Son Dakika Haberleri: Saat 9'u 5 Geçe Zaman Durdu...ölümünün 80. Yılında Atatürk Törenlerle Anıldı

Saat 9'u 5 Geçe Zaman Durdu...ölümünün 80. Yılında Atatürk Törenlerle Anıldı

3 ay önce

Saat 9'u 5 geçe zaman durdu.

Saat 9'u 5 geçe zaman durdu...Ölümünün 80. yılında Atatürk törenlerle anıldı

BİLECİK - Bilecik'te saat 9'u 5 geçe hayat adeta dururken, sürenlerin çaldığı esnada bir temizlik görevlisi süpürge ve küreğini bırakarak Ata'yı andı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 780'inci yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen programla anıldı. Programda ilk olarak Atatürk Anıtı'na Bilecik Valiliği, Bilecik Belediye Başkanlığı, siyasi parti temsilcileri ve dernekler tarafından çelenk sunuldu. Saat 09.05'te çalınan siren ve 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı bandosu eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunularak ardından İstiklal Marşı söylendi. İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı'ndaki program sona erdi.
Saat 9'u 5 geçe Trafik ve hata durdu
Bilecik Belediyesi hoparlörlerinde saat 9'u 5 geçe çalan siren sesi sonrası belediye bağlı bir temizlik işçisi Tevfikbey Caddesi üzerinde temizlik yaparken yakalandı. Bu sırada elindeki teçhizatları sireni duyduğu anda yakalandığı pozisyonu bozmadan 2 dakika boyunca öğle bekledi. Bu sıra cadde üzerinde seyir halinde araçlarda bulunan sürücüler yol ortasında el frenleri çekerek araçlarından indiler. Tüm esnafın kapının önüne çıktığı o dakikalarda Bilecik hayat durdu.

ESKİŞEHİR - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 80'inci yıl dönümünde, saat tam 09.05'de sokaklarda hayat 1 dakikalığına durdu.
Zorlu savaş yıllarının ardından, Türk milletinin tek vücut olarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin önderi ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölüm yıl dönümünde saygıyla anıldı. Yurdun dört bir yanında siren seslerinin yükselmesiyle beraber vatandaşlar bulundukları yerlerde saygı duruşuna geçti. Taksici, manavcı, çöpçü gibi bir çok meslekten olan çalışanlar ve vatandaşlar da ellerindeki işlere bırakarak hazır ola geçti. Vatandaşların siren sesi sona erene dek hazır oldan ayrılmadıkları göze çarptı.

AFYONKARAHİSAR - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80'inci yılında Afyonkarahisar da anıldı. Afyonkarahisar'da hayat 2 dakikalığına durdu.
Afyonkarahisar'da Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenler çaldı, siren seslerinin çalmasıyla bayrakların yarıya indirildiği saatlerde hayat 2 dakikalığına durdu. Siren sesini duyan vatandaşlar oldukları yerde saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından Anıtpark önünde İstiklal Marşı okundu. Sokaklarda, iş yerlerinde, hastanelerde de vatandaşlar saygı duruşunda bulunarak Atatürk'ü andı.

MARDİN - Mardin'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 80. yıl dönümü nedeni ile anma etkinlikleri düzenlendi. Saatlerin 09.05'i gösterdiği esnada kentte hayat durdu.
10 Kasım Atatürk'ü anma törenine Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, İl Jandarma Komutanı Yusuf Kenan Topçu, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Mardin Valiliği'ndeki Atatürk anıtına Vali Yaman'ın çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Saatlerin 09.05'i gösterdiği sırada kentte hayat durdu.
Sakarya'dan turistik gezi için kente gelen vatandaşlar, anma programları kapsamında valiliği ziyaret etti. Vatandaşlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü büyük bir özlemle andıklarını ifade etti.
Mardin Valiliği'nde düzenlenen törenin ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma programlarına geçildi. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını konu alan şiirler, dünya basınında yer alan liderlerin Atatürk için düşünceleri paylaşıldığı tören, Atatürk'ün sevdiği şarkıların seslendirilmesinin ardından sona erdi.

