Rusya'ya Balık İhracatı Son 4 Yılda 22 Kat Arttı - Son Dakika

Rusya'ya Balık İhracatı Son 4 Yılda 22 Kat Arttı

18.02.2012 11:24
Rusya'ya Balık İhracatı Son 4 Yılda 22 Kat Arttı, System.String[]

Ruslar, Türk balığını çok sevdi Ruslar, Türk balığını çok sevdi.

Ruslar, Türk balığını çok sevdi Ruslar, Türk balığını çok sevdi. Türkiye'nin Rusya'ya su ürünleri ihracatı son 4 yılda 22 kat artış gösterdi. Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun Rusya'da yaptığı tanıtım çalışmaları sayesinde Türk balığının bilinirliği üst seviyeye çıktı. Rusya'nın petrol ve enerji fiyatlarındaki artışla refah düzeyi yüksek bir ülke konumuna yükseldiğini belirten Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, "Cografi yakınlığımızı da kullanarak Rusya'ya ihracatta yeni rekorlar kırmak istiyoruz. 2012 yılında Rusya'ya su ürünleri ihracatında 50 milyon doları aşmayı hedefliyoruz" dedi.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu son olarak 13-17 Şubat 2012 tarihleri arasında Rusya Federasyonu'nun Başkenti Moskova'da düzenlenen dünyanın en önemli gıda fuarları arasında gösterilen PRODEXPO 2012 Gıda Fuarı'nda hem su ürünleri sektörünü tanıttı hem de Dalaman Hilton Aşçısı Özkan Koç'un özel soslarla hazırladığı Türk balıklarını Rusya ve çevre ülkelerden gelen ziyaretçilere tattırdı. Açıklamaya göre PRODEXPO Fuarı'nın gıda fuarı olarak bir marka haline geldiğini belirten Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, STG olarak bu fuara katılıma büyük önem verdiklerini kaydetti.

-"RUSYA'YA İHRACATTA HEDEF 50 MİLYOR DOLAR"-

Rusya'nın Türk su ürünleri sektörü açısından büyük bir pazar konumuna geldiğine işaret eden İşliel, son 4 yılda Rusya'ya ihracatın 22 kat artış gösterdiğini bildirdi. Türkiye'nin Rusya'ya 2008 yılında 920 bin dolarlık su ürünleri ihraç ederken, 2009 yılında 2 milyon 393 bin dolara, 2010 yılında 7 milyon 943 bin dolara, 2011 yılında ise 21 milyon dolara yükseldiğini aktaran İşliel, 2011 yılında Rusya'ya 8 milyon 792 bin dolarlık çipura, 8 milyon 286 bin dolarlık levrek ve 3 milyon 463 bin dolarlık alabalık ihraç ettiğini aktardı. Rusya'nın petrol ve enerji fiyatlarındaki artışla refah düzeyi yüksek bir ülke konumuna yükseldiğini ifade eden İşliel, "Cografi yakınlığımızı da kullanarak Rusya'ya ihracatta yeni rekorlar kırmak istiyoruz. 2012 yılında Rusya'ya su ürünleri ihracatında 50 milyon doları aşmayı hedefliyoruz" dedi.

-"5 BİN RUS ZİYARETÇİYE TÜRK LEVREĞİ VE ÇİPURASI İKRAM ETTİK"-

PRODEXPO Fuarı'na STG'nin bu yıl 3. kez katıldığını belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise şu açıklamalarda bulundu:

"Rusya pazarında var olan prestijimizi korumak, Türk su ürünlerini henüz bilmeyenlere sektörü ve ürünlerimizi tanıtmak, pazar payımızı genişletmek adına zorlu kış mevsimi koşullarında Prodexpo Fuarı'na katıldık. Fuar süresince etkin bir tanıtım faaliyeti yaptığımızı düşünüyorum. 5 gün boyunca Ruslar standımızı ziyaret ederek Türk levrek ve çipurasının tadına bakma ayrıcalığına ulaştı, yaklaşık 5 bin Rus ziyaretçiye Türk balıklarından ikram ettik. Moskova Büyükelçimiz Aydın Adnan Sezgin STG standını ziyaret ederek bizlere ekstra güç verdi."

Prodexpo 2012 Fuarı'nda Türkiye'yi Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, STG Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Atakan Demir, Ege İhracatçı Birlikleri Şube Müdürü Tahir Kanlıkuyu, Ege İhracatçı Birlikleri Şefi Serap Ünal ve Dalaman Hilton Aşçısı Özkan Koç'tan oluşan heyet temsil etti. - Ankara

Rusya'ya Balık İhracatı Son 4 Yılda 22 Kat Arttı

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Rusya'ya Balık İhracatı Son 4 Yılda 22 Kat Arttı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı