kısım yabancı kuruluşların internet ve diğer teknolojik alt yapıları kullanarak doğrudan Rusya halkının siyasi kararlarını etkilemek istediklerini iddia etti.

Rusya: Türkiye ve Abd, Suriye'de Uçuşa Yasak Bölge Oluşturacak

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Rusya: Türkiye ve Abd, Suriye'de Uçuşa Yasak Bölge Oluşturacak - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

İstanbul'a dönüş yolundakiler dikkat! TEM Otoyolu'nda tır devrildi, yol trafiğe kapatıldı 18:28 İstanbul'a dönüş yolundakiler dikkat! TEM Otoyolu'nda tır devrildi, yol trafiğe kapatıldı Arka Sokaklar'ın Zeliş'i Yüsra Geyik takipçilerini mest etti! Parlak bikinisiyle dans ederken çekilen fotoğrafını paylaştı 18:26 Arka Sokaklar'ın Zeliş'i Yüsra Geyik takipçilerini mest etti! Parlak bikinisiyle dans ederken çekilen fotoğrafını paylaştı Son ankette sonuçlar dikkat çekti: Sadece 3 parti barajı geçebildi 17:53 Son ankette sonuçlar dikkat çekti: Sadece 3 parti barajı geçebildi
3+1 yıllık sözleşme yolda! Yılan hikayesine dönen Ghezzal transferinde kazanan Beşiktaş oldu 17:18 3+1 yıllık sözleşme yolda! Yılan hikayesine dönen Ghezzal transferinde kazanan Beşiktaş oldu Yüz binleri güldürdü, gidişi herkesi ağlattı! Usta tiyatrocu Turgay Yıldız, son yolculuğuna uğurlandı 17:11 Yüz binleri güldürdü, gidişi herkesi ağlattı! Usta tiyatrocu Turgay Yıldız, son yolculuğuna uğurlandı Hastanede kaos yaşandı! Koronavirüsten ölen hastanın yakınları sağlıkçılara ve polislere saldırdı 16:48 Hastanede kaos yaşandı! Koronavirüsten ölen hastanın yakınları sağlıkçılara ve polislere saldırdı
Selçuk Taşkın'ın cenaze törenine katılmayan Demet Akalın: 2 gündür Alişan'ın yanındayım, beni bu işlere sokmayın 16:06 Selçuk Taşkın'ın cenaze törenine katılmayan Demet Akalın: 2 gündür Alişan'ın yanındayım, beni bu işlere sokmayın Korkunç kazada kocasını kaybetti, 15:26 Korkunç kazada kocasını kaybetti, "Onu bırakıp hiçbir yere gitmem" feryatları yürek parçaladı
Advertisement