Son Dakika Haberleri: Şahin Alpay'ın Tahliye Talebi İkinci Defa Reddedildi

Şahin Alpay'ın Tahliye Talebi İkinci Defa Reddedildi

2 yıl önce

AYM'nin "hak ihlali" kararının ardından, FETÖ'den yargılanan Şahin Alpay, ikinci kez tahliye talebinde bulundu. Mahkeme talebi reddetti.

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından, FETÖ'den yargılanan Şahin Alpay'ın avukatları, müvekillerinin tahliye edilmesi için 13'ünü Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

Mahkeme avukatların talebini ikinci kez reddetti.

" AYM, DELİL DEĞERLENDİRMESİ YAPAMAZ"

İşte 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı:

AYM'nin, bireysel başvuru üzerine hak ihlali olup olmadığı noktasındaki değerlendirmesi sınırsız değildir. Anayasa Mahkemesi hangi nedenle olursa olsun, yerel mahkemelerin yerine geçerek 'delil değerlendirmesi' ve 'yerindelik incelemesi' yapamaz.

"MÜMKÜN DEĞİL"

Ceza muhakemelerinin 'mahkumiyet ya da beraat' yönündeki kararlarının yanlış olduğunu söyleyemeyeceği gibi, 'delil durumu yetersizdir, o nedenle başvurucunun hakkı ihlal edilmiştir' kararı vermesi de mümkün değildir.

AYM'nin bağlayıcı niteliğindeki kararları anayasa ve kuruluş kanununa uygun olarak verdiği kararlar içindir. Bunun haricinde kararların 'kesin ve bağlayıcı' olduğundan söz edilemez.


Polisin Baskın Yaptığı İş Yerlerinde Flash Bellekle Oynanan Kumar Yöntemi Açığa Çıktı Sedat Peker, Ne İş Yaptığını ve Aylık Gelirini Açıkladı

Son Dakika! RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya İstifa Etti