Saatli Medrese Eski İşleviyle Hayat Bulacak - Son Dakika

Saatli Medrese Eski İşleviyle Hayat Bulacak

21.09.2016 12:07

Fatih Sultan Mehmet'in eğitim aldığı medrese olarak bilinen Osmanlı dönemi eğitim kurumlarından Saatli Medrese'nin restorasyon çalışmalarına başlandı.

SALİH BARAN - Fatih Sultan Mehmet'in eğitim aldığı medrese olarak bilinen Osmanlı dönemi eğitim kurumlarından Saatli Medrese'nin restorasyon çalışmalarına başlandı.

Dönemin başkenti Edirne'deki önemli eğitim kurumlarının başında gösterilen, Mimar Sinan'ın ustası Müslihiddin Ağa tarafından inşa edilen Üç Şerefeli Cami'nin yanı başında 2. Murat zamanında yaptırılan Saatli Medrese'de Fatih Sultan Mehmet'in de eğitim gördüğü rivayet edilir.

Kullanılmaması nedeniyle zamana yenik düşen eğitim kurumunun, yeniden eski işleviyle hayat bulması için Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2 yıl sürecek restorasyon çalışmaları başladı.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, medresenin eğitim faaliyetine, Üç Şerefeli Cami'nin ibadete açılmasıyla eş zamanlı başladığını söyledi.

Eyvanlı, revaklı, avlusuyla Türk-İslam mimarisinin önemli eserlerinden Saatli Medrese'nin yaklaşık 2 yıl sürecek bir çalışmayla restore edileceğini ifade eden Güneren, şunları kaydetti:

"Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün amacı, kontrolü kendisinde olan taşınmazların vakfiyesine uygun bir şekilde günümüzde de kullanılmasını sağlamak. O günün şartlarında medrese olarak hizmet veriyordu, dolayısıyla bir eğitim kurumu idi. Saatli Medrese'nin restorasyon sonrasında da bir eğitim kurumu olarak hizmet vermesi yönünde şu anda fonksiyon çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda özellikle açık alanların da daha fazla kullanılmasını sağlayacak, aynı zamanda buradaki elektrik tesisatının, ısıtma tesisatının, sıhhi tesisatın yani bir okul olarak çalışacak şekilde tamamını projelendirmiş vaziyetteyiz. Isıtması, soğutması yapılmış bir şekilde iki sene sonra inşallah bitireceğiz ve eğitim amaçlı kullanacağız yapıyı."

Saatli Medrese

Osmanlı döneminde, başkentlerde padişahların eğitim ve öğretim kurumları açma geleneği doğrultusunda Edirne'de de sayısız medrese açıldı.

Bunlardan Saatli ve Dar'ül Hadis medreselerinin dönemin en önemli ilim merkezleri olduğu biliniyor. Serhat kentindeki bu iki medrese fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'da kurulan Sahn-ı Seman medreseleri açılana kadar derece olarak üst sıralarda yer aldı.

Saatli Medrese'de Selçuklu devri eğitim mirasının devam ettiği, talebelere fıkıh, tefsir, felsefe, kelam, mantık derslerinin öğretildiği kaynaklarda yer alıyor.

Saatli Medrese Eski İşleviyle Hayat Bulacak
Saatli Medrese Eski İşleviyle Hayat Bulacak
Saatli Medrese Eski İşleviyle Hayat Bulacak
Saatli Medrese Eski İşleviyle Hayat Bulacak

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Saatli Medrese Eski İşleviyle Hayat Bulacak - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Galatasaray, deplasmanda Çaykur Rizespor'u 4-0 mağlup etti Kandilli'den yürekleri ferahlatan kuraklık açıklaması: Ocak ayından sonra yağışlar artacak Hafta sonu tüm Türkiye'de uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı Aşk iddialarını sürekli yalanlayan Barış Murat Yağcı ve Nisa Bölükbaşı, dudak dudağa görüntülendi Partilere katılıp "Abartmayın" diyen sunucu Buse İskenderoğlu, koronavirüse yakalandı Yüzde 95 etkili olduğu söylenen koronavirüs aşısının ABD'ye sevkiyatına başlandığı iddia edildi Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı Bursa'da koronavirüs kaynaklı ölümler artınca yüzlerce yeni mezar yeri açıldı