Son Dakika Haberleri: Şahin Alpay'ın Tahliye Talebi İkinci Defa Reddedildi

Şahin Alpay'ın Tahliye Talebi İkinci Defa Reddedildi

10 ay önce

AYM'nin "hak ihlali" kararının ardından, FETÖ'den yargılanan Şahin Alpay, ikinci kez tahliye talebinde bulundu. Mahkeme talebi reddetti.

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından, FETÖ'den yargılanan Şahin Alpay'ın avukatları, müvekillerinin tahliye edilmesi için 13'ünü Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

Mahkeme avukatların talebini ikinci kez reddetti.

" AYM, DELİL DEĞERLENDİRMESİ YAPAMAZ"

İşte 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı:

AYM'nin, bireysel başvuru üzerine hak ihlali olup olmadığı noktasındaki değerlendirmesi sınırsız değildir. Anayasa Mahkemesi hangi nedenle olursa olsun, yerel mahkemelerin yerine geçerek 'delil değerlendirmesi' ve 'yerindelik incelemesi' yapamaz.

"MÜMKÜN DEĞİL"

Ceza muhakemelerinin 'mahkumiyet ya da beraat' yönündeki kararlarının yanlış olduğunu söyleyemeyeceği gibi, 'delil durumu yetersizdir, o nedenle başvurucunun hakkı ihlal edilmiştir' kararı vermesi de mümkün değildir.

AYM'nin bağlayıcı niteliğindeki kararları anayasa ve kuruluş kanununa uygun olarak verdiği kararlar içindir. Bunun haricinde kararların 'kesin ve bağlayıcı' olduğundan söz edilemez.

AYM'nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay Kararına Hükümetten Sert Tepki: Yasaların Çizdiği Sınırı Aştı
Gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın Tahliye Talepleri Reddedildi
AYM'nin Alpay ve Altan Hakkında Verdiği Hak İhlali Kararına İktidar Tek Ses Halinde Tepki Gösterdi
Doktorlar, Candan Erçetin'i Yuhalayıp Salonu Terk Etti Nevşehir'de Yetiştirilen Patatesler Diyarbakır Karpuzuyla Yarışıyor

Son Dakika! Kırım'da Bir Okulda Patlama: 10 Ölü, 50 Yaralı