Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Rüzgardan Elektrik Üretimini Yerinde Öğrendiler - Son Dakika

Rüzgardan Elektrik Üretimini Yerinde Öğrendiler

Muğla'nın Datça İlçesi'nde okul öncesi eğitimi gören minik öğrenciler, enerji haftasında Rüzgar Enerji Santrallerini gezerek, rüzgar enerjisinden nasıl elektrik üretildiğini uygulamalı olarak öğrendi.

15.01.2012 - 13:02,

Muğla'nın Datça İlçesi'nde okul öncesi eğitimi gören minik öğrenciler, enerji haftasında Rüzgar Enerji Santrallerini gezerek, rüzgar enerjisinden nasıl elektrik üretildiğini uygulamalı olarak öğrendi.Buket Kreş ve Gündüz Bakım Evi'nde öğrenim gören 2 ve 6 yaş arası 19 öğrencinin, kreş idarecileri ve öğretmenleri ile birlikte katıldıkları gezi, Datça Rüzgar Enerji Santraline yapılan ilk öğrenci gezisi oldu.Demirer Holding tarafından, Datça'ya 10 kilometre uzaklıkta Kızlan Köyü sınırları içersinde 3 yıl önce kurulan ve yılda yaklaşık 81 milyon kwh elektrik üretimi gerçekleştirilen 36 rüzgar türbinli santrali, büyük bir hayranlıkla gezen minik öğrenciler görevlileri soru yağmuruna tuttu.Yüksek Gerilim Operatörü ve personel şefi Mehmet Rahmanoğlu, öğrencilerin elektriklerin neden kesildiğinden, bisikletin dinamosundan elde edilen enerjiye kadar pek çok konuda yönelttiği soruları örneklerle anlattı. Datça Rüzgar Enerji Santrali'nin tam kapasite ile çalışması durumunda saatte 30 megawatt elektrik ürettiğine değinen Rahmanoğlu, her bir rüzgar gülünün 2,5 milyon euro, toplam yatırımın ise 40 milyar dolar olduğunu ve yedi yıl içerisinde kendisini amorti etmesinin beklendiğini söyledi.Datça yarımadasının yıllık enerji tüketiminin 26 milyon kwh olduğuna dikkat çeken Rahmanoğlu, Yıllık 81 milyon kwh elektrik üretiminin fazlası başta Marmaris olmak üzere civar il ve ilçelerde tüketiliyor dedi.

Rüzgar güllerinin 64 metre yükseklikte ve her bir kanat uzunluğunun 22 metre olduğunu ifade eden Rahmanoğlu, Datça, konumu itibariyle ülkemizin rüzgar enerji üretime en uygun bölgelerinden biridir. Başka firmaların da gelecekte, Datça yarımadasına benzer rüzgar enerji santralleri kurması bekleniyor. Rüzgar enerjisi, bilindiği üzere yenilenebilir enerji kaynakları arasında en ekonomik ve en sağlıklı olanıdır dedi.

Minik öğrenciler, rüzgar enerji santralindeki gezinin ardından Kızlan Köyü girişinde bulunan 300 yıllık tarihi yel değirmenlerini de gezip çalışmaları hakkında bilgi aldılar. İnsanların tarih boyunca rüzgarlardan yararlandıklarını, kimi zaman değirmenlerde buğdaylarını öğütmekte kullandıklarını, kimi zaman ise yelkenliler aracılığıyla deniz ulaşımında yararlandıklarını öğrenen minik öğrenciler, geziyi mutlu bir şekilde noktaladı.

Buket Kreş ve Gündüz Bakım Evi öğretmenlerinden Başak Kızıltoprak, Gördüğümüz rüzgar gülleri bir anlamda değirmenleri andırıyor. Yıllar önce rüzgardan yararlanıp buğdayını öğüterek un elde eden insanımız, şimdi rüzgardan başka amaçlı yararlanıyor. Rüzgarı elektriğe dönüştürüyor. Rüzgar santralindeki gezimizin ardından, ilçemizdeki tarihi yel değirmenlerini de öğrencilerimize göstererek, değişen ve gelişen teknolojiyi yaşayarak öğrenmelerini amaçladık dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Rüzgardan Elektrik Üretimini Yerinde Öğrendiler - Son Dakika


Advertisement