KARABÜK - Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80. yıl dönümünde Karabük ve Safranbolu'da düzenlenen programlarla anıldı.
Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 80. yıl dönümü münasebetiyle Karabük Kent Meydanı'nda çelenk sunumuyla başlayan anma törenlerine, Vali Fuat Gürel, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, STK ve siyasi parti temsilcileri, askeri personel, emniyet teşkilatı personeli, muhtarlar, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Vali Fuat Gürel ve Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi. 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve Karabük Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşının söylenmesinin ardından Karabük Kent Meydanı'nda gerçekleştirilen tören sona erdi.
10 Kasım Atatürk'ü Anma programı daha sonra Vali Nafiz Kayalı Gençlik Merkezinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kıymet ve Mustafa Yazıcı Anadolu Lisesi koordinesinde hazırlanan program ile devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan anma programında Kıymet ve Mustafa Yazıcı Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni İdris Özkan'ın günün anlam ve önemini konuşmasının ardından şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren eserler okundu. Anma programı Kıymet ve Mustafa Yazıcı Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı "Atatürk'ü Anma Programı" sunumu ile devam etti.
Anma programı il genelinde düzenlenen 10 Kasım konulu şiir, resim, kompozisyon ve spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.
Safranbolu'da düzenlenen anma töreninde ise sirenlerin çalmasıyla birlikte bazı sürücüler seyir halindeki araçlarını durdurarak saygı duruşunda bulunurken, bazı vatandaşlar ise evlerinin balkonlarından saygı duruşuna eşlik etti.
Safranbolu Misak-ı Milli Demokrasi meydanında çelenk sunumuyla başlayan törenlere Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay İsa Çakmak, İlçe Emniyet Müdürü Osman Gül, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Burak Ören, daire ve kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saat 09: 05'te sirenlerin çalınması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile sona eren programının ardından törenler Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu'nda, Safranbolu Atatürk Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anma programı ile devam etti.

TUNCELİ - Tunceli ve Bingöl'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 80. Yıldönümü nedeniyle anma programı gerçekleştirildi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 80. yılı nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi Tunceli ve Bingöl'de 'de de resmi tören düzenlendi.
Tunceli Valiliği önündeki törene Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel, CHP Milletvekili Polat Şaroğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Vedat Çolak, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, kurum amirleri, askeri personel ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasının ardından saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda programa devam edildi. Programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı.
Öğrencilerin şiirler okuduğu anmada, Atatürk'ü anlatan slayt gösterisinin yanı sıra sevdiği türkülerden oluşan müzik dinletisi de gerçekleştirildi.Program 10 Kasım nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Sonel ve diğer protokol üyelerinin ödülleri vermesiyle sona erdi.
Bingöl'de ise Valilik önündeki Atatürk anıtında düzenlenen törene Vali Kadir Ekinci, 49'uncu Tugay Komutan vekili Bakım Yarbay Ahmet Kabakçı, Belediye Başkanı Vekili Halim Sugü, protokol üyeleri, daire müdürleri, gaziler, emniyet ve askeri personel katıldı.
Törende, Vali Ekinci ve 49'uncu Tugay Komutan Vekili Kabakçı ve Belediye Başkan Vekili Sugü, anıta çelenk koydu. Çelenklerin konulmasının ardından sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okundu.
Öte yandan saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla yaşlı bir kadının yol ortasında beklemesi ise dikkatlerden kaçmazken, seyir halindeki araçlar ise sirenler çaldığında 2 dakika boyunca yol ortasında bekledi.

BOLU - Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80. Yılında Bolu'da düzenlenen törenle anıldı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 80. Yılı sebebiyle Anıtpark'ta tören düzenlendi. Törene, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Metin Eştürk, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.
Parkta bulunan Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayan tören, saat 09.05'te siren sesleri eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla sona erdi. Siren sesiyle birlikte kentte hayat dururken, evlerinde olan vatandaşlar da pencerelerinin önüne gelerek saygı duruşunda bulundular.

