Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Mardin'de - Son Dakika

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Mardin'de

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Mardin\'de
Son Güncelleme: 11.05.2013 13:20

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir dizi inceleme için Mardin'e geldi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir dizi inceleme için Mardin'e geldi.

Mardin'de ilk olarak Mardin Valiliği'ni ziyaret eden Müezzinoğlu, Vali Turhan Ayvaz'dan kentin sağlık sorunları hakkında brifing aldı. Mardin'de ve bölgede görev yapan ebe ve hemşirelerin Ebe ve Hemşirelik Günlerini kutlayan Bakan Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarının ülke insanına verdiği hizmetlerin her geçen gün artarak standarttı yükselterek devam ettiğini söyledi. Sağlık mensuplarına herkesin teşekkür ettiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, "Hemşire ve ebelik 24 saat kesintisiz ve fedakarlık isteyen ve insanımızın en zor gününde zor anında yanında olması gereken bir mesleği icra ediyorlar. Ben hemşire ve ebe arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Yarın da anneler günü bu vesile ile anneler gününde anneler günü demekte beni mutlu ediyor. Öyle bir günde değil, her an anneler anılır ve her gün anneler günüdür. Hangi inancın ve medeniyetin mensubu olursa olsun şayet böyle tarihi geçmişten bir başarı ödülü birileri hak ettiyse tarihi kimlik kazandıysa bu tarihi kimlik kazananların mimari ve dünyaya getiren bir annedir. Dolayısı ile annelik mesleği kutsal bir meslektir. Özellikle son 50 yılda dünyada kadın erkek eşitliği adına, kadının kariyer yapması adına, kadının ayakları üzerinde durması adına, kadını annelik merkezine farklı bir merkeze kaydırma adına bakışın kadınımıza da annelerimize de sıkıntı vereceği kanaatindeyim. Ben annelerimize ve kadınlarımıza analık ve analığı ama mutlaka merkeze almalılar. Analıktan asla vazgeçmemeliler. Analık artık kariyer eyvallah. Analık artı bir meslek sahibi olma ayaklar üzerinde durma eyvallah. Ama hele bir analık kıyıda dursun sonra kariyerim olsun. Etiketim olsun. Ayaklarım üzerinde durayım. Sonrada analık olursa olsun denilirse hem kendileri hem toplumumuz çok şey kaybeder. Öyle bir sıfatı hiçbir erkeğin doğal olarak alamaz. Dünyada bugün tarihi geçmişte ister Aristo, İbni Sina, Mimar Sinan de ister Fatih, Kanuni de ne dersen de ama hepsinin bir anası var" dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bakan Müezzinoğlu, doktora şiddetin önüne geçmek için Bakanlığın yaptığı çalışmaların sorulması üzerine, "İnsanımızdan hekimine, hemşehrilerine ve sağlık çalışanlarına sahip çıkmalarını istiyorum. Bir defa bu toplumsal duyarlılığı birinci derecede önemsiyorum. Çünkü bizim hekimlerimiz, hemşirelerimiz, hangi vatandaşımız olursa olsun en zor ve en çaresiz anında evladına da kendisini de annesini de eşini de en yakınını hekime teslim ediyor. O teslim ettiğimiz hekim ve hemşireye göz bebeğimiz gibi bakmalıyız ki onun mağduriyeti topluma bir mağduriyet olarak dönemesin. Dolayısı ile hekime ve hemşireye taciz cümleleri veya haddi aşan cümleler, saygıyı aşan cümleler ondan sonra fiili hareketlere asla toleransımız olmaz. Asla müsamahamız olmaz. Bu anlamda yasal düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. Biz hasta ile hekim arasında kanunların veya güvenlik güçlerinin girmesini çok arzu etmiyoruz. Çünkü bu meslek öyle bir meslek ki kadınımız eşine söyleyemediğini, evladımız annesine babasına söyleyemediğini, hekimine veya hemşireye söyleyebiliyor. Dolayısı ile bu kadar yakın iletişimi olması gerekenlerin arasına kanunları ve güvenlik güçlerini koymayı açıkçası çok arzu etmiyoruz. Ama bu arzu etmiyoruz dememiz. Hekimlerimizi ve ya hemşirelerimizi sahipsiz bırakacağız anlamına gelmez. Dolayısı ile her türlü düzenlemeyi de yapacağız bundan ciddi düzeyde rahatsızız ama ben özellikle 75 milyon insanımıza en ideal sağlık hizmetlerini sunmayı arzu eden bunu sunmakla ilgili 125 bin hekimimiz, 200 bini aşkın hemşiremiz, 450-500 bin sağlık çalışanımıza yoğun gece-gündüz, bayram-seyran cumartesi-pazar demeden hizmet veriyoruz. Buradaki iyi niyeti samimiyeti kamuoyunun mutlaka sahiplenmesi gerekiyor. Hekime veya sağlık çalışanına en ufak bir yanlışlığa oradaki diğer hasta yakınları da müdahale etmedi. Hekimime dokundurtmam hemşireme sağlık çalışanıma dokundurtmam diye tavır koymalı. Toplumsal bilincimiz üst düzeyde olmalı ki bizim hemşire ve hekimlerimiz bir adım geri durursa bunun bedeli hizmet bekleyen vatandaşımız görecektir. Bu nedenle toplumsal duyarlılığı önemsiyoruz" diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının özlük hakları hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Müezzinoğlu, "Tabi özlük hakları anlamında daha iyi olması ile ilgili gücümüzün yettiği oranda. İmkanlarımızın el verdiği oranda düzenlemeleri yapma gayreti için de olacağız. Ama bütün bunlar çalışanlarımıza olduğu gibi sağlık çalışanlarımıza da bütçe imkanları ile paralel olacaktır. Bu nedenle mesleği zaten parasal karşılığı çok yok. Özü itibarı ile para için yapılacak bir meslekte değil. Ama severek yapıyorsanız fedakarlık yaparak yapıyorsanız manevi tatmini, duygusu ölçüsü asla maddi yönü ile ölçülecek bir meslek değil.

Bizim hekimlerimizin hemşirelerimizin en büyük zenginliği de Allah Razı olsun teşekkür ederim cümlesidir. Bu anlamda da en şanslı mesleklerden birdir" şeklinde konuştu.

Bakan Müezzinoğlu valilik ziyaretinden sonra

beraberindekilerle birlikte Kadın Doğum Hastanesi'ni ziyaret ederek burada ildeki hastanelerde görev yapan başhekim ve sağlık çalışanları ile beraber bir toplantı düzenlendi.

Basına kapalı düzenlenen toplantıda kentin sağlık sorunları masaya yatırıldığı bildirildi. - MARDİN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Mardin'de - Son Dakika


Advertisement