Bilim Kurulu üyelerinden evde kalan yaşlılara uyarı: Elinizi bile öptürmeyin - Son Dakika

Bilim Kurulu üyelerinden evde kalan yaşlılara uyarı: Elinizi bile öptürmeyin

20.01.2022 10:47
Bilim Kurulu üyelerinden evde kalan yaşlılara uyarı: Elinizi bile öptürmeyin

Ülkemizde Omicron varyantının çoğalması sonucu rekor sayıda vaka artışı yaşandı. Durum hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri, "Vatandaş yeni tedbirler alınana kadar dikkat etmeli. Özellikle risk grubundakiler çok gerekmedikçe şehirlerarası yolculuk yapmamalı. Evden çıkmayan da enfekte olabiliyor." sözlerine yer verdi.

Türkiye'de koronavirüsün Omicron varyantının baskın hale gelmesi sonucu rekor sayıya ulaşan vaka artışına karşın, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri, yeni tedbirlerin gündeme gelebileceğini söyledi. Evden çıkmayanın dahi enfekte olabildiğini dile getiren Bilim Kurulu üyeleri, yapılması gerekenleri sıraladı.

"SAHADA EK VERİYE İHTİYAÇ VAR"

Vaka artışı hakkında açıklama yapan Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Alper Şener salgının belirli bölgelerde hızlı artış gösterdiğini belirterek "Bunun yorumlanması için sahada ek veriye ihtiyaç var. Belirlenen özellikli grupların, mesela aşılı aşısız olma gibi, rastgele bir bölgede pozitiflik oranına bakılabilir. Sonuçlara göre de gruplara, bölgelere özel enfeksiyon zincirini kırmak için hareket edebilme kolaylığı olur" ifadesine yer verdi.

"YENİ TEDBİRLER ALINABİLİR"

Hürriyet'in haberine göre Prof. Dr. Tevfik Özlü ise yeni tedbirlerin gündeme gelebileceğini ifade ederek "İllere, yaşlara, sosyokültürel davranışlara göre daha yoğunlukla bulaşma alanları farklılaşabiliyor. Büyük kentlerde iş yerleri, toplu taşıma, kapalı sosyal alanlar gibi; kırsal alanlarda ise geniş aile toplantıları, konu komşu oturmaları, nişan, düğün, sünnet, söz, kına gibi geleneksel törenler olabiliyor. Tüm bu dinamiklere göre yeni tedbirler alınabilir" şeklinde konuştu.

"EVE GELEN GENÇLER EL ÖPTÜRMESİNLER"

Sözlerine devam eden Prof. Dr. Zafer Kurugöl ise "Bilim Kurulu, pilot olarak planlı taramalar yapılmasına karar verdi. Kısıtlamalar kalkmadan yapılsaydı çok daha iyi olurdu" diyerek şunları söyledi: "Vatandaş yeni tedbirler alınana kadar dikkat etmeli. Özellikle risk grubundakiler çok gerekmedikçe şehirlerarası yolculuk yapmamalı, yarıyıl tatili sırasında tiyatro ve sinemaya girilmemeli. Evden çıkmayan da enfekte olabiliyor. Eve gelen gençlere el öptürmesinler." dedi.

YORUMLAR
500
'Uşak'ta maymun çiçeği virüsü görüldü' iddialarına Uşak Sağlık Müdürlüğü'nden yanıt: Test sonucu negatif çıkmıştır 'Uşak'ta maymun çiçeği virüsü görüldü' iddialarına Uşak Sağlık Müdürlüğü'nden yanıt: Test sonucu negatif çıkmıştır Japonya sınırlarını turistlere yeniden açıyor Japonya sınırlarını turistlere yeniden açıyor Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 1310 oldu Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 1310 oldu

Son Dakika Güncel Bilim Kurulu üyelerinden evde kalan yaşlılara uyarı: Elinizi bile öptürmeyin - Son Dakika


Advertisement