ERZURUM - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 80. yıldönümünde Erzurum'da düzenlenen törenle anıldı.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anma etkinlikleri Havuzbaşı'ndaki Atatürk anıtında başladı. Törene Erzurum Valisi Okay Memiş, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Veli Tarakçı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Anıta Erzurum Valiliği, 9. Kolordu Komutanlığı ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından çelenk sunumu yapıldı. Ardından saat 09.05'de sirenler eşliğinde bayraklar yarıya indirilerek 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Anma töreninin ardından Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Kültür Merkezi'nde düzenlenecek törene geçildi.

DENİZLİ - Denizli'de, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80. yılında törenle anıldı.
Denizli'de 10 Kasım Atatürk'ü anma günü etkinlikleri, Vali Hasan Karahan, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Bilal Öztürk ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın Valilik binasın önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Ardından Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05'te tüm kentte sirenler çaldı. Tüm kentin saygı duruşunda bulunduğu sirenin ardından Büyükşehir Belediyesi Bando Ekibi eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Törene Vali Hasan Karahan, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Teoman Sancar, Yasin Öztürk, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammed Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

KASTAMONU - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80. yılında Kastamonu'da düzenlenen program ile anıldı. 09.05' te çalan siren sesi ile hayat iki dakika durdu.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtına çelenk sunumunun ardından 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Siren sesiyle birlikte bayraklar yarıya indirildi. Anma törenine Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Per. Alb. Gamze Aydoğdu, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve çok sayıda öğrenci ve kurum amirleri katıldı.
Programın diğer kısmı ise Kastamonu Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen etkinlikler ile devam etti. Halk Eğitim Merkezinde devam eden törende Kastamonu Özlem Burma Teknik ve Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Oğuzhan Saltan, günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı gerçekleştirdi. Daha sonra öğrenciler tarafından Atatürk ile ilgili şiirler okudu.
Programın son bölümünde ise okul korusu eşliğinde "Oratoryo" ve Atatürk'ün sevdiği türküler seslendirildi.

BALIKESİR - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 80'inci yıl dönümünde Balıkesir'de de anıldı.
İlk tören Atatürk Anıtı'nda Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Kemal Turan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nun anıta çelenk sunumuyla başladı. Protokolün çelenklerinin ardından siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve dernekler anıta çelenk koydu. Saatler 09.05'i gösterdiğinde siren sesleri eşliğinde saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla anıttaki tören sona erdi. Anma törenleri daha sonra Salih Tozan Kültür Merkezi'nde Mehmet Vehbi Bolak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin hazırladığı "Saatler Atatürk" isimli oratoryo gösterimi yapıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda daha sonra okulun Matematik Öğretmeni Ayşenur Demirbaş günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştirdi. Konuşmanın ardından Mehmet Vehbi Bolak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı oratoryo gösterisi yapıldı.
"İzinden yürümeye devam edeceğiz"
Okulun Matematik Öğretmeni Ayşenur Demirbaş anma programında yaptığı konuşmada, "Mustafa Kemal Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O'nun aramızdan apansız ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır. Atatürk'ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası O'nun dünya üzerinde yetişmiş, çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya devletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur" dedi.

