Sabitfikir 2. Yaşını Geride Bırakıyor - Son Dakika

Sabitfikir 2. Yaşını Geride Bırakıyor

06.03.2013 16:03
Sabitfikir 2. Yaşını Geride Bırakıyor

Türkçe Anarşist Kitaplarda Üçüncü Devrim" adlı dosya, 2000'lerden sonra kesintiye uğrayan anarşist yayınların tekrar canlanmasını konu ediyor.

Dosya, günümüzün anarşist yayınlarını derinlemesine incelerken, toplum üzerinde yarattığı etkiye de değiniyor:

"2000'lerden sonra, anarşist yayınların akışı birdenbire kesilmişti -pıt! Nedeni belirsiz. Türkiye'nin gündelik siyasete gömülmesi mi? Belki. Parlamenter siyasetin radikal solun da gündemine girmesi mi? Olabilir. Kesin olan -kesif bir karanlıktan bahsetmiyor olsak da- üç beş yıl süren bir "duraklama devri"nden geçmiş olduğumuz. Ve şimdi, 2010'larda, yine yeniden anarşist kitapların neşesine sıranın geldiği."

Aysu Önen'in hazırladığı ve Sedat Girgin'in resimlediği, SabitFikir'in vazgeçilmez bölümü Kararsız Okur infografiği ise, "Edebiyatın Kurguladığı Anarşizm" başlığıyla günyüzüne çıkmış "anarşist" kitapları okurlarla tanıştırıyor. Bu ay SabitFikir, anarşizm ile dolup taşıyor!

Kitap eleştirisine yön verenler!

SabitFikir'in mart sayısı kitap eleştirileriyle de dopdolu! Herta Müller, Uygar Şirin, James Bowen, Raymond Roussel, H.P. Lovecraft, Özcan Yüksek, Ege Görgün, Sabri Gürses, Ned Beauman, Ece Temelkuran'ın eserlerini güvenilir eleştirmenler Aysu Önen, Melisa Kesmez, Hayati Roman, Selçuk Uygur, FikriSabit, Bedia Ceylan Güzelce, küçük İskender, Aykut Ertuğrul, A. Ömer Türkeş, Nazan Maksudyan yorumluyor.

Gazeteci Hasan Cömert Edebiyatdışı bölümünde, Gündüz Vassaf ile İstanbul ve kentsel dönüşümü konuşuyor. Keşfet köşesinde ressam Taner Ceylan kendi el yazısıyla sürpriz bir kitap önerisinde bulunurken Sinema köşesinde Şenay Aydemir Kelebeğin Rüyası filmini irdeliyor. Elbette edebiyat gözlükleriyle!

Dünyadan bölümünde Mert Tanaydın "Yeni Panoramik Romanları" incelerken, Televizyon köşesinde Sinan Yusufoğlu, Bulgakov'un aynı adlı kitabından uyarlanan Genç Bir Doktorun Notları dizisinden notlar aktarıyor. Kelebek Etkisi'nde ise Elif Tanrıyar, kadına karşı şiddette edebiyatın tavrını ölçüyor. Bunun yanı sıra Oylum Yılmaz mart sayısında Murat Gülsoy'un Nisyan'ını anlatırken, Gölgede Kalanlar'da Ceyhun Usanmaz, Jonathan Swift'in gölgede kalanlarını ele alıyor.

SabitFikir, Idefix ve Prefix'le ücretsiz

SabitFikir'in göze çarpan kapak illüstrasyonu genç çizer Kaan Bağcı'ya ait. Ancak çizimler bununla kalmıyor, sayfalarda dikkatli gezinenler, çok sayıda genç çizerle tanışıyor.

Yayın yönetmenliğini Elif Bereketli'nin yaptığı SabitFikir, Idefix ve Prefix paketleriyle ücretsiz. SabitFikir'in içeriğini ve daha fazlasını www.sabitfikir.com adresinde bulmak mümkün.

YORUMLAR
500
19. Akdeniz Oyunları'nda Türkiye'yi yüzme kadınlar 800m serbest stilde temsil eden Merve Tuncel, 8: 26.80'lik derecesiyle altın madalya kazandı ve... 19. Akdeniz Oyunları'nda Türkiye'yi yüzme kadınlar 800m serbest stilde temsil eden Merve Tuncel, 8: 26.80'lik derecesiyle altın madalya kazandı ve... 19. Akdeniz Oyunları'nda atletizm kadınlar 800m finalinde Türkiye'yi temsil eden Ekaterina Guliyev, 2: 01.09'luk derecesiyle altın madalya kazandı. 19. Akdeniz Oyunları'nda atletizm kadınlar 800m finalinde Türkiye'yi temsil eden Ekaterina Guliyev, 2: 01.09'luk derecesiyle altın madalya kazandı. Babacan: İlk iş özgürlük, adalet ve güven ortamını oluşturacağız Babacan: İlk iş özgürlük, adalet ve güven ortamını oluşturacağız
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Sabitfikir 2. Yaşını Geride Bırakıyor - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement