Sabahları sofranızdan eksik etmediğiniz pekmezin lezzeti mağaradan çıkarılan toprakta saklı - Son Dakika

Sabahları sofranızdan eksik etmediğiniz pekmezin lezzeti mağaradan çıkarılan toprakta saklı

29.11.2020 09:34

Kış mevsimi gelmeden üzüm, elma, armut gibi meyvelerden kazanlarda kaynatılarak yapılan pekmezin lezzeti, Kastamonu'da bir mağaradan çıkartılan beyaz toprak ile sağlanıyor.

Kış mevsimi gelmeden özellikle kadınların evlerin önüne kurarak kazanlarda kaynatması suretiyle yapılan pekmezin lezzeti, Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde bir mağaradan çıkartılan beyaz topraktan geliyor.

Özellikle üzüm, elma armut gibi meyvelerden yapılan pekmeze katılan beyaz toprak, pekmezin içerisinde oluşan acıyı hem emiyor hem de raf ömrünü uzatarak daha uzun süre tüketilmesini sağlıyor. Severek her sabah sofralarda tüketilen pekmezin sırrı ise şıranın içine atılan Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde bulunan özel beyaz topraktan geliyor. Topladıkları üzüm başta olmak üzere elma, armut gibi meyvelerden pekmez yapan üreticiler, katkısız ve organik pekmez üretiminin emek isteyen ve uzun uğraş gerektiren çok zahmetli bir iş olduğunu dile getiriyor.

Sabahları sofranızdan eksik etmediğiniz pekmezin lezzeti mağaran çıkarılan toprakta saklı

PEKMEZ TOPRAĞINI ÇIKARMAK İÇİN 3 KM YÜRÜYOR

Hanönü ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kayabaşı köyü sınırlarında mağaranın içerisinde bulunan beyaz toprağı çıkartabilmek için köylüler, eşeklerle yaklaşık 3 kilometre orman yolu yürüyor. Bu şekilde mağaraya ulaşan köylüler, mağaranın içerisine girerek kazma ve kürek yardımıyla toprağı kazarak çuvallara dolduruyor. Çuvala alınan toprak, mağaradan çıkartıldıktan sonra tekrar eşeklere yüklenerek yerleşim yerine kadar getiriliyor. Burada çuvala alınan toprak, elek yardımıyla elenerek içerisinde bulunan taş veya yabancı maddelerden arındırılıyor. Bu şekilde pazara getirilen toprak, kilosu 10 liradan satılırken, talep halinde ise kargo ile başka illere de gönderiliyor. Amasya, Samsun, Sinop gibi iller başta olmak üzere Türkiye'nin birçok iline mağaradan çıkartılan beyaz toprak, kargo aracılığıyla gönderiliyor.

Sabahları sofranızdan eksik etmediğiniz pekmezin lezzeti mağaran çıkarılan toprakta saklı

ÇIKARILAN TOPRAK KÖYDE ELEKTEN GEÇİRİLİYOR

Geçimini mağaradan çıkarttığı beyaz toprakla sağlayan Şükrü Arslan, "Mağaranın içerisinde pekmez toprağı diye bir beyaz toprak bulunuyor. Bu toprağı atalarımız, büyüklerimiz zamanında gelip buraları kazmışlar, eşmişler. Burası mağara şeklini almıştır. Bilenler buraya gelip buradan pekmez toprağı çıkartırlar. Şimdi de bizler gelip oğlumla birlikte buradan pekmez toprağı çıkartıyoruz. Buradan eşekle birlikte mağaranın yanına kadar gidiyoruz. Mağaranın içerisine kazmayla kazıp beyaz toprağı çıkartıyoruz. Çuvallara koyup çıkardığımız toprağı köye getiriyoruz. Köyde elekten geçiriyoruz. Sonra bu toprağı pazara götürüp kilosunu 10 liradan satışını yapıyoruz. Bu toprağı isteyenler alıyor, bazen de İstanbul, Sinop, Samsun, Amasya gibi illerden arayıp toprak istedikleri oluyor. Telefonla bizlere sipariş verenlere bizlerde buradan kargo ile gönderiyoruz. Bu şekilde 3-5 kuruş kazanma amacıyla ekmek parası için biz bu işi yapıyoruz. Bizler, aşağı yukarı 10-15 yıldır bu toprağı çıkartıp satıyoruz" diye konuştu.

Sabahları sofranızdan eksik etmediğiniz pekmezin lezzeti mağaran çıkarılan toprakta saklı

"PEKMEZİN LEZZETİ BU TOPRAKTAN GELİYOR"

Pekmez yapımında kullanılan meyvenin acısının olduğuna dikkat çeken Arslan, "Bunun suyunun içerisine kadınlar toprağı katıyor ve süzüyor. Suyu kazanlara koyup kaynatıyorlar. Bu toprak suyun içerisinde 24 saat civarında duruyor. Pekmez toprağı tam dibine oturduğu zaman tekrar suyunu alıp kaynatıyorlar ve pekmez oluyor. Bu sayede pekmezin acısı da gidiyor. Bu yüzden sabahları yediğimiz pekmezin lezzeti, bu topraktan geliyor, acısını bu toprak kesiyor, pekmezin lezzeti bundan gelmektedir" şeklinde konuştu.

Sabahları sofranızdan eksik etmediğiniz pekmezin lezzeti mağaran çıkarılan toprakta saklı

"MAĞARADAN ÇIKARDĞIMIZ TOPRAKLA AİLEMİZİ GEÇİNDİRİYORUZ"

Mağaraya eşekle yürüyerek köyden geldiklerini anlatan Musa Arslan ise, "Önce eşeği traktörle köyün yakınına kadar götürüyoruz. Buradan yaklaşık 2 kilometreden fazla yol yürüyorum. Sonra mağaradan pekmez toprağını çıkartıyoruz. Bu çıkardığımız toprak pekmez yapımında kullanılıyor. Bu çıkardığımız toprakla ailemizi geçindiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Sabahları sofranızdan eksik etmediğiniz pekmezin lezzeti mağaradan çıkarılan toprakta saklı

Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Sabahları sofranızdan eksik etmediğiniz pekmezin lezzeti mağaradan çıkarılan toprakta saklı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Annesinin evliliğini kabullenemeyen adam, üvey babasının kız kardeşini rehin aldı Kuzey Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker, Kosova'ya sığındı Suluk reklamı yapan Duygu Özaslan dalga konusu oldu: Bittikçe doldurabiliyorum Akkuyu Nükleer Santrali inşaatındaki planlı patlamada evler ve seralar zarar gördü Meteoroloji'den 5 il için kuvvetli kar yağışı ve çığ uyarısı Emniyetten "Sultangazi'de çocuk kaçırma girişimi"ne ilişkin açıklama: Akli dengesi yerinde değil FETÖ firarisi Hakan Şükür'ün babası, örgüte yardım suçundan hapis cezası aldı 12 yaşında hamile kalan kız çocuğu doğum yaptı! Bebeğin babası ise 15 yaşında