BALIKESİR - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 80. yıldönümünde düzenlenen törenlerle anıldı.
Ayvalık'ta ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde çelenk sunma töreniyle başlayan anma programında; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, daire amirleri, gaziler, şehit yakınları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerin yanı sıra kalabalık bir vatandaş topluluğu hazır bulundu.
Vatandaşların Atatürk anıtını çiçek yağmuruna tutarak, Atatürk'e olan bağlılığını ifade etmesinin ardından; sırasıyla Ayvalık Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Ayvalık Belediye Başkanlığı'nın çelenklerinin sunumu ile devam eden tören, Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın bir ağızdan okunmasıyla sona erdi.
Ayvalık'ta Atatürk'ü anma etkinliklerinin ikinci etabı ise Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleşti.
Kaymakam Gökhan Görgülüarslan'ın öncülüğünde protokol üyelerinin tamamının katıldığı, okulun öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan etkinlikte konuşan Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, "Geride bıraktığımız yüzyılın en meşakkatli yıllarında birçok memleketin kendi tarih mücadelesi için bir lider ortaya çıkardığını ve kurtuluşun izini onun rehberliğinde sürdüğünü biliyoruz. Ancak bu liderlerden pek azı, milletini umut edilen zaferlere ulaştırabilmişti ki ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bu liderlerden biriydi. 'Türk Milleti bir 10 Kasım günü bir önderi, bir askeri, bir devlet adamını, bir başöğretmeni kaybetti' diyoruz. Böyle bir günde belki biraz da bir bedenle, bir cismani varlıkla kaybolmayacak olan şeylerden söz etmek gerek. Bir kavrama dönüştürülen Atatürk'ten değil, milletimizin gönlüne yerleşmiş Atatürk'ten. İdeolojik bir vesayete dönüştürülen Atatürk'ten değil, bitmiş kabul edilen bir milletten topladığı kuvvetle yeni Türkiye'yi inşa eden istiklal sembolü Mustafa Kemal Atatürk'ten. Bunlardan söz etmek gerek çünkü bütün bu yadigarlar ne ölür, ne kaybolurlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk harflere sıkışmış soyut bir fikir değil, bizatihi 'En büyük eserim' dediği Cumhuriyettir. Miras budur. O halde sahip çıkılacak olan da budur" ifadelerini kullandı.
Müdür Bahadır'ın konuşmasının ardından; Atatürk'ü Anma Haftası etkinlikleri kapsamında ilçedeki okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Görgülüarslan, Garnizon Komutanı Koyuncu ve Belediye Başkanı Gençer tarafından takdim edildi. Etkinlik; Cunda MTAL öğrencilerinin şiir, gösteriler ve konuşmalarının ardından Atatürk oratoryosu ile sona erdi.
Etkinliğe, okulun öğrencileri tarafından hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk temalı sergi ise adeta damgasını vurdu.

BALIKESİR - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80. yılında Balıkesir'in Edremit ilçesinde gerçekleştirilen törenler ile anıldı.
İlk olarak kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığı çelenkleri, Kaymakam Ali Sırmalı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Aytaç, Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından Atatürk Anıtına sunuldu.
Saatler 09.05'i gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve sirenler çaldı. Çok sayıda vatandaş ta, araçlarının kornalarını 2 dakika boyunca çalarak, saygı duruşunda bulundu. Daha sonra İstiklal Marşı söylendi.
Şehit Hamdibey Meydanı'nda düzenlenen ilk programa Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Aytaç, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, askeri erkan, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, dernek ve oda başkanları, eğitimciler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Meydandaki Atatürk'ü anma törenleri daha sonra Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlik ile devam etti.
Edremit Körfez Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen anma etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Ramazan Yaşar yaptı. Atatürk ile bir anını okunmasının ardında öğrenciler şiirler okudu. Ayrıca Edremit çapında ilk ve orta dereceli okullarda düzenlene şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri verildi. Daha sonra öğrencilerden oluşan koro mini bir konser verdi.

DİYARBAKIR - Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80. yıl dönümünde Diyarbakır'da çeşitli törenlerle anıldı.
Anıt Park'ta düzenlenen törene, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Sinan Yayla, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Çelenk sunumu, 2 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törene, daha sonra Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde devam edildi. Atatürk'ün hayatının anlatıldığı anma programında öğrenciler 10 Kasım nedeniyle hazırladıkları şiirleri okudu. Atatürk'ü anma programı, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdikleri şarkılarla son buldu.Çankırı'da Bulunan 5 Bin Yıllık Mağara, Türkiye'nin 400 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Rezerve Sahip Kayınbiraderin, Ablasıyla Boşanmak Üzere Olan Eniştesini Öldürdüğü Anlar Kameraya Yansıdı

Osmanlı Partisi Genel Başkanı İbrahim Ünye, Boş Meydana Konuştu